Bitwa o Norwegię 1940. Wyprzedzające uderzenie Hitlera

Tłumaczenie: Tomasz Szlagor
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Wojny i konflikty". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Hitler’s Preemptive War: The Battle for Norway, 1940
978-83-245-8977-7
historia
Tomek

Rzetelnie udokumentowana i krytyczna analiza kampanii norweskiej z 1940 roku. Książka daje wyczerpującą odpowiedź na pytanie, jak doszło do tego, że bitwa o Norwegię zakończyła się sensacyjnym zwycięstwem Niemiec. Autor kreśli panoramiczny obraz wydarzeń, od gabinetów decydentów w Berlinie, Londynie, Paryżu i Oslo do działań poszczególnych pododdziałów na froncie. Szczególną uwagę poświęca walkom w rejonie Narwiku. Trwająca 62 dni kampania w Norwegii była punktem zwrotnym w historii wojen i zwiastunem nowej epoki. Po raz pierwszy na taką skalę zaangażowano do walki lotnictwo, okręty, wojska lądowe i siły specjalne. Przeciwstawiając sobie często subiektywne opinie i relacje obu stron, Henrik Lunde napisał najbardziej wyważone i obiektywne opracowanie z wszystkich, jakie do tej pory ukazały się na temat tej kluczowej kampanii II wojny światowej.

źródło opisu: http://www.wd.wroc.pl/page/ksiazka_zoom_show.php?id_ks=712

źródło okładki: http://www.wd.wroc.pl/okladki/712.jpg

Marcin Kowalczyk | 2016-05-25
Przeczytana: 25 maja 2016

Książka obejmuje całość działań w Norwegi. Mamy więc starcia na lądzie i na morzu. Napisana przez wojskowego przez, co język jest nieco suchy, bardzo szczegółowy i pozbawiony emocji. Osoby nie przyzwyczajane do tego typu narracji mogą czuć się nieswojo.
Autor nie ogranicza się do opisu działań czysto militarnych, ale przedstawia nam relacje pomiędzy dowódcami, plany sztabów, sytuacje polityczną i "co by było gdyby". Pod tym ostatnim pojęciem kryją się spekulacje na temat innego przebiegu wydarzeń niż miało to miejsce.
Wydanie na białym papierze z dużą czcionką nie męczącą oczu. W środku dwie wkładki ze znanymi zdjęciami z tego okresu. Twarda lakierowana oprawa spina szyte kartki. Książka na długie lata i wielokrotne czytanie.
Piętą achillesową publikacji są mapy. Wyraźnie wydawca zakpił z czytelników i zrobił je w Paint-e lub innym darmowym programie graficznym dla dzieci. Niektóre wyglądają tak, jakby sporządzali je uczniowie gimnazjum na pierwszej lekcji informatyki....

Mateusz Wilk | 2017-09-28
Przeczytana: 28 września 2017

Widać, że książkę pisał wojskowy. Momentami język bywa zbyt suchy i przesycony terminologią militarną. Słabą stroną wydania są mapy, a konkretnie ich niska jakość. Bez atlasu się nie obejdzie (nie tylko historycznego). Publikacja stanowi ciekawy punkt widzenia na "sukcesy" aliantów w początkowej fazie II WŚ. Obietnice bez pokrycia składano nie tylko Polakom.

jaszon | 2018-05-29
Przeczytana: 26 grudnia 2015