Numer. Laboratorium nr 8

Seria: Archiwum Polskiej Fantastyki
Wydawnictwo: Solaris
literatura polska
Ag2S

Dwie słynne krótkie powieści satyryka, Marcina Wolskiego, zebrane w jednym tomie. "Numer" to najbardziej znana powieść Wolskiego, opowiadająca losy społeczeństwa, które zaufało, że najlepszym wykonawcą władzy, odpornym na korupcję, zakłamanie i inne przypadłości demokracji, będzie superkomputer. Maszyna sprawująca władzę sprawiedliwie, rozdająca dobra równomiernie i według zasług. A ludzie...

"Numer" to najbardziej znana powieść Wolskiego, opowiadająca losy społeczeństwa, które zaufało, że najlepszym wykonawcą władzy, odpornym na korupcję, zakłamanie i inne przypadłości demokracji, będzie superkomputer. Maszyna sprawująca władzę sprawiedliwie, rozdająca dobra równomiernie i według zasług. A ludzie podzieleni zgodnie z zasadami numeryczności na klasy będą szczęśliwi. Taka utopia - i żadna inna - nie ma jednak szans na długie istnienie.

"Laboratorium nr 8" jest nowelą o przemijaniu cywilizacji. Kiedy cywilizacja ludzi kończy się, bo ewolucja i oni sami zagonili się w ślepy zaułek, po wielkiej wojnie zostają zastąpieni przez... szczury. Ewolucja nie stoi bowiem w miejscu. Skarlałe niedobitki ludzi żyją jak zwierzęta na obrzeżach szczurzej cywilizacji, ale los zsyła im szansę na odwrócenie biegu spraw - przez pojawienie się uzbrojonego komanda najemników, uśpionych w hibernatorach.

źródło opisu: http://solarisnet.pl

źródło okładki: http://solarisnet.pl/

MałySuseł | 2017-03-12
Przeczytana: 12 marca 2017

Dwie powieści w klasycznym wykonaniu Wolskiego dawnych lat. Czyli swego rodzaju połączenie fantastyki i sensacji.

W obu mamy wyjątkowo wartką akcję, intrygi, zdrady, układy. Autor jak zawsze wielokrotnie zaskakuje czytelnika typowymi dla niego zwrotami akcji.

Numer zahacza bardziej o fantastykę socjologiczną, natomiast Labolatorium nr 8 jest bardziej groteskowe i zdecydowanie bardziej szalone.

Danek | 2013-10-26
Na półkach: Postapokalipsa

Nie jest to typowa ksiazka, ale jedna z nowelek zamieszczonych w zbiorze "The Bestarium" Marcina Wolskiego - choć ponoć gdzieś było również osobne wydanie samej noweli.
Sam tekst bardzo fajnie i dosć szybko sie czyta. Co prawda poczatek jest przynudnawy i trąci to trochę "Planetą małp", jednak jak na polska fantastyke jest to kawał dobrego opowiadania. Styl autra jest moze trochę specyficzny, gdyz akcja poprowadzona jest bardzo szybko (co bywa niejednokrotnie plusem) i przez to w pewnych sytuacjach jest potraktowana pobieżnie zmuszajac czytelnika do dopowiedzenia sobie niektórych rzeczy.

Mimo to, całość oceniam bardzo dobrze.

Magnat | 2017-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2017

Numer....numer przypomina powoli to co moze byc...lub to co jest zaczyna przypominac to co moze byc..to co jest....ludzie w blokowiskach, säczäca sie papka z TV i wiecznie opiekuncze panstwo oparte na elektronice...
Ocena za Numer...Laboratorium nie oceniam...nie moja piesn

motzel | 2017-10-01
Na półkach: 2017