Cień twojego uśmiechu

Okładka książki Cień twojego uśmiechu Susan May Warren
Okładka książki Cień twojego uśmiechu
Susan May Warren Wydawnictwo: Wydawnictwo Święty Wojciech Cykl: Miasteczko Deep Haven (tom 5) Seria: Rodzinne sekrety literatura piękna
Miasteczko Deep Haven (tom 5)
Rodzinne sekrety
Deep Haven 5
Wydawnictwo Święty Wojciech
2015-11-05
2015-11-05
Anna Wawrzyniak-Kędziorek
Anna Wawrzyniak-Kędziorek Susan May Warren miłość uśmiech pamięć

Nieco trudniejsza w odbiorze niż np. "Chłopak z sąsiedztwa", ale dalej piękna.

Nieco trudniejsza w odbiorze niż np. "Chłopak z sąsiedztwa", ale dalej piękna.

Patrząc na okładkę oraz na opis, który znajduje się na tyle książki pomyślałam banalna historia. Jednak po przeczytaniu stwierdzam nieprawdopodobna.
To historia pełna miłości, rozterek, tęsknoty za córką a także mężem oraz o problemach życia codziennego.
Skoro okładka jest tak zimowa to bardzo polecam na zimowe wieczory.

Skoro okładka jest tak zimowa to bardzo polecam na zimowe wieczory.

1937

Chyba pierwszy raz mam problem z książką Susan May Warren. Choć jak zwykle świetnie się całość czyta i można się łatwo wciągnąć w historię, to nieco problematyczne są relacje między bohaterami. I trudno powiedzieć jednak, na ile to niewłaściwe ze strony samej autorki, na ile zaś jej celem było wywołanie dyskomfortu czytelnika. Bo jednak relacje są skomplikowane, nie do końca sprawiedliwe i etyczne są zachowania niektórych bohaterów (cała relacja powypadkowa między małżonkami wywołuje poczucie dyskomfortu u czytelnika, szczególnie przez ich obopólne zachowanie - czyli kłamstwa i sekrety, choć przynajmniej jedna strona zdawała sobie sprawę z tego, że to niemalże zniszczyło za pierwszym razem ich małżeństwo).

I dlatego trudno cieszyć się i czerpać prawdziwą przyjemność z lektury.

Przez ostatnie kilka nocy miałem ogromny problem ze snem. Zobaczyłem niezwykle wyraźnie pewną prawidłowość. Gdy szedłem spać, piłem moje ziółka (mielisa z miętą) i przykładałem głowę do poduszki spałem jak zabity. Natomiast, gdy do tego rytuału dochodziła książka: "Cień twojego uśmiechu" wówczas po wyłączeniu światła przewracałem się z boku na bok, a sny wielokrotnie wiązały się z akcją bądź bohaterami książki.
Muszę się szczerze przyznać, że dawno tak nie miałem. I nawet za bardzo nie zdawałem sobie z tego sprawy jak bardzo książka mi się podobała. Nie chciałem jej jedynie przeczytać, ale się zachwycałem każdą linijką i stroną, tak jak kochanek zachwyca się każdym centymetrem ciała swojej ukochanej. Co mi się stało? Nie wiem, ale książkę polecę każdemu, a niech się męczy ze snem!!! :)

Książka opowiada o nawarstwieniu się różnych tragedii, które od środka rozbijają dotychczas szczęśliwą rodzinę. Pokazane są różne sposoby radzenia sobie z żałobą, ze smutkiem i jak to wpływa na kontakty z osobami, które są nam najbliższe. Niestety ogromnym minusem jest młodociany wątek miłosny, który ma po prostu tandetne zakończenie. No nie da się tego inaczej opisać. I właśnie za to oceniam książkę na przeciętną, bo pozostawiła po sobie jakiś niesmak i trochę zawód. Wątek główny ciekawy i można by było stworzyć z tego super powieść, ale pojawił się niuans, który moim zdaniem ją zepsuł.

„Cień twojego uśmiechu” Susan Mary Warren to powieść obyczajowa, którą czyta się jednym tchem. Na pewno sprzyjają temu szybkie zwroty akcji, życiowe problemy bohaterów oraz wątek kryminalny. Niewątpliwą zaletą jest też nieprzewidywalność zdarzeń.

