Agata Rugor

Pionierska na rynku polskim pozycja poświęcona w całości weird fiction, czy jak zwykło się tłumaczyć nazwę tego gatunku - opowieści niesamowitej. Antologia ta dedykowana jest klasykom tego gatunku: Stefanowi Grabińskiemu, H.P. Lovecraftowi i Thomasowi Ligottiemu.Większość opowiadań wyłoniona została na drodze konkursu organizowanego przez wydawnictwo Agharta i portale Carpe Noctem i HPLovecraft. Obszerny wstęp. Opowiadania utrzymane w konwencji niedopowiedzenia, niesamowitości i grozy.Teksty krytyczne mistrzów gatunku.

Spis tre­ści:

Filo­zo­fia weird fic­tion - Paweł Mateja
Czy weird fic­tion to lite­ra­tura poważna? - Mate­usz Kopacz
Współ­cze­sne weird fic­tion w kra­jach anglo­sa­skich - Sła­wo­mir Wielhorski

OPOWIADANIA:
Trzy noce - Leonid Andriejew
Serce kolei - Łukasz Orbitowski

Uwagi w tema­cie pisa­nia hor­roru (opo­wia­da­nie) - Tho­mas Ligotti

źródło opisu: http://agharta.es24.pl/

źródło okładki: http://agharta.es24.pl/

Baltazar | 2015-05-07

Kilka opowiadań świetnych (Podlewski, Knoppek, Gunia, Połoński, Mateja), kilka tragicznie słabych (Dąbrowski popelnił najgorszy tekst zbioru), kilka napisanych "na odwal sie" przez dobrych pisarzy (Kain, Kyrcz), mnóstwo po prostu nijakich, choć bez żenady. Bardzo dobry Orbitowski, bardzo dobry Ligotti. Edytorsko katastrofa, ale nie przeszkadza bardzo w czytaniu.

Piłsudczyk86 | 2015-12-05

Książka powstała jako odpowiedź na brak dostatecznej ilości polskiego weird fiction. I niestety jest dowodem na to, dlaczego tego gatunku po polsku jest niewiele.
Sztampowa, wtórna, bezczelnie powielająca pomysły Mistrzów, a do tego - przede wszystkim! - cholernie nudna. Bez bicia przyznaję, że nie doczytałem. Doprawdy szkoda czasu, zwłaszcza ostatnio, gdy sporo tłumaczeń dzieł innych autorów się pojawia.

Erzaw | 2018-03-21

Teksty Połońskiego, Matei, Guni czy Podlewskiego to Weird przez wielkie w, klimatyczne, mroczne dzieła ukazujące prawdziwą naturę świata i pesymistyczną filozofię autorów. Niestety sporo tekstów jest bardzo słabych, znani autorzy dali plamę.Ligotti dał mistrzowski popis, tworząc w tekście teoretycznym niesamowity klimat i szokującą wizję.Słaba korekta Agharty. 7,5 Bo to mój w 100% mój klimat.

Morganna | 2015-05-06
Przeczytana: 06 maja 2015

Przyznam się szczerze, nie doczytałam do końca. Skończyłam gdzieś w połowie, gdyż szkoda mi czasu na czytanie książek, które nic nie wnoszą do mojego życia - ani wiedzy, ani ekscytacji. Zgadzam się z poprzednią opinia opublikowaną na blogu - poziom opowiadań jest bardzo mierny, co szczerze mnie zaskoczyło. W zasadzie do połowy książki jak dla mnie znalazły się tylko dwa opowiadania, które "mogły być", reszta była zupełnie nieinteresująca, lub źle napisana. Prawdą jest też, że w książce tej jest tak ogromna liczba błędów drukarskich i literówek, że aż kłuje w oczy. Dla mnie literatura niesie za sobą wartość edukacyjną i estetyczną, a książka pełna błędów nie idzie z tym w parze. Podsumowując, nie polecam.

bloodmary | 2017-04-06
Przeczytana: 05 kwietnia 2017

Poziom opowiadań bardzo zróżnicowany. Nie żałuję, że przeczytałam, ale po raz kolejny bym po tą książkę nie sięgnęła.

| 2014-05-01

Marcelina_Jabłonska | 2018-09-05