Strach ma skośne oczy. Azjatyckie kino grozy

Wydawnictwo: Kwiaty Orientu
978-83-926940-3-8
kino grozy, kino, film, horror, Azja
confians

„Strach ma skośne oczy. Azjatyckie kino grozy” to pierwsza na polskim rynku publikacja w całości poświecona azjatyckiemu kinu grozy. Autor, pasjonat kina i kultury orientalnej, zabiera Czytelnika w niezwykłą podróż po mrocznym i fascynującym świecie azjatyckiej grozy. Jest to podróż przez osiem dalekowschodnich kinematografii (m.in. Japonia, Korea Płd, jak też Wietnam, Korea Płn) ujętych w szerokim kontekście historyczno-kulturowym. Dodatkową wartością książki jest niezwykle bogaty materiał filmograficzny, obejmujący ok. czterysta filmów grozy, wśród których znalazły się tytuły o światowym rozgłosie („The Ring-Krąg”, „Oko”), jak też te, które zyskały status tytułów kultowych (m.in. „Guinea Pig” , „The Untold Story”). Autor przygląda się z wnikliwością twórcom azjatyckiej grozy - znanym (m.in. Hideo Nakata, Takashi Miike) i zupełnie w Polsce nieznanym (m.in. Koji Wakamatsu, Kim Ji-woon). Uwaga autora koncentruje się także na zjawiskach filmowych do tej pory nieobecnych lub obecnych jedynie śladowo w polskiej literaturze filmoznawczej (J-horror, horror gore, pinku eiga, cyberpunk, filmy Kategorii III itp.). Książka Krzysztofa Gonerskiego to prawdziwa skarbnica wiedzy o azjatyckim kinie grozy. To książka dla fanów i dla osób profesjonalnie piszących o filmie. Dla zainteresowanych orientalną kulturą, jak też dla tych, których interesuje kultura jako taka. Dla tych, którzy lubią azjatyckie kino, jak też dla tych, którzy po prostu lubią kino.

źródło opisu: Wydawnictwo Kwiaty Orientu, 2010

źródło okładki: http://www.kwiatyorientu.com/ksiazki.html

miqa | 2011-05-25
Na półkach: Przeczytane, 2011, Posiadam
Przeczytana: 25 maja 2011

naparstnik | 2013-09-10
Przeczytana: 09 września 2013

Strach ma fatalnego korektora.

Nie mogę podzielić zachwytu i wysokiej oceny nad tą monografią. Wartość merytoryczna stoi na dość wysokim poziomie i widać, że autor posiada dużą wiedzę oraz solidnie się przygotował (4 lata pisania) ale największą grozą tej książki jest styl.

Jestem, po przeczytaniu całości, tak dalece rozczarowany, że nie jestem w stanie tego dostatecznie wyrazić, a jeszcze nie skończyłem pisać, tej, jakby się zdawało, krótkiej recenzji.

Jeżeli powyższe zdanie sprawia, że wysuszają Ci się oczy to mam złe wieści. Tak wygląda co drugie zdanie w tej książce. Do tego mnóstwo powtórzeń, nieprawidłowych znaczeń, błędów w nazwach własnych, a nawet złej odmiany wyrazów przez przypadki. Jedna z azjatyckich legend głosi, że ktoś był odpowiedzialny za korektę.

Horror literacki.

xEl Dorado | 2013-06-06

Od pierwszego wejrzenia zapragnęłam ją kupić.Jestem wielką fanką azjatyckich filmów grozy ,więc hańbą byłoby nie posiadać takiego cacka na półeczce.Nie żałuję zakupu, bo znalazłam w książce wszystko czego chciałam. Psychologiczne opisy dawały do myślenia i pomogły w zrozumieniu przesłań jakie ukryte są w większości azjatyckich horrorów.
Na taką książkę czekałam.