Życiowy dramat Noelle i Eliego pozornie zaczyna się, gdy kobieta traci pamięć w wypadku. Szybko okazuje się jednak, że małżeństwo już wcześniej przeżywało poważny kryzys spowodowany inną rodzinną tragedią. Powolne odkrywanie tej prawdy przez Noelle prowokuje do wynurzeń, wyrzutów sumienia, ale i analizy przeszłości, która nie była doskonała.
Ze swoimi problemami zmagają się także synowie Noelle i Elegio oraz zaprzyjaźniona z nimi wdowa i jej dorosła córka. Losy tych dwóch rodzin są ze sobą ściśle powiązane i wciąż się przeplatają. Śledzenie ich burzliwych perypetii jest interesujące i pełne emocji, tym bardziej, że autorka często zaskakuje fabularnymi niespodziankami.

Bohaterowie powieści szybko stają się bliscy czytelnikowi – to zwyczajni ludzie, którzy mają chwile słabości, ale starają się naprawiać życiowe błędy, bywają smutni i załamani, ale umieją też cieszyć się z drobnych radości. W życiu niektórych postaci dużą rolę odgrywa wiara. Nie jest to jednak proste i bezkrytyczne przyjmowanie prawd zawartych w Biblii – gdy życie wali się na głowę, zaczyna się wadzenie z Bogiem, zwątpienie, bunt… Bo jak pogodzić miłość do Boga z utratą ukochanego dziecka? W takiej sytuacji nie można nie stawiać pytań i szukać odpowiedzi.

Całość napisana jest z wielkim wyczuciem i znajomością ludzkiej duszy. Nie ma w tej książce banałów i prostych rozwiązań. A to w literaturze obyczajowej cenię najbardziej.

Ta opowieść ma dobrą konstrukcję, przez cały czas w jakimś stopniu trzyma w napięciu, zmusza do czytania i poznania dalszych losów bohaterów, ale ma w sobie też coś dla mnie drażniącego. Jakąś taką infantylność, choć nie wiem czy to dobre określenie. Język jest szalenie prosty i mimo wszystko, historia nie jest tak banalna jak mogłoby się wydawać. Ogólnie polecam, bo dobrze i szybko się czyta, pomysł ciekawy.

W ofercie wydawnictwa Święty Wojciech możecie znaleźć bardzo ciekawą serie wydawniczą. Nosi ona nazwę Rodzinne sekrety i wile z tytułów zgromadzonych w tej kolekcji stało się bestsellerami. Ja jak dotąd nie miałam okazji sięgnąć po żadną z nich. Ale Marta recenzowała nie tak dawno książkę "Nie znacie mnie", która również należy do tejże serii. Jej ta książka bardzo się podobała, postanowiłam zatem ja także sięgnąć po jedną z tych lektur. Tym razem wybór padł na "Cień twojego uśmiechu". Historii pewnej kobiety, która w wyniku nieszczęśliwego wypadku straciła pamięć.

