Książka jest przypisana do serii/cyklu "Polskie Tradycje Intelektualne". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Ośrodek Myśli Politycznej
historia
Andrzej

Historia ma konsekwencje. Mickiewicz, Mochnacki, Norwid, Witkacy o dziejach Polski - książka, której autorzy analizują spuściznę intelektualną czterech wybitnych myślicieli, dowodząc, że choć każdy z bohaterów szkiców zdaje nam się być postacią doskonale znaną, to z całą pewnością ich dorobek nie jest przyswojony wystarczająco dobrze, a jego nowe odczytanie może inspirować współczesne dyskusje o istocie polskiej historii, kultury i polityki w stopniu znacznie większym niż to się dotąd dzieje.

„Szczególnie dziś potrzebujemy dawnych mistrzów, gdyż palącym problemem jest ponowne przemyślenie polskiej tożsamości i polskiej specyfiki. Aby odpowiedzieć na pytanie kim jesteśmy, powinniśmy sięgać do wielkiej skarbnicy zostawionej nam przez przeszłe pokolenia i na nowo odczytywać dzieła wielkich mistrzów. Potrzebujemy tego nie tylko w celu odbudowania nadwątlonej ciągłości polskiej kultury i polskiej tradycji, ale także dla pobudzenia nowej refleksji nad naszą sytuacją we współczesnym świecie. Musimy zobaczyć, jak nasi przodkowie postrzegali polskie dzieje, jaki sens widzieli w historii naszego kraju i historii Polaków, jakie znaczenie nadawali polskości”. (fragment Wprowadzenia).

źródło opisu: http://www.omp.org.pl/aktualnosc.php?idAktualnosci=150

źródło okładki: http://www.omp.org.pl/aktualnosc.php?idAktualnosci=150