Dynastia wojowników. Wojny Szwecji 1611-1721

Tłumaczenie: Jan Szkudliński
Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
Szwecja, wojny, Gustaw Adolf, Karol XII
historia

Do XVI wieku Szwecja pozostawała na uboczu wielkiej polityki europejskiej. Dopiero pojawienie się dynastii Wazów, zmiana wyznania na protestantyzm i przejęcie zasobów Kościoła wyzwoliły wielką energię w narodzie. W wojnach z Rosją i Rzeczpospolitą wodzowie szwedzcy zdobyli doświadczenie i usprawnili armię. Geniusz militarny i organizacyjny Gustawa Adolfa sprawił, że Szwedzi stali się ważnym graczem na polach bitew wojny trzydziestoletniej – Szwecja wyszła z tej wojny zwycięska, a Bałtyk stał się jej „wewnętrznym jeziorem”. Kolejne wojny z Danią i Rzeczpospolitą toczono o rozszerzenie i utrzymanie stanu posiadania. Po błyskotliwych kampaniach Karola XII wydawało się, że Szwecja stanie się głównym rozgrywającym na obszarach Europy Wschodniej i Północnej, jednak konfrontacja z wzrastającą potęgą Rosji skazała kraj na przegraną. To wojownicza dynastia Wazów skierowała XVII-wieczną Szwecję na drogę dynamicznego rozwoju, przekładającego się na militarne sukcesy. Usprawnienie armii, zastosowanie nowego uzbrojenia i nowych metod walki, wprowadzenie samofinansowania się machiny wojennej oraz osobiste talenty kolejnych władców wyniosły kraj do roli regionalnego hegemona.

źródło opisu: http://www.wydawnictwopoznanskie.com/

źródło okładki: http://www.wydawnictwopoznanskie.com/

konto_usuniete | 2017-09-06
Przeczytana: 06 września 2017

"Moim pierwszym celem było wypełnienie istniejącej na rynku wydawniczym próżni. Ponieważ opisywany okres obejmuje ponad wiek, wiele aspektów mogłem opisać jedynie w największym skrócie, by książka ta zachowała rozsądne rozmiary.

Moim drugim celem było wyjaśnienie tego, w jaki sposób rolniczy kraj liczący co najwyżej półtora miliona mieszkańców był w stanie przez niemal stulecie pozostawać jedną z czołowych potęg wojskowych w Europie."

Jeżeli weźmiemy pod uwagę te założenia przyświecające autorowi, to książka w ogólnym rozrachunku wypada dość dobrze, szczególnie jako ogólna kompilacja dokonań militarnych Szwecji w latach 1611-1721. Niestety aspekt zmagań z Polską jest opisany bardzo pobieżnie i tylko praktycznie od strony szwedzkiej. Dostajemy za to trochę pełniejszy obraz działań Gustawa Adolfa i Karola XII. Ogółem książka dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z historią tego kraju i okresu, a nie dla chcących swoją wiedzę poszerzyć.

Tomasz75 | 2016-04-03

Książka zapewne fascynująca ale ma pewne wady .
Historia wojny trzydziestoletniej opisana niewątpliwie świetnie ale już wojny z Polską zostały w porównaniu z innymi zmaganiami ,jedynie pobieżnie dotknięte . Słabo opatrzone faktami są batalie jakie prowadzili szwedzcy władcy zarówno pod Kircholmem jak i lat a potopu 1655-1660 a już kompletnie oględnie opisano trzecią wojnę północną .
Polska w tym opracowaniu istnieje tylko od czasu do czasu a liczyłem na szwedzki punkt widzenia w tych zmaganiach .
Poza tym następną wadą jest podanie zupełnie z kosmosu dat życia polskich hetmanów .
Mimo tego książka fascynująca i czyta się ją jak powieść przygodową ,gdyby nie te wady merytoryczne ,które jednak biją po oczach i dużo jej odbierają . Ale to już dzieje się na życzenia autora .

Wkp | 2015-12-19

WOJOWNICY SZWEDZKICH WOJEN

Temat wojen szwedzkich z przełomu siedemnastego i osiemnastego wieku nie jest, może poza samą Wojną Trzydziestoletnią, zbyt obszernie omówiony. A przecież waga tych wydarzeń nie jest wcale mała. Teraz lukę tą wypełnia Henrik O. Lunde oferując ciekawe opracowanie ponad stu lat militarnych konfliktów Szwedów.

Jak to się stało, że kraj, który do szesnastego wieku nie miał w Europie zbyt wielkiego znaczenia, zdołał wybić się i osiągnąć status, z którym liczyły się północ i wschód starego kontynentu? Jeśli chcecie poznać odpowiedzi i przekonać się jak toczyły się bitwy o wpływy i terytoria, wybierzcie się wraz z autorem w podróż w czasie. Cofnijcie o blisko pięćset lat i przekonajcie się, jak zmiana władzy i wyznania odmieniła lud i jak potem Gustaw Arnold swoim niezwykłym talentem wojskowym sprawił, że z Wojny Trzydziestoletniej wyszła Szwecja z tarczą, a nie na tarczy. I wędrujcie przez dekady obserwując rozkwit, a wreszcie upadek potęgi tego...