palmiry
historia

„W grudniu 1939 roku, po raz pierwszy samochody ze skazanymi na śmierć opuściły Warszawę, udając się szosą na północ, w kierunku Modlina. Za niewielka wsią Palmiry, na skraju Puszczy Kampinoskiej znajdowały się przed wojna składy amunicji, nazywane przez okoliczną ludność „prochownią”.

źródło opisu: http://www.palmiry.eu/polecamy/wladyslaw-bartoszewski/

źródło okładki: skan posiadanej książki

Joasia | 2015-02-23
Przeczytana: 22 lutego 2015

Ważna pozycja dla wszystkich tych, którzy interesują się historią, ponieważ mało jest monografii na temat Palmir. Palmiry jako mogiła i świadectwo okrucieństwa II wojny światowej. To mogiła inteligencji warszawskiej głównie z więzienia Pawiaka, za to tylko, że byli Polakami. Pochowani są tam niewinne osoby, bardzo często bezimienne i ich tożsamość trudna była do zidentyfikowania.

O tej nekropolii nie powinniśmy zapominać. Gdzieś w lesie leżą osoby, które zginęły za naszą wolność. Pamiętajmy o nich.

Oczytany | 2017-02-15
Pete Podlevsky | 2015-08-28