Wyzwanie czytelnicze LC

Danzing. Biograohie einer Stadt
Gdańsk, Biografia,
historia
Henry Rackham

Gdańsk to miasto wyjątkowe. Miasto - symbol, miasto - państwo, miasto wielu narodów. Różni ludzie, różne władze i koniunktury przyszły, przeszły i minęły, natomiast jego kolory zostały. Mam nadzieję, że wiedza o przeszłości Gdańska ożywia debatę o jego wizjach i przyszłości - mówi Loew. W swojej książce pisze o ponadtysiącletnich dziejach miasta - o wielkiej polityce i życiu codziennym, o sprawach gospodarczych i kulturze.

źródło opisu: http://www.culture.pl/kalendarz-pelna-tresc/-/eo_e...(?)

źródło okładki: Wydawnictwo

Henry Rackham | 2013-10-18
Przeczytana: 18 października 2013

Historia Gdańska, pióra niemieckiego pisarza, jest książką nie dużą, zwłaszcza jak na biografię miasta o ponad tysiącletniej tradycji.
( liczy raptem 300 stron) Jednak Peterowi Loew udało się w niej zmieścić emocje, fakty oraz bezstronność w ocenie przeszłości miasta. W jego opowieści Gdańsk jest, na przestrzeni wieków, zawsze Gdańskiem bez narodowej przynależności. Miasto korzystało z najlepszych dla siebie opcji. Kiedyś związane mocno z Królestwem Polskim, potem ogarnięte falą nacjonalizmu powiązało się z Królestwem Prus. Jednak zawsze w Gdańsku mówiono po niemiecku.
Książkę czyta się dobrze i na pewno jeszcze nie raz do niej zajrzę, a także, z pewnością przeczytam.
Książkę „Gdańsk. Biografia miasta”, jako chyba jedyną w tym roku, umieściłem na półce „ ulubione”.
Polecam wszystkim, którzy lubią historię, Gdańsk;) oraz nie szukają jednoznaczności w dziejach.

na zakończenie cytat

rasilio | 2015-10-08
Przeczytana: lipiec 2015

Rzetelna książka. To co mnie zainteresowało dało by się jednak streścić na 80 stronach ale chyba warta kupienia. Miasto odbudowano w wersji z XVI-XVII w stąd sporo informacji o tym złotym okresie. Z ciekawostek nie znalazłem np. ani zdania o Fahrenheicie. Ze względu na ilość materiałów źródłowych bardzo szeroko opisany XIX i pierwsza połowa XX w. okres prowincjonalnego niezbyt bogatego niemieckiego miasta, którego ślady zostały chyba już tylko w powieściach Guntera Grassa. Informacje te są bardziej dla Gdańszczan a szczególnie Niemców stąd pochodzących. Okres po wojnie nieco pobieżny.

Kasia Kosińska-Rysz | 2018-04-20
Przeczytana: 05 stycznia 2019