Nędznicy

Cykl: Nędznicy (tom 1)
Wydawnictwo: Polska Książka Sp. z o.o.
1 031
Les Misarables
klasyka
Bacha85

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Paco | 2015-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2015

Chylę czoła.
Temu, co doszło do skutku 150 lat temu.
W głowie pana Hugo.
Popatrzmy na ziemski padół. Z oddalenia. Z perspektywy. Z góry.
Powiedzmy, z Wieży Eiffla, która wtedy nie istniała. Zobaczymy Paryż.
Zobaczymy go oczami człowieka, który stoi na szczycie nieistniejącej wieży i widzi.
Całokształt.
Jesteśmy tam. Stoimy i spoglądamy. Wraz z nim.
Zresztą odnosi się do nas bezpośrednio. Czując, że przy nim trwamy. Zdarzało mi się czytać powieści, których autorzy zapominali, że na końcu łańcucha literackiego, jest dziw nad dziwy – czytelnik. Pan Hugo nie zapomniał.
Zabrał nas tym samym w podróż życia.
Jak więc wcześniej wspomniałem, byłem tam. Zobaczyłem ludzi idących ścieżkami doczesności. Jedni idą odważnie. Nie straszne im przeciwności. Inni bojaźliwie, dostrzegając wokół siebie same niebezpieczeństwa. Jeszcze inni chcą je ominąć, przeskoczyć. Nie rozumiejąc, co się wokół nich dzieje. Są tacy, bez których pozostali, nie daliby rady posuwać się do przodu. Myślący...

allison | 2013-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2013

Są książki, które trudno się ocenia, bo - jeśli są arcydziełami - mam wrażenie, że cokolwiek napiszę, będzie zbyt trywialne i niedopowiedziane.
Tak właśnie sprawa ma się z "Nędznikami". Pierwszy raz przeczytałam tę monumentalną powieść, będąc w pierwszej klasie liceum. Pamiętam, że ogromne wrażenie zrobiły na mnie losy bohaterów, nie doceniłam jednak wówczas warstwy historycznej i innych walorów fabuły. Może byłam zbyt młoda, może za mało wiedziałam o literaturze...

Teraz, po wielu latach, powtórnie zachwyciły mnie wielowątkowość i barwne losy postaci, które autor przedstawia z ogromną dbałością o szczegóły. Nawet drugoplanowym i epizodycznym bohaterom pisarz poświęca swoją uwagę i robi to bardzo precyzyjnie, dzięki czemu czytelnik ma wrażenie bezpośredniego obcowania z opisywanym światem.
Oprócz ludzkich perypetii moją uwagę zwróciły teraz i inne aspekty powieści - przede wszystkim barwne, skomplikowane tło historyczne, skupione wokół Wielkiej Rewolucji Francuskiej,...

Łokieć_Pana_D | 2016-01-30

Zło rodzi zło, lecz i dobro może urodzić. Jeśli okryć nim nędzę, urodzi Człowieka Wielkiego.
Rozmach powieści oszałamia. Zaczynając, nie wiedziałem w co wchodzę. Dziesiątki charakterów, setki zachowań, tysiące myśli. Zogniskowana każda ludzka przywara. Sceny jak drogowskazy. Hugo łączy dramat człowieka i wielkość historycznego czasu. Mentor, bajarz, psychiatra i mnich. Mnoży dywagacje, hamuje wątek. Nic to! Każde słowo jest literackim złotem, nawet gdy traktuje o paryskich kanałach. Noc przed stawieniem się mera w sądzie, to dla mnie scena biblijna. Kulminacja, szczyty. Wyjęta mi z głowy, wyrwana z serca.
Lata temu Mama powiedziała mi, że ta książka to mapa. Jak do przodu zmierzać, by na końcu drogi głowę mieć podniesioną. I w miarę dobre oczy. Miała rację.

onika | 2014-05-24
Na półkach: Przeczytane, Klasyka, Powieści
Przeczytana: maj 2014

Skończyłam pierwszy tom „Nędzników”…i czuję się przetrącona w środku. Myślałam, że po lekturze nowel pozytywistycznych rodzimych autorów i „Germinalu” Zoli zdążyłam już się uodpornić na pewną tematykę. Hugo udowodnił mi, że tak nie jest.

