Burza nad Provinz Pommern. Upadek Prowincji Pomorskiej Trzeciej Rzeszy.

Wydawnictwo: Replika
8 (4 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
literatura faktu
Bożena

W „Burzy nad Provinz Pommern” Leszek Adamczewski przedstawia kilkadziesiąt sensacyjnych i dramatycznych epizodów z wojennych dziejów prowincji pomorskiej Trzeciej Rzeszy oraz pierwszych miesięcy pokoju, kiedy Polacy usiłowali na nowo zagospodarować tę część „ziem odzyskanych”. Autor wyjaśnia między innymi, co łączy „Sonderaktion Krakau” z egzekucją pewnego Polaka w wojennym Stettinie, ukazuje...

Autor wyjaśnia między innymi, co łączy „Sonderaktion Krakau” z egzekucją pewnego Polaka w wojennym Stettinie, ukazuje Świnoujście pod gradem amerykańskich bomb oraz przedstawia tajemnicę stodoły w Podgajach, w której żywcem spłonęli polscy żołnierze. Wraz z Adamczewskim czytelnik podąża tropem hitlerowskich „cudownych broni”, od rakiety V-2 po pociski Rheinbote i Rheintochter, a także bada zagadki podziemnych schronów Wału Pomorskiego i schronów przeciwlotniczych w Szczecinie. Śledzi także losy pomorskich skarbów kultury.

źródło opisu: http://www.replika.eu/index.php?k=ksi&s=best&id=416

źródło okładki: http://www.replika.eu

leppakaklifoth | 2017-06-27
Przeczytana: 26 marca 2016

"Burza nad Provinz Pommern. Upadek Prowincji Pomorskiej Trzeciej Rzeszy" to jedna z ciekawszych książek na temat drugiej wojny światowej. Leszek Adamczewski przedstawia w niej wiele ciekawych epizodów i historii związanych z prowincją Pomorskiej Trzeciej Rzeszy, porusza kwestię masowej ucieczki Niemców przed nawałą Rosjan, przedstawia nam nieznaną historię obozu koncentracyjnego, który mieścił się w zęzach statku SS Bremerhaven. Przedstawia historię tajnego obiektu wojskowego znajdującego się na terenie dzisiejszego Darłowa, opisuje historię i znaczenie działa kolejowego "Diora" oraz, wyrzutni rakiet Rheintochter i Rheinbote, a także V-2. Opowiada jak wyglądała bitwa o Wał Pomorski i inne ważne miejscowości jak choćby Piła, Świnoujście czy Szczecin, przedstawia historię mordu dokonanego przez Niemców w Podgajach. Ogólnie mówiąc to książkę tą dobrze się czyta, zawiera wiele cennych informacji z okresu drugiej wojny światowej, oraz zaraz po wyzwoleniu przez armię...

1strazak52 | 2014-01-11
Na półkach: Historia Polska
Przeczytana: 10 stycznia 2014

Najnowsze dzieje naszego Pomorza Zachoniego napisane w fachowy i poparty nowymi faktami. Uzupełniony tematycznymi zdjęciami (w tym z prywatnych zbiorów autora)

老金۞ | 2015-09-22
dejw | 2013-07-20