"Sen o szabli, czyli jak Buk kawalerię tworzył"

Okładka książki "Sen o szabli, czyli jak Buk kawalerię tworzył" Sławomir Miszczuk
Okładka książki "Sen o szabli, czyli jak Buk kawalerię tworzył"
Sławomir Miszczuk Wydawnictwo: Agencja Wydawnicza PAJ-Press biografia, autobiografia, pamiętnik
Agencja Wydawnicza PAJ-Press
2013-01-01
2013-01-01
sen o szabli czyli jak buk kawalerię tworzył sławomir miszczuk tadeusz buk

Przeczytałem tę książkę z kilku powodów: interesował mnie aspekt historyczny związany z kawalerią powietrzną ,znałem autora, znałem Tadeusza Buka.
W latach 90-tych dwukrotnie byłem z moimi podopiecznymi z ośrodka wychowawczego na tygodniowych zgrupowaniach. Ówczesny major, Tadeusz Buk, był dowódcą pułku. Autor książki, Sławek Miszczuk, ówczesny porucznik, był wyznaczony naszym opiekunem na czas pobytu.

Pozornie wygląda to na moje zainteresowanie książką z powodów oczywistych - był, poznał, przeczytał. Kwestia jednak w tym, że i bohater książki, i autor okazali się niezwykłymi ludźmi. Jeśli oceniam tę znajomość jako wychowawca, to obaj dali chłopcom z siebie niezwykły dar - dobry, serdeczny kontakt dla "wyrzutków", wymagający kontakt dla przyszłych mężczyzn, wzór solidności, ale też przykład poświęconego swojego czasu tym, których inni lekceważyli. Rzecz nie do przecenienia.

Generał Buk zginął w Smoleńsku.
Jeśli oceniam książkę jako opowieść o Człowieku, to powiem, że znam żołnierzy, którzy Go znali. Znam ich opowieści o dowódcy, którego uwielbiali i szanowali jak wzorzec dobrego żołnierza i dowódcy.

To książka niezwykła... i mało dostępna.

Kawał historii 7. Pułku Ułanów Lubelskich 25. Dywizji Kawalerii Powietrznej oraz wspomnień i zdjęć śp. gen. broni Tadeusza Buka - polecam każdemu, kto choć trochę interesuje się odrodzeniem 7. PUL czy też osobą generała.

• Wojsko