Moneta snów

Okładka książki Moneta snów
Marguerite Yourcenar Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy literatura piękna
literatura piękna
Denier du rêve
Państwowy Instytut Wydawniczy
1966-01-01
1966-01-01
Krystyna Dolatowska

Zbyt wiele wątków, chaos w prowadzonych wydarzeniach. Język powieści zagmatwany, nie wiadomo co opisuje. Szkoda czasu, odradzam.

Z początku byłem zachwycony tą klasyczną, bogatą, soczystą prozą, uroczym, na poły dziewiętnastowiecznym językiem, bujnością opisów ludzkich osobowości. Potem coraz częściej okazywało się, że nie bardzo wiem, o kim mowa, bo postacie się mnożyły niepostrzeżenie, i im wszystkim autorka poświęcała wiele
uwagi, może zbyt wiele. Tłem dla akcji ma tu być faszystowski Rzym, ale jest nim w nikłym stopniu, w rzeczywistości autorkę interesują tylko ludzkie postawy i zachowania, nie świat zewnętrzny, nie polityka czy historia. Wydaje się, że "Monetę snów" trzeba czytać w ciszy i skupieniu, aby móc wziąć to, co ona ma do dania.
Swoją drogą pani Yourcenar była bardzo nietuzinkową postacią, szkoda, że ona sama i jej dorobek popadają powoli w zapomnienie. Także o jej tłumaczce, Krystynie Dolatowskiej, warto wspomnieć, tak ciepło piszą o niej ci, którzy ją znali. Dobrze, że mamy te stare książki.

uwagi, może zbyt wiele. Tłem dla akcji ma tu być faszystowski Rzym, ale...

Dodaj cytat z książki Moneta snów