Czy wyobrażacie sobie jakie to uczucie zamknąć oczy i otworzyć je nie pamiętając ostatnich lat swojego życia? Mając 46 lat czuć się jak dwudziestolatka? Obudzić się w momencie, w którym bliższe są dla nas wspomnienia z okresu licealnego niż emocje jakie przeżywaliśmy w momencie narodzin naszych dzieci i ich dorastania? Gdy najbliższe Wam osoby stają się kimś zupełnie obcym? Straszne prawda? Ja nawet nie potrafię sobie tego wyobrazić. Nie wiem czy umiałabym żyć z mężczyzną, który byłby dla mnie kimś nieznajomym. Mieszkać w domu, który byłby dla mnie jak pokój hotelowy. A wyobraźcie sobie teraz, że wstajecie z wygodnej kanapy, zerkacie w lustro i widzicie własną twarz, ale postarzałą o 25 lat! Tak jakby większość waszego życia minęła w ciągu jednej nocy, a my wszystkie te wydarzenia przespaliśmy... Powiem Wam szczerze, że przeraża mnie nawet myśl o tym. I mam nadzieję, że nigdy mnie coś takiego nie spotka. Tymczasem bohaterka tej książki miała okazję przekonać się na własnej skórze jak to jest. Kobieta ta od ponad 20 lat była żoną wspaniałego mężczyzny. Policjanta i wieloletniego szeryfa w miasteczku, w którym postanowili założyć rodzinę. Byli szczęśliwi. Z czasem zostali rodzicami. Mieli dwóch wspaniałych synów i śliczną córkę o imieniu Kelsey. I wszystko byłoby cudowne, gdyby nie pewna tragedia. Ich jedyna córka została zamordowana. Jakiś chłopiec ot tak zastrzelił ją w jej miejscu pracy. Dlaczego? Bo wydając mu alkohol poprosiła o dowód osobisty, a on miał już coś na sumieniu. Dziewczyna zginęła na miejscu, a wraz z nią ojciec jej najlepszej przyjaciółki. Mężczyzną, który był im wszystkim bardzo bliski, był przyjacielem całej rodziny. Po tych wydarzeniach nie wiele zmieniło się w tym niewielkim, sennym miasteczku. Choć to morderstwo było szokiem dla wszystkich, wkrótce większość osób przestało je rozpamiętywać. Poza skrzywdzonymi rodzinami. To był dla nich najgorszy dzień w życiu. Stracili męża i ojca, stracili przyjaciół, a Noelle i Eli stracili jedyną, ukochaną córkę. Ludzie różnie reagują w takich sytuacjach. Jedni przeżywają żałobę przez pewien czas po czym starają się żyć dalej. Inni zamykają się w sobie. Są też tacy co myślą o tym, że dla nich życie nie ma już najmniejszego sensu i pragną odejść tak jak ich ukochani. A jak było w tym przypadku? To kochające się małżeństwo miało dla kogo żyć, bo w domu zostali jeszcze ich dwaj synowie. Ale czy można ot tak przejść do porządku dziennego po takiej tragedii? To z pewnością trudniejsze niż możemy sobie wyobrazić. Noelle stała się więc osobą bardzo zagubioną i skrytą. Nie potrafiła zrozumieć dlaczego Bóg zabrał jej ukochaną Kelsey. Eli także przeżywał bardzo odejście dziewczynki. Przecież ona miała zaledwie 17 lat... Problem jednak w tym, że to wydarzenie wywołało tak wiele bólu u rodziców zmarłej, że nie potrafili oni już żyć tak jak dawniej. Z czasem ich miłość zaczęła blednąć. Eli wolał zaszywać się gdzieś w lesie, daleko na odludziu by rozpaczać w samotności. Noelle uciekała do sztuki, bo tylko podczas malowania czuła się lepiej. Po pewnym czasie to szczęśliwe małżeństwo nie żyło razem tylko obok siebie. Przestali się sobie zwierzać. Przestali być ze sobą. Z dnia na dzień stawali się sobie coraz bardziej obcy.

Pewnego dnia Noelle wyruszyła do pobliskiego miasteczka by załatwić tylko sobie znane sprawy. Nikt nie wiedział o jej wyprawie. Wszystko co tego dnia robiła starała się ukryć przed domownikami i wścibskim okiem mieszkańców Deep Haven. Ale dzień w którym postanowiła wyjechać nie należał do najlepszych. Panowała wtedy straszna śnieżyca, która nie tylko utrudniała widoczność na drodze, ale także sprawiała, że asfalt był bardzo śliski. Noelle jechała bardzo ostrożnie w nadziei, że uda jej się załatwić wszystko tak jak zaplanowała. I choć jej celem było Duluth, nie mogła oprzeć się pokusie, by w połowie drogi nie zatrzymać się w przydrożnej kawiarni. Kobieta nawet nie zdawała sobie sprawy jak błędna była jej decyzja. Na jej nieszczęście na kawiarnię tego dnia napadło dwóch typków. Mężczyźni byli bezwzględni. To nie była zwykła kradzież. To był napad z bronią w ręku. Noelle próbowała uciec z pomieszczenia, ale jeden z nich ją zatrzymał i nie pozwolił wydostać się na zewnątrz. Jednak gdy drugi z mężczyzn poszedł za ladę i z zimna krwią zabił kelnerkę, kobieta postanowiła jeszcze raz spróbować szczęścia. Tym razem poszło lepiej. Noelle biegła szosą wołając o pomoc, gdy nagle jej nogi poślizgnęły się na śliskiej powierzchni asfaltu i kobieta upadła. I choć w zasadzie nic jej się nie stało, ten drobny wypadek sprawił, że Noelle straciła pamięć. Ostatnie 25 lat jej życia zniknęło. Rozwiało się na wietrze lub pękło jak bańka mydlana. Zapomniała o swoim dotychczasowym życiu, o mężu i wspaniałych dzieciach. Jej świadomość zatrzymała się w czasach liceum, gdy była dopiero dorastającą panną z głową pełną marzeń na przyszłość. Niesamowite prawda? I jak myślicie? Co wydarzyło się dalej?

