Nowy film japoński

Seria: Horyzonty Kina
Wydawnictwo: Universitas
7 (12 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny

Nowa książka Krzysztofa Loski poświęcona jest kinematografii japońskiej ostatniego półwiecza. Autor rozpoczyna od analizy filmów nowofalowych i pojawienia się kina niezależnego, rozważając te zjawiska w szerokim kontekście kulturowym, następnie przechodzi do omówienia dokonań artystycznych reżyserów młodego pokolenia, którzy debiutowali w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia, czyli w okresie głębokich przemian prowadzących do narodzin społeczeństwa ponowoczesnego. Loska charakteryzuje wpływ estetyki nowofalowej na kino gatunkowe – filmy samurajskie, gangsterskie i erotyczne – zwraca też uwagę na obecność nowatorskich rozwiązań formalnych, modernistycznych strategii przedstawiania oraz szereg odniesień do literatury pięknej i teatru, zarówno klasycznego (kabuki, bunraku), jak i współczesnego (post-shingeki).

SPIS TREŚCI:

źródło opisu: Wydawnictwo Universitas, 2013

źródło okładki: http://www.universitas.com.pl

Rubaszny_Kurd | 2016-03-11
Na półkach: Przeczytane, Kino

Daje jakiś zarys historyczny, ale jest nieciekawie napisana i strasznie wybiórcza. Odpuściłem po 172 stronach.