Zdecydowanie najprzyjemniej czytało mi się dygresje pisarza nie do końca związane z fabułą powieści. Opis bitwy pod Waterloo to po prostu majstersztyk. Ujęły mnie wszystkie wprowadzenia konieczne do pojęcia pewnych wydarzeń i charakterystyki bohaterów – Hugo wspaniale oddaje sposób rozumowania swoich postaci. Żadne z ich zachowań nie jest dla czytelnika zagadką. I tu właśnie tkwi mój największy problem z tą powieścią: pisarz dał mi poznać wewnętrzne motywacje bohaterów i dlatego tak trudno było mi przebrnąć przez rozdziały, w których Jan Valjean czy Fantyna są traktowani podle i niesprawiedliwie. A już prawo i sprawiedliwość reprezentowane przez Javerta są po prostu przerażające. Nie cierpię czarno-białego podejścia do ludzi i ich problemów,...

ChicaDeAyer | 2014-12-11
Przeczytana: 10 grudnia 2014

'Nędznicy', XIX-wieczna powieść Hugo, która stanowi pomnik jaki po sobie pozostawił. Utrwalenie na kartach poczytnej opowieści swoich poglądów, które będą w późniejszych latach wielokrotnie powielane na deskach teatru oraz licznych adaptacjach, stanowi najlepsze dziedzictwo, jakie może sobie pisarz wymarzyć.

Obszerny utwór jest równie bogaty w treść - zarówno pod względem gatunkowym (bo przecież uważny czytelnik dojrzy tu wątki historyczne, obyczajowe, społeczne, polityczne, przygodowe, kryminalne, romantyczne, nawet moralne), jak i fabularnym. Książka napisana językiem prostym, klarownym i urzekającym, przedstawia w sposób niezwykle uniwersalny odwieczną walkę dobra ze złem oraz batalii o samego siebie i spokój duszy. Jednocześnie autor ukazał przy tym obszerną panoramę ówczesnej Francji, jak i jej stolicy, kładąc nacisk przede wszystkim na jej ujęcie społeczne. Skrupulatnie i precyzyjnie oddał sylwetki bohaterów, nie pomijając w swej dbałości nawet tych epizodycznych, przez co...

Paweł | 2017-05-01
Przeczytana: 01 maja 2017

Dla mnie powieść Wiktora Hugo „Nędznicy” jest matką wszystkich klasycznych powieści. Towarzyszyła mi od prapoczątków mojej przygody z literaturą, choć nie od razu potrafiłem jej sprostać. Do tego dochodzą liczne i na ogół udane ekranizacje, które wprowadzają w fascynujący świat „Nędzników”. Na wyjątkowe wyróżnienie zasługuje musical „Nędznicy” z 2012r., który poza doborową obsadą niezwykle oddziaływuje na emocje widza. Hogo pisał swoją najsłynniejszą powieść przez przeszło 20 lat i stworzył dzieło monumentalne i ponadczasowe, które z pewnością będzie czytane jeszcze długo po naszych czasach.
Mamy tutaj przykłady na niezwykłe pozytywne przemiany jakie potrafią zajść w człowieku, jeżeli tylko będzie chciał i wystarczy mu ku temu siły charakteru. Jean’a Valjean, były galernik i zdemoralizowany złoczyńca, przemienia się niczym Szaweł z Tarsu w św. Pawła apostoła, w człowieka prawego i altruistę, wspomagającego potrzebujących. Mamy też jednak przykłady na to, że małość charakteru i...

bibliofilka | 2013-01-13
Przeczytana: 01 stycznia 2013

„Dopóki w zgodzie z prawem i obyczajami istnieć będzie potępienie społeczne, które w cywilizowanych krajach tworzy piekło na ziemi i niweczy boskie przeznaczenie fatalizmem ludzkim, dopóki nie zostaną rozwiązanie trzy największe problemy naszego wieku, to jest: bieda, głód i nieuctwo, dopóty szkodliwości społeczna będzie możliwa, mówiąc zaś jeszcze dosadniej, ciemnota i nędza dopóty będą na świecie, dopóki książki takie jak ta, nie staną są użyteczne”. Opatrując tym mottem swoją powieść Viktor Hugo miał na myśli wiek XIX. Nie zdawał sobie jednak sprawy z tego, że w XXI wieku te słowa będą nadal aktualne.