"Cień twojego uśmiechu" to przepiękna historia o niezwykłej miłości. Nie o zakochaniu, o pierwszym biciu serca. O miłości pełnej, dojrzałej i wyjątkowej. O miłości, którą każdy z nas chciałby kiedyś przeżyć. Wiem, że to co pisałam wyżej wcale na to nie wygląda. W końcu małżeństwo Noelle i Eliego rozpadało się na kawałki. Ci kochający się dotąd ludzie bardzo się od siebie oddalali. Nie widzieli sensu by dalej żyć razem. Jedno o drugim nic nie wiedziało. Nie potrafili się razem śmiać i płakać. Zresztą nawet nie próbowali. Smutek po utracie Kelsey wyryło w ich sercach tak ogromną ranę, że nie potrafili już zmieścić w nich choć odrobinki uczucia do siebie nawzajem. A przynajmniej tak to wyglądało. Bo wypadek Noelle okazał się być pewnego rodzaju przełomem. Sygnałem od Pana Boga, że jeszcze nie wszystko stracone. Utrata pamięci naszej głównej bohaterki stała się furtką do lepszego życia. Sposobem by odnaleźć się na nowo i znów zacząć patrzeć w tym samym kierunku. Jednak czy to możliwe? Czy raz zerwana więź jest możliwa do naprawienia? Czy wspomnienia Noelle, które w każdej chwili mogą wrócić nie wywrócą do góry nogami jej dotychczasowego życia? Czy ponownie nie popsują wszystkiego tego, co od nowa starała się zbudować ze swoim mężem? Czy wspomnienia nie odżyją na nowo i znów nie zniszczą poukładanego życia jej i jej rodziny?

Gdy czytałam tą książkę próbowałam myśleć tak jak ona. Starałam się postawić w sytuacji Noelle i zastanawiałam się jak może czuć się osoba, która straciła tak wiele lat ze swojego życia. Inaczej jest, gdy ktoś jest w śpiączce. Wtedy życie toczy się obok niego, a on po prostu po kilku latach budzi się i dowiaduje się co działo się w czasie, gdy on spał. Ale u Noelle było zupełnie inaczej. Ona poznawała własne życie tak jakby czytała jakąś powieść. Urodziła 3 dzieci i nie wiedziała o tym. Wyszła za mąż za mężczyznę, który teraz jest jej zupełnie obcy. Porzuciła marzenia, choć teraz wydaje jej się to dziwne i wręcz nieprawdopodobne. Sztuka była dla niej wszystkim. Co się więc stało, że przestała malować? Jakie wydarzenia stały się dla niej ważniejsze? Nie miała pojęcia. Ta książka uświadamia nam zatem jak często zmieniają się nasze priorytety. Kim chcieliście zostać w przyszłości mając te 16 czy 17 lat? Ja nigdy nie przypuszczałam, że będę blogerką. Nigdy nie przypuszczałam, że zdecyduję się pisać recenzje książek. Czy żałuję? Nie. Ale gdybym tak kilkadziesiąt lat temu ktoś powiedział mi, że tak będzie - roześmiałam się. Bo w tamtym czasie zaplanowałam sobie zupełnie inną przyszłość ;)

Zawsze mam kłopot z recenzjami książek dla dorosłych. Gdy pisze o dziecięcych lekturach bez kłopotu wymieniam wszystkie ich wady i zalety. Ale gdy chwytam za powieść dla dorosłych mam taki mętlik w głowie, że nie wiem od czego zacząć. Może od tego, że książka ta szalenie mi się podoba? Bo naprawdę, bez żadnych wątpliwości mogę stwierdzić, że jest świetna. Akcja toczy się dość powoli, ale mimo to książka szybko nas wciąga. Już po kilku stronach ciekawi jesteśmy co dalej stanie się z Noelle i jej rodziną. Jaką tajemnicę ukrywa główna bohaterka przed całym światem? Jak dokładnie doszło do śmierci Kelsey? Czy Eli rzeczywiście jest złym człowiekiem? A jak potoczy się kariera Emmy? Czy Kayle'owi uda się dopaść sprawcę morderstwa? W zasadzie tych pytań mogłabym tu jeszcze kilka wymienić. Bowiem historia Noelle to nie jedyny wątek w tej powieści. Jest tu jeszcze kilka postaci, którym mocno kibicujemy. Kilka osób, którym życzymy jak najlepiej. Powiem krótko, czytając z pewnością nie będziecie się nudzić. Poza tym jak wspomniałam już na samym początku - ta książka jest o miłości. Pięknej i wyjątkowej. Wspaniałym czystym i niesamowitym uczuciu, które sprawia, że cały świat staje się znacznie piękniejszy. Uwielbiam takie książki.

