Czarna księga masonerii

978-83-60562-38-3
masoneria, polityka
historia
n0e

Autor, znany niemiecki dziennikarz, proponuje poddać ruchy masońskie rutynowym, empirycznym badaniom, próbując dowiedzieć się, kim są ich uczestnicy, do jakich partii należą, jak zdobywają pieniądze, dlaczego działają w ruchu wolnomularskim i dlaczego tak bardzo zależy im na tajności. Odpowiedzi na te pytania pokazują, że organizacje masońskie, wbrew deklaracjom, nie są wcale apolityczne....

Odpowiedzi na te pytania pokazują, że organizacje masońskie, wbrew deklaracjom, nie są wcale apolityczne. Przeciwnie, ich podstawowym celem okazuje się wywieranie zakulisowego wpływu na rządy. Przykładem takich działań są nie tylko rewolucja amerykańska i rewolucja francuska, w których wolnomularze odegrali niepoślednią rolę, ale również zabójstwo Aldo Moro, afera Banco Ambrosiano, kariera polityczna Berlusconiego czy śmierć Uwe Barschela. O tym, jaką rolę w tych oraz innych politycznych wydarzeniach odegrali członkowie lóż, opowiada, między innymi, ta książka.

Bożydar | 2013-08-02

Książkę tą napisał dziennikarz, od razu widać że powołując się na zdarzenia i dzieła których treść można udowodnić chce nam przybliżyć fakty związane z rozwojem masonerii na świecie (głównie we Włoszech, Anglii, Francji, Niemczech, USA i Szkocji). Lektury tej nie czyta się szybko, czasem sprawia wrażenie iż autor pisał ją nie po kolei a spora ilość wiadomości historyczno- społecznych może czasami przytłoczyć czytelnika. Nie jest to jednak problemem dla tych którzy interesują się tematem masonerii. Dużą część książki zajmują opisy dochodzeń kryminalnych, jednak poprzez nie jak i poprzez pierwsze rozdziały czytelnik może dowiedzieć się wielu interesujących, powszechnie nie omawianych faktów oraz pojąć strukturę działania masonów i ich związków z np.mafią. Niestety autor nie odkrył niczego przełomowego odnośnie wewnętrznych struktur, rytuałów i działania wolnomularstwa ale za to serwuje nam intrygujące fakty na temat tajnej organizacji jak i ludzi dzierżących prawdziwą władzę.
Mimo...

Kamil | 2015-06-16

Książka niemieckiego dziennikarza nie traktuje o spiskowej teorii dziejów, autorem nie kierowała jakaś antymasońska obsesja a jedynie chęć poznania motywów, działań i charakterystyki, głównie współczesnego wolnomularstwa. Grandt pisze trochę z pozycji liberalnych, gdyż już na wstępie zaznacza, że masoneria zrobiła ,,wiele dobrego”, min., pomogła zwyciężyć europejskiemu Oświeceniu (sic!). Jednakże w dalszych częściach książki wskazuje właśnie czarne karty masonerii, jakie odkrył, nie wahając się narażać na podsłuchiwanie, śledzenie i pogróżki ze strony ,,obiektu badań”. Główne rozdziały opisują zatem działania masonerii XX wiecznej, także w Niemczech, a problem np. wpływu masonów na rewolucje amerykańską i francuską został potraktowany trochę po macoszemu. Warto jednak sięgnąć po ,,Czarną Księgę”, żeby zapoznać się choćby z takimi wydarzeniami jak sprawa zabójstwa Aldo Moro czy Uwe Barschela.

Patrycja | 2014-03-20
Przeczytana: 16 marca 2014

niestety, nie przemówiło do mnie. Przedstawione fakty są tak szokujące, że są na granicy absurdu i fantastyki :)

Pawel Juszczak | 2015-01-08
Przeczytana: 02 stycznia 2015

Z braku literatury dotyczącej wolnomularstwa na naszym rynku wydawniczym warto sięgnąć po powyższą pozycję głównie ze względu na przybliżenie skandalu związanego z lożą Propaganda Due.

Thezgon | 2016-12-20
ToJa | 2016-12-01