Urzekające to dzieło, już od pierwszych zdań powieści. Urzeka tu wszystko: fabuła, postacie, język, styl, nawet dygresje autora. Ponadto to swoista synteza gatunków - od punktu wyjścia, czyli powieści realistycznej, przez obyczajową, historyczną, kryminalną, po fragmenty eseistyczne, dygresje filozoficzne oraz wykładnię poglądów autora na kwestie sprawiedliwego porządku...

Shimik | 2016-08-27

Nędznicy, najpierw oglądałem film i zachwycił mnie, teraz postanowiłem sięgnąć po książkę i przyznam, że nie zawiodłem się. Historia jest wspaniale opowiedziana i z wielką przyjemnością się ją czyta. Postać Jean'a Valjean byłego galernika, do którego los się uśmiechnął i wyszedł z biedy by stać się przez chwilę szanowanym obywatelem. Dzięki udzielonej mu pomocy przez biskupa zaraz po tym jak wyszedł na wolność jego życie zmieniło się diametralnie, można powiedzieć obróciło się o 360 stopni. Później jeszcze sprawa z Kozetą, niewielu by się na to zdecydowało i tu mamy po raz kolejny pokazane jak mocno wpłynął na jego życie ten ksiądz. Film ma jednak u mnie jedną małą przewagę, a mianowicie postać Javert'a graną przez Russell'a Crowe. Dla mnie jego rola w tym filmie była wybitna! Teraz czas by zabrać się za drugą część:)

| 2014-10-30

To jedna z najpiękniejszych książek w moim literackim życiorysie. To wyrażenie najlepiej oddaje jej charakter: nie "jedna z najlepszych", nie "jedna z najważniejszych" ale właśnie "jedna z najpiękniejszych".
Historia przestępcy i galernika, który czyni zło pod wpływem okoliczności, ale złym człowiekiem nie jest. Historia bezbronnej dziewczyny, która rzucona w wir bezduszności, cynizmu i walki o swoje, skazana jest na zagładę, chyba, że ktoś równie zagubiony i samotny, wyciągnie do niej dłoń. Wiele jeszcze innych historii, które przeplatają się w tej wspaniałej książce, pełnej dobra i zła, pełnej romantyzmu i bezduszności, pełnej nadziei i wiary w człowieczeństwo oraz pełnej zwątpienia w to, że człowiek ma duszę. A przy okazji wielobarwne tło historyczne i Francja przełomu XVIII i XIX wieku.
Hugo to mistrz bajki dla dorosłych. Wszystko jest na najwyższym poziomie. Piękna fabuła, niezapomniane postacie, wybitny styl, i dusza, w każdym bez wyjątku zdaniu. Powieść galaktyczna....

Reniek | 2014-02-19
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, EBooki
Przeczytana: 19 lutego 2014

WOW!Książka rewelacyjna.
Dawno nie czytałam tak dobrej książki.Pobudza do głębokich refleksji na temat nędzy materialnej jak i duchowej.Wzruszyła mnie najbardziej historia Fantyny i Kozety.Co więcej pokazuje że każdy z nas jest dobry. Przykład wewnętrznej przemiany Jeana Valjeana który dostał szansę od życia (a dokładnie od proboszcza). Długo pozostanie mi w głowie ta książka.
Jedynym małym minusem jest zbyt obszerne opisy np bitwy pod Waterloo.Pomimo tego przeczytałam jednym tchem i już zaczynam II tom.Na pewno oglądnę jedną z ekranizacji.
Polecam!