I tak mogę powiedzieć tylko jedno. Warto po tą książkę sięgnąć. Warto się przy niej śmiać i płakać. Warto poznać te wszystkie wspaniałe postacie. Kibicować im i rozpaczać, gdy coś im się nie uda. Ja jestem bardzo zadowolona i gorąco ja Wam polecam :)

Małżeństwo Noelle i Eliego przeżywa głęboki kryzys. Nie rozmawiają ze sobą, zachowują się jak dwoje współlokatorów, którzy ledwo się znoszą, Eli śpi od ponad roku w osobnym pokoju. Pewnego śnieżnego dnia Noelle ulega wypadkowi i traci pamięć. Nie pamięta dwudziestu pięciu lat małżeństwa, wydaje jej się, że ma dwadzieścia jeden lat i mieszka z rodzicami, podczas gdy w rzeczywistości ma męża-emerytowanego policjanta i jest matką dwóch synów oraz córki.
Wypadek spowodował, że straciła siebie, rodzinę i życie, które do tej pory prowadziła.

Eli ma nadzieję, że uda się odbudować małżeństwo, bo Noelle nie pamięta wszystkich złych chwil, które wydarzyły się między nimi i traumatycznych przeżyć związanych z ich córką Kelsey. Wszystko zmierza w dobrym kierunku. Niestety Noelle niespodziewanie dowiaduje się o kilku rzeczach z ich życia i już nie jest taka pewna, czy chce do niego wracać. Nie wie, czy to jest życie, które chce pamiętać.

,,Cień twojego uśmiechu" to wzruszająca opowieść o małżeństwie, które zostało boleśnie doświadczone przez los, które podejmuje próbę wybaczenia sobie popełnionych win i stara się odnaleźć w sercu dawne uczucie, które ich połączyło.
Susan May Warren ciekawie zestawiła ,,wysłużone" małżeństwo Noelle i Eliego z rodzącym się związkiem uczuciowym pomiędzy ich dwudziestotrzyletnim synem Kyl`em i Emmą. Doskonale widać na przykładzie tych bohaterów, jak rozwija się miłość i jakie przechodzi etapy, a jednocześnie pokazuje, jak ważny jest wzajemny szacunek, zrozumienie, zaufanie i wiara w intencje drugiej osoby.

,,To wrażliwość na tę jedną osobę, której ufasz najbardziej. To mówienie: ,,Oto moje brudne, sponiewierane, zranione serce. Pozwolę ci je zobaczyć i zaufam ci."

,,Cień twojego uśmiechu" to także powieść o stracie, żalu i radzeniu sobie z tęsknotą za ukochaną osobą. Żałoba wyniszcza niewyobrażalnie, sprawia, że wszystko wydaje się szare, smutne, ale każdy musi w jakiś sposób poradzić sobie z nią, by móc dalej żyć.

Autorka pokazała życie codzienne ludzi mieszkających na północnym wybrzeżu Minnesoty, gdzie piękno przyrody, śnieg przyprószający iglaste gałęzie sosen, zamarznięte jeziora i piękne widoki z okien kontrastują z trudnymi warunkami życia, zasypanymi drogami, które trzeba odśnieżać przez cały dzień pługami, by dojechać do domku pod lasem.

Po przeczytaniu książki Susan May Warren nasuwają się pytania o to, co, jeśli udałoby się zresetować część życia? Czy robilibyśmy to samo, co do tej pory? Czy niektóre fragmenty życia zachowalibyśmy, a niektóre wyrzucili? Jesteście w stanie odpowiedzieć sobie na te pytania?

Ja ze swojej strony polecam tę poruszającą historię o trudnej miłości, lęku i nadziei:)

• Obyczajowe
  • Pożyczone
  • Literatura kobieca
  • Poszukuję

Dodaj cytat z książki Cień twojego uśmiechu