Geograficzna oś historii

Cavalcanti

źródło okładki: http://geopolityka.net/instytut-geopolityki-7-leci...»

Krzysztof1993 | 2019-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2019

Powaga czy spektakularność tekstowa nie jest wprost proporcjonalna do wpływu przekazanych idei na decyzje polityczne, które podejmowane są do dnia dzisiejszego. Na podstawie analizy historycznej migracji ludów z początków naszej ery Mackinder przedstawia teorię o istotnym znaczeniu geopolitycznym tzw. Heartlandu, a mianowicie terenów zajmowanych przez Rosję, wskazując nadto na zworniki, czyli obszary wschodniej Europy wraz z Polską oraz Bliski Wschód, które są zarazem miejscem wielkich szans, jak i zagrożeń.

Geograficzna oś historii Mackindera zawiera w swej większej części opis wędrówek ludów z terenów Azji centralnej do Europy na przestrzeni wieków. Na tej podstawie autor tworzy teorię dotyczącą heardlandu jako obszaru o decydującym wpływie na dzieje świata i jego peryferii zajmowanej głównie przez mocarstwa morskie. Szczególnie ważne przy tej teorii są obszary graniczne zwane przez Mackindera strefą zgniotu na takim obszarze znajduje się państwo polskie, które w związku z tym położeniem doświadcza wielu zagrożeń ale również posiada wiele szans rozwoju.