Zgłosuj na książki roku 2017
0 (0 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
literatura faktu
Stonee

Zbiór szkiców biograficznych mówiących o ludziach i wydarzeniach związanych z ostatnią wojną i tragizmie, i heroizmie ludzi [a dokładniej uczniów i absolwentów Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego w Dębicy], którzy stanęli do walki o wolność kraju, o tych, którzy w tej walce oddali życie.

Stonee | 2013-06-04

Nie przepadam za historią swoiście regionalną, ale zrobiłam wyjątek.

Na pewno interesujące, w końcu wiem co nieco, kim był człowiek, którego imieniem opatrzona jest ulica, którą tyle razy zdarzało mi się przechodzić.
Książka głównie, jak w tytule, o wojennych losach ludzi dość ściśle związanych z danym regionem. Podziw i szacunek na pewno, choćby dla takich osób, jak Barbara Kasechube czy Eugeniusz Dębicki, itd.
Jednak, kiedy czytam zdania typu:
"Ginęli we Francji, za Polskę, za Francję (!). Pod koniec kampanii przekonywali się jednak, że nasza WIERNA SOJUSZNICZKA (!) już ich poświęcenia nie chciała. Stawali się uciążliwi, bo chcieli walczyć, gdy Francuzi myśleli o poddaniu się(...)"
lub
"Halny nie uchyla się od prac społecznych. Brał i bierze udział aktywny w pracach ZBoWiD."
to już nie wiem czy się śmiać, czy płakać.

pola2211 | 2016-12-19
Litka | 2014-03-14