Prywatna historia kina polskiego

Wydawnictwo: Kluszczyński

Oficjalne dzieje polskiej kinematografii znamy dobrze z licznych opracowań i podręczników. Prywatna historia ? widziana ?od kuchni? i przez pryzmat anegdoty ? spisana została nie przez krytyków i specjalistów, ale samych twórców ? beż żadnych ingerencji, komentarzy czy interpretacji. Parze dziennikarzy udało się dotrzeć do gwiazd ekranu, wciąż aktywnych reżyserów i ich pomocników, scenarzystów i operatorów. W pierwszym tomie książki zawarte są dziesiątki rozmów z autorami 23 filmów powstałych w latach 1947?1963, od Zakazanych piosenek po Nóż w wodzie. Po II wojnie światowej kino odrodziło się wraz ze zburzonym krajem. Debiutowali najwięksi mistrzowie X muzy ? Andrzej Wajda, Andrzej Munk, Jerzy Kawalerowicz, Kazimierz Kutz czy wreszcie Roman Polański. Dzieła takie, jak Popiół i diament, Eroica czy Matka Joanna od Aniołów na stałe weszły do kanonu polskiej kinematografii. Poprzez barwne opowieści z planów, wspomnienia i anegdoty poznajemy nieznane kulisy najbardziej znanych polskich filmów. Prywatna historia kina polskiego to najpełniejszy i najbardziej wiarygodny dokument pierwszych lat powojennej kinematografii..

inkaust | 2012-05-15
Na półkach: Przeczytane, Polska, Film
Przeczytana: 03 kwietnia 2012

"Prywatna historia kina polskiego" była jedyną książką o filmie wydaną po 1989 roku w najbliższej filii biblioteki. Uwielbiam kino, a także czytać o nim, więc wypożyczyłam ją. Patrząc na tytuł, spodziewałam się, że zawiera ona indywidualne odczucia autorów na temat polskich filmów. Tak jednak nie jest. O filmach mówią ich twórcy, wspominając kręcenie, przywołując nieznane szczegóły. Książka jest przejrzysta. Mówi o dwudziestu kilku obrazach polskiego kina z lat 1947-1963. Zanim twórcy wypowiedzą się na temat swojego dzieła, zamieszczona jest strona z wymienioną obsadą i krótkim opisem filmu. Polecam tę książkę osobom, które interesują się filmem i nie mówię tu tylko o znawcach, ale także o zwyczajnym widzu.

kendo777 | 2013-08-06

W Matrasie promocja. 15 zł zamiast 60.

basiaczek284 | 2016-11-19
Anilana | 2016-07-06