Mistrzowie kina japońskiego

Seria: Horyzonty Kina
Wydawnictwo: Universitas
Mariusz

Książka Krzysztofa Loski została pomyślana jako swoiste wprowadzenie do historii kina japońskiego, autor wybrał bowiem ośmiu reżyserów, których dzieła spotkały się z uznaniem widzów i krytyków światowych. Wśród bohaterów znaleźli się zarówno ci najwybitniejsi - Akira Kurosawa, Kenji Mizoguchi i Yasujirō Ozu – jak i nieco mniej znani w naszym kraju: Heinosuke Gosho – prekursor dramatów rodzinnych, Mikio Naruse – mistrz kina kobiecego, Keisuke Kinoshita – wszechstronny rzemieślnik, ceniony przez japońską publiczność, Masaki Kobayashi – twórca walczący z pozostałościami feudalizmu oraz Nagisa Ōshima – pionier Nowej Fali. Analizując filmy wymienionych reżyserów, Krzysztof Loska zwraca uwagę na kontekst historyczny i społeczny, pozwalający spojrzeć na dzieła artystyczne jako teksty kultury, dostrzec ich uwikłanie w dyskurs ideologiczny oraz związek z innymi sztukami, przede wszystkim z literaturą piękną i teatrem.

źródło opisu: Wydawnictwo Universitas, 2015

źródło okładki: http://www.universitas.com.pl/

Rubaszny_Kurd | 2016-12-12

Ocena dotyczy rozdziału "Masaki Kobayashi - strategie oporu". Reszty książki nie czytałem i raczej nie zamierzam w najbliższej przyszłości.

1. Autor ani słowem nie wspomina w tekście o filmie "Spadek" (1962), nie wymienia go nawet w filmografii reżysera. Dlaczego?

2. Odnośnie filmu "Pokój o grubych ścianach" pisze:

"Bohater nie może zapomnieć o dniu, w którym Hamada, dowódca jego oddziału dokonał egzekucji na bezbronnym wieśniaku...", i dalej - "Yamashita zakrada się do domu zdrajcy, gdy jednak widzi mężczyznę śpiącego z małym dzieckiem w ramionach, nie potrafi pozbawić go życia"

Bzdura.

Wieśniaka zabił Yamashita, wykonując rozkaz Hamady. Zaś po latach, gdy dochodzi do ich konfrontacji - Yamashita puka do drzwi Hamady, który nakazuje żonie go wpuścić. Panowie przez chwilę gonią się po pomieszczeniu, a gdy Hamada upada pod ścianą, stojący nad nim Yamashita widzi w jego twarzy zabitego podczas wojny wieśniaka, co powstrzymuje go od zemsty.

Czy pan Loska w ogóle ogląda filmy, o...

Polly | 2018-03-28
Na półkach: Film, 2018., Przeczytane