WisemantheWise | 2016-02-05
Przeczytana: 14 stycznia 2011

Najlepsza pod słońcem książka poświęcona azjatyckiemu kinu grozy na naszym rynku wydawniczym. Dla mnie jako fana azjatyckich horrorów to wręcz Księga Święta. Dzięki niej mogłem poznać historię i rozwój tego gatunku filmowego, a poza tym dowiedzieć się o istnieniu ponad setki tytułów horrorów z Japonii, Korei, Chin, Tajlandii i innych państw Dalekiego Wschodu o których na co dzień trudno jest znaleźć informacje. Poza tym ta książka nie raz była moim oparciem podczas prowadzenia prelekcji o azjatyckich horrorach na konwentach.
Dlatego szokiem była dla mnie wiadomość sprzed kilku dni o śmierci Krzysztofa Gonerskiego. To naprawdę ogromna strata, ponieważ był on pionierem i filarem wiedzy o kinie grozy z Azji. Moim marzeniem było aby Pan Krzysztof wydał drugą część, niestety to już nie nastąpi.

Tak bardzo nie chce mi się wracać myślami do tej książki, że ujmę sprawę krótko: rozczarowanie.

Nie dowiedziałam się niczego nowego.

Johel | 2016-04-08

Ustrzeliłam ją na stoisku z tania książką na dworcu kolejowym i bardzo się ucieszyłam. Z dużą przyjemnością oglądam zawsze azjatyckie produkcje, ale jako żem z zupełnie innego kręgu kulturowego nie bardzo wiem na co w takim filmie reagować, czego się bać, a z czego śmiać. Co prawda liznął człowiek trochę literatury (Ballada o Narayamie, albo Kwaidan - na przykład), ale dosyć dawno i dużo już zapomniałam. Pomyślałam sobie, że dobrze będzie podeprzeć swoje intuicyjne reakcje jakąś wiedzą usystematyzowaną, że ktoś mi palcem pokaże gdzie są odniesienia liteackie, cytaty z ichniej mitologi, a co nawiązaniem do wydarzeń historycznych. I książka pod tym względem spełniła moje oczekiwania. Wśród omówień filmów odnalazłam wiele już znanych, a i wiem teraz czego jeszcze poszukać by sprawić sobie przyjemność. Bardzo przydatna pozycja, a autor kupił mnie, już na początku, wspomnieniem wrażenia, jakie wywarł na nim Krąg - miałam to samo. No a przydział na półkę w biblioteczce trochę nie...

Toshii | 2011-09-26

Rewelacyjna książka, absolutnie obowiązkowa dla każdego szanującego się fana azjatyckich horrorów i świetna jako zachęta dla każdego, kto ewentualnie rozważa zaczęcie filmowej przygody w tym kierunku. Pozycja ta świetnie się prezentuje i "w ogóle" i "w szczególe" - fachowo i interesująco przedstawione zostały, np. różne nurty horrorów (ghost-stories, cyberpunk, pinku eiga dla przykladu), jak równiez omówienia co ciekawszych lub kultowych filmów z poszczególnych krajów. Takiej książki od bardzo dawna brakowało na naszym rynku ;-)

Przemek | 2015-10-04
Przeczytana: 04 października 2015

Dużo informacji. Często encyklopedycznych. Dość ciężko się czyta ale można znaleźć masę interesujących filmów. Zobaczymy jak będzie wyglądało ich poszukiwanie.
Pozycja książkowa dość unikalna na polskim rynku. Na pewno wymagałaby edycyjnego i korekcyjnego dopracowania - dużo błędów (opinia o ebooku).

Roksana | 2013-04-14

Dzięki tej książce udało mi się znaleźć kilka całkiem dobrych filmów, o których niezbyt wiele się mówi. Dla fanów azjatyckich horrorów ta książka powinna się spodobać.

marianna | 2013-04-11

Świetne opracowanie: dobre merytorycznie i czytalne także dla laików. Przydaje się, by lepiej się bać ;)

Grabarz Polski #4
    Krzysztof T. Dąbrowski, Łukasz Radecki, Krzysztof Gonerski, Bartłomiej Paszylk,...
    Grabarz Polski #2
    Dawid Kain, Łukasz Radecki, Robert Cichowlas, Krzysztof Gonerski, Piotr...
    Trupojad. Nie ma ocalenia
    Jarosław Grzędowicz, Paweł Paliński, Daniel Greps, Tomasz Duszyński, Robert Cich...