Długo i szczęśliwie

Okładka książki Długo i szczęśliwie Susan May Warren
Okładka książki Długo i szczęśliwie
Susan May Warren Wydawnictwo: Replika Cykl: Miasteczko Deep Haven (tom 1) literatura piękna
Miasteczko Deep Haven (tom 1)
Happily Ever After
Replika
2013-08-27
2013-08-27
Anna Pochłódka-Wątorek
miłość romans nadzieje marzenia szczęście

Rany, trzecia kiepska książka z rzędu, zupełnie nie spełniła moich oczekiwań, co za fatalna passa... Piękna okładka, obietnica kawiarni i księgarni w opisie (było tego tyle, co kot napłakał)... Liczyłam na głupawy, gorący romans, takie guilty pleasure, a otrzymałam zupełnie inny. Na dokładkę do porzygu wciskanie wzmianek na temat Boga gdzie tylko się da (bohaterowie ciągle o nim lub do niego mówią),co za tym idzie, niczego ciekawszego od pocałunku się nie spodziewajcie. Również styl pozostawia wiele do życzenia - pytanie, na ile to kwestia autorki, a na ile tłumaczki, ale ta kwiecistość aż mnie śmieszyła ("najlepszy" był opis pożaru, ubawiłam się przednio, a chyba nie o to chodziło...). Postaci zresztą działały mi na nerwy, a i wzory przykładnych chrześcijan z nich takie, że szok. Jeśli lubicie wątki religijne to możecie sięgać, jeśli was drażnią - omijajcie szerokim łukiem.

Zamiast czytać Balladynę do szkoły, chwyciłam za, tym razem, tę książkę. Po prostu świetnie! :D

Opowieść bardzo przyjemna dla oka. Wszystko działo się powoli. Urzekł mnie wątek książek - oczywiście. Główny bohater nie miał łatwo. Brat z zespołem Downa, ojciec, który odszedł od rodziny.

Dziewczyna natomiast schwyciła mnie za serce swym uporem w drodze do spełnienia marzenia. Koniec rzecz jasna mnie porwał. Tym bardziej, że w trakcie książki było różnie między głównymi bohaterami. Kłamstwa, oskarżenia... Polecam tym, którzy lubią romanse :D

"Długo i szczęśliwie" to ciekawa propozycja dla kobiet, które gustują w powieściach obyczajowych nasyconych religijnością i osadzonych w urokliwych miejscach.

Małe miasteczko w Minnesocie o wymownej nazwie Deep Haven to sielski zakątek, w którym pragnie spełniać swoje marzenia Mona Reynolds. Kobieta kupuje stary dom z duszą i zamierza otworzyć księgarnię i kawiarnię o idyllicznej nazwie "Próg Nieba". Choć nie jest to proste zadanie, wszystko jest na dobrej drodze, aby po gruntownych przeróbkach i małych porządkach miejsce to nabrało nowego blasku, a pragnienie bohaterki wreszcie mogło się spełnić. Kobieta ma do pomocy swoją dobrą przyjaciółkę Lisę, która służy jej radą i wsparciem. Do Deep Haven przyjeżdża także gnany wyrzutami sumienia Joe Michaels, który z kolei pragnie pojednać się ze swoim młodszym bratem Gabrielem. Mężczyzna zatrudnia się przy remontowaniu przyszłej księgarni i okazuje się być prawdziwą złotą rączką. Choć czasu jest niewiele, a przykre niespodzianki czyhają na każdym kroku, Mona wraz z Lisą i Joem niestrudzenie przygotowują wszystko na uroczyste otwarcie.

Mona - kobieta samodzielna i przedsiębiorcza od dziesięciu lat nosi w swym sercu piętno winy, od którego w żaden sposób nie może się wyzwolić. Tajemniczy Joe pod maską zaradnego majstra ukrywa swoje prawdziwe ja, to kim jest i jak żyje. Tych dwoje ludzi odnajduje się we właściwym miejscu i czasie, a ich znajomość może przynieść obopólne korzyści. Niestety nawet w tak sielskim i bajkowym miejscu jak Deep Haven przeszłość nie daje o sobie zapomnieć.

