Steven Spielberg. Biografia

Tłumaczenie: Marta Zalesińska
Seria: Gwiazdy filmu
Wydawnictwo: Anakonda
elfijka

Do czasu pierwszego wydania „Steven Spielberg: A Biography” z roku 1997 wiele rzeczy na temat osobowości Spielberga i tego, co ją ukształtowało, pozostawało tajemnicą - głównie z powodu tendencji filmowca do ukrywania i mitologizowania własnej przeszłości. Lecz w tej pierwszej pełnej i dogłębnej biografii autor Joseph McBride ujawnia to, co do tej pory pozostawało tajemnicą. Przedstawia również, jak niebywale osobiście Spielberg traktował nawet swoje czysto komercyjne dzieła.
W dwóch kolejnych wydaniach książki do historii Spielberga dodano następne rozdziały, w których chronologicznie opisano nad wyraz płodny i kreatywny okres życia od roku 1997 aż do chwili obecnej. Okres, w którym łączył obowiązki wspólnika w studiu filmowym Dream Works SKG z obowiązkami reżysera całego szeregu filmów. W swoich obrazach z ostatnich lat, takich jak „Amistad”, „Szeregowiec Ryan”, „A. I. Sztuczna Inteligencja”, „Raport Mniejszości”, „Złap mnie, jeśli potrafisz”, „Wojna światów” „Terminal”, „Monachium” czy wreszcie czwartej części przygód Indiany Jones, reżyser nadal rozwijał się stylistycznie, budząc często kontrowersje.
Książka „Steven Spielberg. Biografia” jest powodem, by ci, którzy postrzegali go jako twórcę jedynie prostej, banalnej rozrywki, teraz inaczej spojrzeli na życie i pracę tego wielkiego filmowca. Prowadzi czytelników przez kunszt Spielberga z czasu pełnej dojrzałości zawodowej, kiedy to mimo poważnych trudności doskonale radzi sobie z prowadzeniem odnoszącego sukcesy studia filmowego. Opisuje również rozwój artystycznego dorobku i stałe podnoszenie standardów przez jednego z najpopularniejszych, trzymających cały czas rękę na pulsie i wyrafinowanych amerykańskich twórców filmowych.

źródło opisu: http://wydawnictwoanakonda.pl/

źródło okładki: http://wydawnictwoanakonda.pl/