Strach ma skośne oczy. Azjatyckie kino grozy

Okładka książki Strach ma skośne oczy. Azjatyckie kino grozy Krzysztof Gonerski
Okładka książki Strach ma skośne oczy. Azjatyckie kino grozy
Krzysztof Gonerski Wydawnictwo: Kwiaty Orientu film, kino, telewizja
film, kino, telewizja
Kwiaty Orientu
2010-01-01
2010-01-01
978-83-926940-3-8
kino grozy kino film horror Azja

Okładka książki Grabarz Polski #4 Krzysztof T. Dąbrowski, Krzysztof Gonerski, Maciej Muszalski, Bartłomiej Paszylk, Łukasz Radecki, Redakcja dwutygodnika Grabarz Polski, Kamil Skolimowski, Jagoda Skowrońska, Mariusz Wojteczek
Grabarz Polski #4 Krzysztof T. Dąbrow...
Okładka książki Grabarz Polski #2 Kamil Boettcher, Robert Cichowlas, Grzegorz Fortuna Jr, Krzysztof Gonerski, Dawid Kain, Christos Kargas, Piotr Pocztarek, Łukasz Radecki, Redakcja dwutygodnika Grabarz Polski
Grabarz Polski #2 Kamil Boettcher, Ro...

Ustrzeliłam ją na stoisku z tania książką na dworcu kolejowym i bardzo się ucieszyłam. Z dużą przyjemnością oglądam zawsze azjatyckie produkcje, ale jako żem z zupełnie innego kręgu kulturowego nie bardzo wiem na co w takim filmie reagować, czego się bać, a z czego śmiać. Co prawda liznął człowiek trochę literatury (Ballada o Narayamie, albo Kwaidan - na przykład),ale dosyć dawno i dużo już zapomniałam. Pomyślałam sobie, że dobrze będzie podeprzeć swoje intuicyjne reakcje jakąś wiedzą usystematyzowaną, że ktoś mi palcem pokaże gdzie są odniesienia liteackie, cytaty z ichniej mitologi, a co nawiązaniem do wydarzeń historycznych. I książka pod tym względem spełniła moje oczekiwania. Wśród omówień filmów odnalazłam wiele już znanych, a i wiem teraz czego jeszcze poszukać by sprawić sobie przyjemność. Bardzo przydatna pozycja, a autor kupił mnie, już na początku, wspomnieniem wrażenia, jakie wywarł na nim Krąg - miałam to samo. No a przydział na półkę w biblioteczce trochę nie adekwatny, ja ją nie tylko przeczytałam - ja ją podczytuję wciąż od nowa.

Najlepsza pod słońcem książka poświęcona azjatyckiemu kinu grozy na naszym rynku wydawniczym. Dla mnie jako fana azjatyckich horrorów to wręcz Księga Święta. Dzięki niej mogłem poznać historię i rozwój tego gatunku filmowego, a poza tym dowiedzieć się o istnieniu ponad setki tytułów horrorów z Japonii, Korei, Chin, Tajlandii i innych państw Dalekiego Wschodu o których na co dzień trudno jest znaleźć informacje. Poza tym ta książka nie raz była moim oparciem podczas prowadzenia prelekcji o azjatyckich horrorach na konwentach.
Dlatego szokiem była dla mnie wiadomość sprzed kilku dni o śmierci Krzysztofa Gonerskiego. To naprawdę ogromna strata, ponieważ był on pionierem i filarem wiedzy o kinie grozy z Azji. Moim marzeniem było aby Pan Krzysztof wydał drugą część, niestety to już nie nastąpi.

Przy okazji zapraszam do obejrzenia mojej videorecenzji "Strach ma...", którą nagrałem dla Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie -> https://www.youtube.com/watch?v=nbM4P2noZ1Y&feature=youtu.be&list=PLM0tVa8XQnPZnYqfZ7Y6m1fS0yUgSpGI3

Dużo informacji. Często encyklopedycznych. Dość ciężko się czyta ale można znaleźć masę interesujących filmów. Zobaczymy jak będzie wyglądało ich poszukiwanie.
Pozycja książkowa dość unikalna na polskim rynku. Na pewno wymagałaby edycyjnego i korekcyjnego dopracowania - dużo błędów (opinia o ebooku).

Strach ma fatalnego korektora.

Nie mogę podzielić zachwytu i wysokiej oceny nad tą monografią. Wartość merytoryczna stoi na dość wysokim poziomie i widać, że autor posiada dużą wiedzę oraz solidnie się przygotował (4 lata pisania) ale największą grozą tej książki jest styl.

Jestem, po przeczytaniu całości, tak dalece rozczarowany, że nie jestem w stanie tego dostatecznie wyrazić, a jeszcze nie skończyłem pisać, tej, jakby się zdawało, krótkiej recenzji.

Jeżeli powyższe zdanie sprawia, że wysuszają Ci się oczy to mam złe wieści. Tak wygląda co drugie zdanie w tej książce. Do tego mnóstwo powtórzeń, nieprawidłowych znaczeń, błędów w nazwach własnych, a nawet złej odmiany wyrazów przez przypadki. Jedna z azjatyckich legend głosi, że ktoś był odpowiedzialny za korektę.

Horror literacki.

Strach ma fatalnego korektora.

Od pierwszego wejrzenia zapragnęłam ją kupić.Jestem wielką fanką azjatyckich filmów grozy ,więc hańbą byłoby nie posiadać takiego cacka na półeczce.Nie żałuję zakupu, bo znalazłam w książce wszystko czego chciałam. Psychologiczne opisy dawały do myślenia i pomogły w zrozumieniu przesłań jakie ukryte są w większości azjatyckich horrorów.
Na taką książkę czekałam.

Na taką książkę czekałam.

Dzięki tej książce udało mi się znaleźć kilka całkiem dobrych filmów, o których niezbyt wiele się mówi. Dla fanów azjatyckich horrorów ta książka powinna się spodobać.

Świetne opracowanie: dobre merytorycznie i czytalne także dla laików. Przydaje się, by lepiej się bać ;)

Tak bardzo nie chce mi się wracać myślami do tej książki, że ujmę sprawę krótko: rozczarowanie.

Nie dowiedziałam się niczego nowego.

Nie dowiedziałam się niczego nowego.

W skrócie:

1. Całkiem dobre wprowadzenie do kina azjatyckiego.
2. Stylistycznie kiepsko, ale da się przeżyć.
3. Niekiedy też autor niepotrzebnie się wywyższa i niekoniecznie podoba mi się jak przedstawia niektóre sprawy.
4. Zacna okładka.

W skrócie:

1. Całkiem dobre wprowadzenie do kina azjatyckiego.
2. Stylistycznie kiepsko, ale da się przeżyć.
4. Zacna okładka.

Fan horroru musi to mieć. Nieważne że to tylko o Azji.

Fan horroru musi to mieć. Nieważne że to tylko o Azji.

• Japonia
  • Azja
  • Cinema

Dodaj cytat z książki Strach ma skośne oczy. Azjatyckie kino grozy