W bajkowej scenerii uroczego zakątka autorka podjęła trudny temat wybaczania. Pojednanie z otoczeniem musi nastąpić poprzez darowanie win samemu sobie. Jest to trudny i długi proces, który wymaga spojrzenia na świat przez pryzmat religii i wartości. Liczne nawiązania do Biblii pomagają bohaterom pokonać lęki i zahamowania, ale z drugiej strony jest ich naprawdę dużo, chwilami nawet zbyt wiele. Kiełkująca powoli miłość dwojga ludzi po przejściach ma w sobie sporo romantyzmu i uroku. Historia ta momentami może wydać się naiwna i przewidywalna, ale na szczęście nie banalna, dzięki czemu z zainteresowaniem śledzimy kolejne poczynania bohaterów. Osobiście nastawiłam się raczej na opowieść o książkach i księgarni, a tutaj był to wątek raczej marginalny. Główny temat dotyczył ponadczasowych wartości, przebaczenia i kiełkującego uczucia.

Pozytywna wymowa tej powieści ma nas dodatnio nastawić do życia i utwierdzić w przekonaniu, że marzenia naprawdę mogą się spełniać. Z takim przekonaniem łatwiej będzie pokonywać nam trudy własnej codzienności.

Książka nie zachwyciła mnie. Można powiedzieć, że ją wymęczyłam. W pewnym momencie zaczęłam nawet pomijać kolejne czytane fragmenty, lub po prostu odkładałam książkę, ale wreszcie z trudem, ale przebrnęłam do końca. Może gdyby ta historia była inaczej opowiedziana byłaby bardziej interesująca, poza tym nie czułam żadnej chemii między głównymi bohaterami. I jeszcze to ciągłe powoływanie się na cytaty z Biblii, które wzbudzało we mnie za każdym razem uczucie irytacji i rozdrażnienia. Zachwyty nad tą książką są moim zdaniem przesadzone. Jest w niej miłość, przebaczenie i ciepło, ale wieje nudą, zbyt wiele jest tam analizowania i moralizowania. Raczej nie polecam.

Mona to zwykła dziewczyna z marzeniem - stworzyć "Próg Nieba". Niesamowite jest to, jak wiele jest w stanie włożyć determinacji i ciężkiej pracy, aby urzeczywistnić swoje najskrytsze marzenie. Joe prosty chłopak, cichy, niezwykle pracowity - można rzec naturalny. Dwoje ludzi, których Bóg stawia na tej samej drodze, zaczynają tworzyć piękną historię... Ta książka różni się od typowego romansu.Nie jest banalna, a także wiele w niej ciekawych myśli, zmuszających nas do refleksji.
Polecam!

Hmmm... Można by rzec kolejne romansidło, ale jednak ma w sobie to coś. Początek nie zapowiadał takiego zakończenia, dopiero końcowe rozdziały zaczęły stopniowo wyjaśniać co i jak. Autorka zasiała nutkę ciekawości, która później nie pozwalała oderwać się od książki.
Kolejny egzemplarz, który ląduje w dziale moich ulubionych. :)
Warto zwrócić uwagę na tę książkę, bo nie jest w niej najważniejszy wątek miłosny, ale to podążanie za marzeniami, walka/ucieczka przed przeszłością i nareszcie przebaczenie...

Kolejny egzemplarz, który ląduje w dziale moich ulubionych. :)
Warto zwrócić uwagę na tę książkę, bo nie jest...

Książka o tym, że warto mieć marzenia i wcielać je w życie. Polecam

Książka o tym, że warto mieć marzenia i wcielać je w życie. Polecam

Na razie najlepsza z książek tej autorki,które czytałam.Czyta się prawie od początku do końca.O dążeniu do spełnienia swoich marzeń.

1973

Nie no, dobrze się to czyta, ale z dotychczas przeczytanych przeze mnie powieści Warren, "Długo i szczęśliwie" zdecydowanie zalicza się do najsłabszych. Aczkolwiek warstwa moralizatorska/niosąca ze sobą morał, jak zawsze na plus.

Bardzo słaba książka,niestety nie dałam rady doczytać do końca.

Bardzo słaba książka,niestety nie dałam rady doczytać do końca.

• Biblioteka
  • 2017
  • Literatura obca

Dodaj cytat z książki Długo i szczęśliwie