Dziad z workiem

Tłumaczenie: Karolina Jaszecka
Cykl: Skrzynka Potworów (tom 3)
Wydawnictwo: Tako
L'home del sac
swita77

Zawód dziada z workiem nie jest dziś taki łatwy jak kiedyś. Jego niechlujny wygląd i ponura mina nie wystarczą już, żeby przestraszyć niegrzeczne dzieci. A co gorsza, te dzieci są zbyt chude, żeby je zjeść!
Ilustrował Miguel Ángel Diez.

źródło opisu: http://tako.biz.pl/dla%20dzieci.htm

źródło okładki: http://tako.biz.pl/dla%20dzieci.htm

Villiana | 2016-02-23
Przeczytana: 23 lutego 2016

Przyszła kolej na „Dziada z workiem” – książeczkę, której najbardziej się obawiałam w całej serii Skrzynka Potworów. No bo cóż można myśleć o rosłym mężczyźnie, który pakuje niegrzeczne dzieci do worka, aby później je zjeść? Mnie osobiście przerażała sama okładka, bardzo mroczna i specyficzna. Ale… na moich dzieciakach nie zrobiła specjalnie wrażenia, więc i mnie całość nagle wydała się bardziej przyjemna.

Książeczka opowiada historię dziada z workiem, który wynajmuje dom w Hultajewie, gdzie dzieci są bardzo, ale to bardzo niegrzeczne. Dziad widzi tam miejsce dla siebie, aby nieźle się pożywić. Czy wszystko pójdzie gładko po jego myśli?

Historia nawet fajna, szału nie było, ale miała jakiś swój mroczny urok. Jest jakąś przestrogą dla dzieci, że jednak bycie do granic możliwości niegrzecznym nie jest wskazane i czasami warto się zastanowić nad tym, że zawsze może być gorzej w życiu i docenić to, co się ma. Ale, podobnie jak w „Duchu”, nie jestem przekonana, czy straszenie...

| 2014-01-10

"Dziad z workiem" to już trzecia pozycja ze "Skrzynki potworów", jaką mieliśmy okazję wspólnie przeczytać. Ale chyba pierwsza, która nie do dzieci winna być skierowana, a do samych rodziców. I nie chodzi tu o epatowanie grozą, obrazami budzącymi dziecięcy koszmar. O, nie. Ta właśnie część to prztyczek w nos rodzicom, pokiwanie palcem za ich nieudolne wychowanie, za straszenie dzieci dziadami, babami, czarnymi wołgami, paniami, co je zabiorą i reszcie makabry. Dobremu wychowaniu takie metody nie służą, tak jak wpuszczanie głowy w piasek i szukanie usprawiedliwienia czy wybawienia w innych. Dziad z workiem w roli niani. Dobre sobie. A rodzic to niby co? Czasem wychodzi, że niezguła i niemota.
Oby tylko dzieci przy tej lekturze nie zwróciły na to uwagi, tylko śmiały się z przygód Dziada. Bo inaczej niektórzy z nas mogą mieć ciężkie życie.

raywoman | 2017-05-23
Khania | 2017-01-09