Kultura 5 i czerwony poranek

Tłumaczenie: Barbara Tarnas
Wydawnictwo: Agencja Praw Autorskich i Wydawnictwo INTERART
Kultura 5 und der rote Morgen
Dorota_1988

Akcja toczy się w obozie dla internowanych niemieckich żołnierzy. Amerykańscy oficerowie poszukują wśród nich hitlerowskiego zbrodniarza.

źródło opisu: własny

źródło okładki: http://literacki24.pl/-/index.php?ba=kni&nu=a3...»

Shahrivar | 2017-07-22
Przeczytana: 27 maja 2017

Kolejna znakomita powieść Kirsta, w mojej opinii ustępująca jedynie "Fabryce Oficerów" i równorzędna wobec "Nocy Długich Noży".
Świetnie ukazana psychologia bohaterów, niebezpieczna gra pomiędzy Grunertem a Krugerem z radzieckimi oficerami w tle.

EmilianSzwaja | 2016-06-03
Przeczytana: 01 czerwca 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Uwaga, poniżej podaję elementy fabuły:
Akcja TEJ książki nie ma NIC wspólnego z kopiowanym wszędzie opisem o amerykańskich oficerach.
Toczy się w bliżej nieokreślonym miejscu i czasie, tuż po wojnie, w radzieckim. przyfabrycznym obozie dla internowanych [sic!] żołnierzy i oficerów niemieckich, takim "lepszym"- nie zasś w stereotypowym gułagu- być może takie istniały, opisał taki m.in Gerd-Helmut Komossa w "Z Mazur nad Ren".
Głównym bohaterem książki jest niejaki Grunert, który toczy spór o prymat z niemieckim komendantem obozu Kriegerem. Wydaje mi się, że jest to część cyklu, bo wiele historii wydaje się niedopowiedzianych, niedokończonych. Zastanawiają mnie poobozowe perypetie bohaterów.
Książka przypomina powieść Król Szczurów Jamesa Clavella.

Anna | 2016-12-11
Przeczytana: 11 grudnia 2016