Strachwitz

Wydawnictwo: Vesper
II wojna światowa
joly_fh

Hyacinth graf Strachwitz jest z pewnością jedną z najbardziej znanych i opromienionych sławą osobowości w historii niemieckiej wojskowości. Został odznaczony najwyższymi odznaczeniami za odwagę podczas drugiej wojny światowej: Liśćmi Dębowymi z Brylantami i Mieczami do Krzyża Rycerskiego, stając się jednym z dwudziestu siedmiu żołnierzy uhonorowanych tym najwyższym odznaczeniem, których czyny w niemieckiej historii militarnej nie podlegają dyskusji.
Podobnie jak dowódcy kawalerii Fryderyka Wielkiego - Ziethen i Seydlitz - graf Strachwitz stał się legendą dla swych przyjaciół i wrogów. Podstawą jego sukcesów były odwaga i niewzruszona wola walki, umiejętność skutecznego wychodzenia

obronną ręką z najtrudniejszych taktycznie sytuacji, a także poczucie odpowiedzialności i opiekuńczość wobec podległych mu żołnierzy. Jego talent i wyczucie strategiczne przed i w czasie bitwy były wręcz niewiarygodne, a dla wielu zgoła trudne do pojęcia. Do powstania jego legendy przyczyniły się także szaleńcze ataki, którymi dowodził, znajdując się niemal zawsze na czele swych czołgów.
Zarówno jako człowiek, jak i żołnierz reprezentował nieposzlakowany charakter - nigdy nie obawiał się stawać w obronie prawa i sprawiedliwości; był prawdziwym rycerzem bez lęku i skazy. Cechowały go śmiałość, odwaga cywilna, gotowość do działania, koleżeńskość i wierność, a przy tym głęboka katolicka religijność. W opisie wojskowej kariery grafa Strachwitza znajdziemy obrazy straszliwych wydarzeń wojennych i nieprawdopodobnych ofiar, jakie pociągnęła ona za sobą. Czytelnik zrozumie, że wojna nie jest istotą wszechrzeczy, jak to się często o niej pisze w sposób gloryfikujący, lecz najstraszliwszą plagą ludzkości. Mimo to także miliony niemieckich żołnierzy walczyło i umierało, wierząc, że czynią to w dobrej sprawie. Żołnierskie cmentarze rozsiane na całym świecie są świadkami i zarazem pomnikami ostrzegającymi przed tak bezsensownym umieraniem

źródło opisu: Wydawnictwo Vesper, 2013

źródło okładki: www.vesper.pl

Marcin Kowalczyk | 2016-12-21
Przeczytana: 21 grudnia 2016

Poprawnie napisana biografia wybitnego dowódcy. Niestety nie pozbawiona wad.
Zdarzają się drobne błędy, dotyczące położenia geograficznego. Autor nad interpretuje niektóre fakty, w rezultacie tych działań całość w odbiorze jest diametralnie inna od prawdy historycznej.
Przykładem jest opis Powstań Sląskich. Na szczęście czujny tłumacz zwraca nam na to uwagę.
Postać Strachwitza jest jednowymiarowa i wybielona. Tworzy się kult jednostki. Dowódca nie ma zatargów z innymi, jest odważny do granic możliwości i jego taktyczny geniusz nie ma sobie równych. (ja się zastanawiam jak oni te wojnę mogli przegrać?)
Za przeciwników ma odważnych Rosjan, których po wzięciu do niewoli odkarmia, opatruje i odsyła na tyły. Z ludnością cywilną żyje za Pan brat i chroni ją od wszystkiego złego. Niestety, potem przychodzą źli partyjni funkcjonariusze i gdzieś za plecami rozpoczynają twardą politykę eksterminacji.
Strachwitz nie protestuje, tylko smutno kiwając głową akceptuje ten fakt.
Tutaj...

Rafał Kukiełko | 2017-04-21