Zgłosuj na książki roku 2017

7 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Gdańsk
historia
wiking

To historia miasta Gdańska od czasów pierwszej nadmorskiej osady-miasta aż do początków XX wieku. Spisana po raz pierwszy w 1904 roku potem dwukrotnie wznawiana i uzupełniana pozostała jednak garścią luźnych postrzeżeń historyczno-politycznych napisanych w duchu zdrowych tradycji polsko-gdańskich i poszanowania wspólnych praw. Pozycja wydana pod redakcją Andrzeja Chodubskiego w serii...

Pozycja wydana pod redakcją Andrzeja Chodubskiego w serii Dziejopisarze Gdańska.

źródło opisu: http://www.marszalek.com.pl/sklep/produkt/118/gdansk_a_polska.html

źródło okładki: http://www.marszalek.com.pl/sklep/produkt/118/gdansk_a_polska.html

wiking | 2013-05-21
Przeczytana: 21 maja 2013

Gdańsk był przez przeszło 300 lat najważniejszym, obok Amsterdamu, miastem portem w Europie. Jego strategiczne położenie umożliwiało handel na niespotykaną skalę wszelkimi artykułami głównie rolniczymi i spożywczymi, był też konkurencją dla Hanzy. I kiedy w XIV miasto zaczęło rozkwitać spadła na nie żelazna pięść krzyżackiego Zakonu. Drapieżni braci zakonni podstępem zdobyli klucz rzeki Wisły w 1308r. Wycięli część ludności (10 tys. ofiar), zostawili pustkowie i zgliszcza, zaprowadzili terror (jako świadomy środek zdobywczy)
i rozpoczęli rządy hipokryzji (jako środek polityczny – zapieranie się bezwzględnie popełnionym zbrodniom). Zdobycie Gdańska było dla Zakonu decydującym o jego przyszłych losach – była to wyrzutnia, która doprowadziła do takiego ich świetnego rozwoju, a Gdańsk miasto czysto handlowe, stało się miastem czysto militarnej organizacji przestępczej państwa krzyżackiego. Pomimo to, dzięki swojemu położeniu geograficznemu Gdańsk pozostał ważną arterią handlową,...

Spacerolog | 2013-12-14
Przeczytana: 14 grudnia 2013