Dom dzienny, dom nocny

Okładka książki Dom dzienny, dom nocny
Olga Tokarczuk Wydawnictwo: Świat Książki literatura piękna
255 str. 4 godz. 15 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Świat Książki
Data wydania:
2000-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2000-01-01
Liczba stron:
255
Czas czytania
4 godz. 15 min.
Język:
polski
ISBN:
8372275580
Inne
Średnia ocen

                7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Znak nr 827 / 2024 Maciej Bobula, Diana Dąbrowska, Olga Drenda, Olga Gitkiewicz, Weronika Gogola, Jerzy Illg, Michał Jędrzejek, Maria Karpińska, Aleksandra Kasprzak, Karol Kleczka, Dominika Kozłowska, Zbigniew Łagosz, Małgorzata Lebda, Anna Marchewka, Eliza Mórawska-Kmita, Piotr Oczko, Janusz Poniewierski, Redakcja miesięcznika Znak, Tomasz Stawiszyński, George Steiner, Ola Szmida, Tomasz P. Terlikowski, Olga Tokarczuk
Ocena 7,0
Znak nr 827 / ... Maciej Bobula, Dian...
Okładka książki Notatnik Literacki Nr 1 (1) / 2023 Zuzanna Bartoszek, Joanna Bednarek, Ewa Dąbrowska, Julia Fiedorczuk, Jerzy Franczak, Weronika Gogola, Irek Grin, Ewa Jarocka, Tymoteusz Karpowicz, Emilia Konwerska, Patryk Kosenda, Dorota Kotas, Dawid Kujawa, Karolina Macios, Paweł Mackiewicz, Filip Matwiejczuk, Oskar Meller, Łukasz Musiał, Joanna Oparek, Emil Pasierski, Jacek Paśnik, Redakcja pisma Notatnik Literacki, Maciej Robert, Barbara Sadurska, Jakub Skurtys, Paweł Sołtys, Olga Tokarczuk, Agnieszka Waligóra, Rafał Wawrzyńczyk, Agnieszka Wolny-Hamkało
Ocena 8,0
Notatnik Liter... Zuzanna Bartoszek, ...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 3 (60) / 2023 Izabella Adamczewska, Edgar Bąk, Marek Bieńczyk, Anna Bikont, Bora Chung, Paweł Goźliński, Maciej Jakubowiak, Maciej Jarkowiec, Ignacy Karpowicz, Aldona Kopkiewicz, Renata Lis, Paulina Małochleb, Artur Międzyrzecki, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Piotr Paziński, Jacek Podsiadło, Redakcja magazynu Książki, Janusz Rudnicki, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Marcin Sendecki, Rebecca Solnit, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Justyna Suchecka, Karolina Sulej, Katarzyna Surmiak-Domańska, Joanna Szczęsna, Natalia Szostak, Olga Tokarczuk, Katarzyna Wężyk, Olga Wróbel
Ocena 6,8
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
46 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
890
226

Na półkach:

Pewna znajoma niewiasta z LC zapytała mnie, dlaczego wśród opiniowanych przeze mnie książek nie znalazła się ani jedna napisana przez kobietę. Oczywiście, udzieliłem jej standardowej odpowiedzi, przedstawiając listę zajęć, do których predestynowana jest płeć piękna, a pośród których próżno szukać pisarstwa, obejmujących za to obfity zakres prac domowych. Później naszła mnie jednak refleksja, że może się mylę i myliłem przez całe dotychczasowe życie, a wrodzona białogłowom wrażliwość może się manifestować efektywniej aniżeli przez obfitość łez. By rozstrzygnąć tę kwestię raz i na wieki, nabyłem drogą kupna wytwór naszego feministycznego towaru eksportowego. Niewykluczone zresztą, że po raz pierwszy w historii określenie „towar” zostało zastosowane wobec kobiety bez intencji uprzedmiotawiających.
Ale dość tego bełkotu.
Tokarczuk serwuje czytelnikowi pozornie oswojoną rzeczywistość małomiasteczkowego polsko–czeskiego pogranicza z jego poniemieckim bagażem, za której fasadą ukrywa się jednak coś bardziej pierwotnego i nienazwanego. Podejrzewam, że autorka inspirowała się nurtem realizmu magicznego, tworząc jego własne wydanie, zręcznie balansujące na granicy niesamowitości i próbując oswoić rzeczy smutne i brzydkie poprzez nadanie im dodatkowego, tajemniczego wymiaru.
Zaskakująco dużo tu zmysłowości, seksualności, która co chwilę, niekiedy zupełnie niespodziewanie, wypływa na powierzchnię opowieści i stanowi jedną z cech konstytutywnych opiewanego świata, zasadzając się na wciąż podkreślanej różnicy między kobietą i mężczyzną, niezbędności obydwu pierwiastków jako komplementarnych elementów natury, nie tylko ludzkiej.
Zdziwiło mnie również dość częste odwoływanie się do filozofii, szczególnie starożytnej, ale rozumiem, że takie zapośredniczone, szkolne w swej naturze obcowanie z Platonem może dla gospodyń domowych stanowić źródło samozadowolenia. Bez tego książka byłaby lepsza. Bez tego i bez nazbyt niekiedy oczywistej symboliki.
Nie wątpię, że twórczość Tokarczuk spotyka się ze statystycznie lepszym odbiorem u kobiet niż u mężczyzn, opiera się bowiem na czuciu, w opozycji do rozumowania (nie rozumienia, bo można również rozumieć poprzez czucie). Jest pisarka utalentowana, tka ciekawe i płynnie przechodzące w siebie historie, ale jedynym, co zapamiętam z tej powieści, jest jej powolny, oniryczny klimat, bo treść już teraz zaczyna mi umykać.

Pewna znajoma niewiasta z LC zapytała mnie, dlaczego wśród opiniowanych przeze mnie książek nie znalazła się ani jedna napisana przez kobietę. Oczywiście, udzieliłem jej standardowej odpowiedzi, przedstawiając listę zajęć, do których predestynowana jest płeć piękna, a pośród których próżno szukać pisarstwa, obejmujących za to obfity zakres prac domowych. Później naszła mnie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    6 856
  • Chcę przeczytać
    3 594
  • Posiadam
    1 085
  • Ulubione
    266
  • Teraz czytam
    166
  • Literatura polska
    97
  • Chcę w prezencie
    61
  • 2019
    48
  • 2020
    43
  • 2021
    43

Cytaty

Więcej
Olga Tokarczuk Dom dzienny, dom nocny Zobacz więcej
Olga Tokarczuk Dom dzienny, dom nocny Zobacz więcej
Olga Tokarczuk Dom dzienny, dom nocny Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także