Julek i Maja. Podróż w nieznane

Okładka książki Julek i Maja. Podróż w nieznane Ałbena Grabowska
Okładka książki Julek i Maja. Podróż w nieznane
Ałbena Grabowska Wydawnictwo: Akapit Press Cykl: Julek i Maja (tom 3) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Julek i Maja (tom 3)
Akapit Press
2013-01-01
2013-01-01
9788362199501

Książka „Julek i Maja Podróż w Nieznane”
Autor Ałbena Grabowska-Grzyb
Wydawnictwo @akapitpress
Dla wielu nastolatków ucieczka z domu jest spełnieniem marzenia o przygodzie. Niektórzy uciekają od rodziców, bo zabronili im wyjazdu z rówieśnikami, motywy są różne.
Ta książka może być pretekstem do rozmów z dzieckiem o grach komputerowych, ale też o relacjach z bliskimi. Uczula także na niebezpieczeństwa, które niesie za sobą oddalenie się od rodziny i zaufanie nieznajomym. Uświadamia jakie konsekwencje niesie za sobą ucieczka.
W dzisiejszym świecie, w którym dzieci spędzają większość wolnego czasu na graniu w sieci książka ta będzie interesującą alternatywą, a Ci, którzy do tej pory omijali gry i nie korzystali z takiego rodzaju rozrywek, będą mieli okazję poznać nowy dla nich świat.
Akcja książki jest niesamowicie dynamiczna, pełno tutaj zwrotów, zagadek, niedopowiedzeń i emocjonujących zdarzeń. Najciekawsze jest jednak odniesienie do świata wirtualnego i realnego. Książka ma ciekawą fabułę,bardzo wziagajacą.
Tytułowy Julek to wielbiciel gier, który ma skłonności do pakowania się w kłopoty. Bohater przepełniony żalem wobec najbliższych postanawia uciec na biegun północny.
Chłopak zupełnie nieświadomy grożącego mu niebezpieczeństwa, wsiada z nieznajomą Klarysą do pociągu. Jak się okazuje, nie jest jedynym dzieckiem, które zaufało tej nieznajomej kobiecie. Pociąg wypełniony jest sierotami, mieszkańcami domów dziecka, dziećmi, których rodzice pracują za granicą, dziećmi czującymi się samotnie albo skłóconymi w ostatnim czasie z rodzicami. To właśnie wykorzystuje owa Klarysa. Wejście do pociągu otwiera nowy rozdział w ich życiu…Zaczyna się gra. Jak potoczy się ta rozgrywka?
Wiek 9+

Książka „Julek i Maja Podróż w Nieznane”
Autor Ałbena Grabowska-Grzyb
Wydawnictwo @akapitpress
Ta książka może być pretekstem do...

Muszę przyznać, że nie lubię pani Grabowskiej jako autorki książek dla dzieci.
I nie lubie cyklu o Julku i Majce.
Na moje szczęście ten tom był chyba najlepszy jak dotychczas, bo było trochę bajkowo, jakby mniej niekończących się opisów walk avatarów i szczęśliwie pani Ałbena darowała sobie medyczne opisy działania mózgu, co usypiało mnie i moje dzieci w części pierwszej.
Jako, że jest to książka dla dzieci i dla nich to czytałam, ocena tez będzie wystawiona przez małolaty.

Muszę przyznać, że nie lubię pani Grabowskiej jako autorki książek dla dzieci.
I nie lubie cyklu o Julku i Majce.

Mam na imię Julka i Julka z książki też mi się podobała.

Mam na imię Julka i Julka z książki też mi się podobała.

GDY FIKCJA MIESZA SIĘ ZE ŚWIATEM REALNYM...

"Julek i Maja. Podróż w nieznane." to trzecia część przygód tytułowego rodzeństwa. Wielkimi krokami zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, ale chłopiec nie jest tym faktem zachwycony, gdyż w Świętego Mikołaja nie wierzy, a prezentów nie lubi rozpakowywać z obawy, że znajdzie w środku rózgę. Poza tym w szkole wdał się w bójkę, a wszystko zaczęło się tak niewinnie, od zamiany czarnego długopisu na różowy! I kto by pomyślał? Julek, po dłuższym jak dla dziecka zastanowieniu planuje opuścić bezpieczny dom, by jechać na biegun północny. Ucieka z domu, udaje się na dworzec, a tam spotyka nieznajomą kobietę, która proponuje mu wspólną podróż. Co dzieje się później? O co w tym wszystkim chodzi? Czy chłopiec po raz kolejny da się wciągnąć w niebezpieczną przygodę, w grę komputerową, z której trudno się wydostać?

Muszę przyznać, że takiej książki dla młodszego czytelnika nie miałam jeszcze przyjemności czytać. Pomysł pisarki uważam za doskonały, aktualny, jak najbardziej potrzebny! Dzieci teraz narażone są w internecie, siedząc przed komputerem i grając w różnego rodzaju gry, na wiele niebezpieczeństw, a ponieważ często pozostawione są same sobie, bo rodzice pracują, odpoczywają, nie mają dla nich zwyczajnie czasu, stają się bardziej podatne na wszelkiego typu zagrożenia. Wystarczy, że ktoś się nimi tu zainteresuje, zacznie rozmawiać z nimi, podszyje się pod równolatka, rówieśnika naszego potomka, wzbudzi w nim zaufanie. Dzieci są takie ufne, naiwne, niewinne. Naszym obowiązkiem, jako opiekunów, jest chronić je, sprawdzać, w co grają, czym się interesują, na jakie strony zaglądają w internecie, bo tutaj wszystko jest możliwe, wszystko może się zdarzyć, dojść do tragedii, a wtedy niestety będzie za późno, by cokolwiek zmienić, tłumaczyć, wyjaśniać.

Taka książka na pewno spodoba się zarówno dzieciom, jak też rodzicom, ponieważ łączy w sobie to, co ciekawe, zajmujące, z tym, co mądre i pobudzające wyobraźnię. I fani gier komputerowych znajdą tutaj coś dla siebie, jak też osoby, które uwielbiają czytać książki.
Autorka pokazuje nam, co może się stać wtedy, gdy zaczynamy żyć na pograniczu świata wirtualnego i rzeczywistego, ale jednocześnie uczy nas, jak ważne są więzy krwi, przyjaźń, wskaże to, czego nie dostrzegaliśmy, pozwoli nam na refleksję i chwilę zadumy. Dzięki tej lekturze nasze dzieci nie będą się nudzić, z pewnością będą się z nią świetnie bawić i miło spędzą czas, z pożytkiem dla samych siebie. Książka wciągnie ich na pewno w nie mniejszym stopniu jak pasjonujące ich gry komputerowe, a dodatkowych walorem będą tu stylizowane na komputerowe ilustracje, jak również okładka wykonana bardzo solidnie i pasująca doskonale do poruszonej tematyki. Będzie zabawnie, ciekawie, nie do przewidzenia, naprawdę rewelacyjnie! Polecam całym sercem.
"Julek i Maja. Podróż w nieznane." Ałbena Grabowska - Grzyb, Wydawnictwo Akapit Press, 2013

GDY FIKCJA MIESZA SIĘ ZE ŚWIATEM REALNYM...

• Poczekalnia Kasi i Darka
  • 2017