Romans z Turcją

Seria: Kolory Wschodu
Wydawnictwo: Lambook
Anatolian Days and Nights: A Love Affair with Turkey, Land of Dervishes, Goddesses and Saints
Turcja, romans, Orient
joly_fh

Kiedy Joy i Angie spotykają się na balkonie niewielkiego pensjonatu, gdzieś na śródziemnomorskim wybrzeżu Turcji nie przypuszczają, że będzie to początek głębokiej kobiecej przyjaźni i wielkiej miłości do tego kraju.

Wyjątkowa książka pełna tureckich pejzaży, smaków i zapachów. Autentyczna historia dwóch kobiet, które odkrywają tajemnice dawnej Anatolii i urok współczesnej Turcji.

źródło opisu: Wydawnictwo Lambook, 2013

źródło okładki: http://www.lambook.pl

Suerte | 2013-11-13

Ta publikacja stanowi wspomnienia dwóch kobiet z częstych pobytów w Turcji. Dodam, że kobiet zauroczonych tamtejszym klimatem, rytmem w jakim toczy się życie oraz tamtejszą ludnością.
Nie są to typowe relacje z podróży, a jak już pisałam wspomnienia budujące fabułę niczym w powieści przygodowej. Do tego trzeba dodać wiele wplecionych faktów z historii Turcji, jak i bieżącej sytuacji oraz tradycji i obyczajów podawanych w sposób nienarzucający, a harmonijnie komponujący się w ciekawą opowieść.
Narracja jest tu niby inna niż w tego typu ksiązkach, a jednocześnie specjalnie nie wyróżniająca się, jednak wciągająca poprzez realnie oddany koloryt przedstawianych miejsc.
Myślę, że to namiętność z jaka patrzą na ten kraj Angie i Joy przemawia na korzyść tej pozycji. Ich zaangażowanie, ciągła chęć powrotu w te rejony i dalsze odkrywanie po kawałku Anatolii sprawia, że ich pasja udziela się czytelnikowi. I tak, chciało by się zorganizować samemu, choćby krótką wizytę w kraju, który w...

BagatElka | 2014-07-20
Przeczytana: 20 lipca 2014

"Zanim mądra kobieta znajdzie most,szalona będzie już po drugiej stronie rzeki"

I to tureckie przysłowie znakomicie oddaje ducha tej historii.
Trzeba być odważnym i szalonym aby żyć i podróżować tak jak dwie bohaterki "Romansu z Turcją".
Trzeba mieć w sobie duszę wagabundy i zamiłowanie do przygody aby wyruszyć na kraniec świata i przemierzać polne drogi w poszukiwaniu cudownych niespodzianek.
Jedna z autorek jest żoną i matką i jestem pełna podziwu dla umiejętności godzenia tych ról z Jej wyjazdami.
Wspaniale jest przenieść się do Turcji w towarzystwie Angie i Joy ,poznawać dzięki Nim malownicze krajobrazy,ciekawych ludzi i cieszyć się wolnością.
Dobrze jest też zejść z koca w ogrodzie ,przytulić malucha,który znowu coś nabroił,zamieszać w garnku,który pyrkota sobie wolno na kuchence i cieszyć się własnym kawałkiem świata gdzie jest wygodnie,swojsko i bezpiecznie.
Niektórzy zapewne uznają,że jestem starą nudziarą i częściową mają rację ale ja mam naturę domowego kota i nie dla...

Sosenka | 2014-03-10
Przeczytana: 2014 rok

Turcja to kraj owiany tajemnicą. Wciąż wiele osób uważa, że jest to miejsce zacofane, nieucywilizowane, niebezpieczne i bardzo egzotyczne. To ostatnie jest oczywiście prawdą, jednak inne domysły już dawno przestały pasować do Turcji. Coraz więcej turystów odwiedza ten piękny kraj i przekonuje się o tym na własne oczy. Choć nigdy nie byłam w tym miejscu, mogę wymienić całą masę zwyczajów, miejsc, tradycji i krajobrazów Tureckich i chyba w przypadku książki, która za zadanie ma przybliżyć ludziom dane miejsce, jest to rekomendacja najlepsza z możliwych.
Autorki Joy Stocke i Angie Brenner to dwie przyjaciółki, które udały się w długą podróż by poznać prawdę o rajskim miejscu na Ziemi. To, że Turcja jest dobrym wyborem poświadczają fakty. To właśnie tu Agatha Christie odpoczywała i popijała kawę, to stąd pochodzą najpiękniejsze tkaniny na świecie, to tu rozwijały się znane i obecne na całym świecie targowiska. Takich informacji jest cała masa. Ten kraj to całkiem inne życie,...

Yosun | 2014-01-21
Przeczytana: styczeń 2014

Przyjemna książka o podróżowaniu po Turcji. Autorki mówią o sobie, że są bardziej pisarkami niż dziennikarkami. I wolą opowiadać historie, niż relacjonować wydarzenia. I taka jest ich powieść – beletryzowany przewodnik pełen szczegółów o zabytkach, które warto zwiedzić, poprzeplatany opowieściami o życiu w Turcji… ale trzeba pamiętać, że autorki obracają się głównie w środowisku pracowników hoteli i restauracji. Dlatego, według mnie, jest to pozycja raczej dla trochę bardziej wymagających turystów, nie traktowałabym tej książki jako rzetelnego, pełnego źródła wiedzy o tym kraju. Chociaż byłabym niesprawiedliwa nie wspominając o tym, że niektóre z drażliwych problemów dotyczących Turcji, zostały w powieści zasygnalizowane.

Czytając, trzeba być świadomym dat kolejnych podróży. Niektóre informacje podane przez autorki, są już nieaktualne. Od 2005 roku wiele się zmieniło, chociażby stosunek do muzyki kurdyjskiej. Wydaje mi się również, że wszędzie została już zniesiona godzina...

Marek Krzystek | 2016-09-19
Przeczytana: 19 września 2016

Na początku miałem odczucie, że książka jest opisem wycieczki dwóch nieco rozochoconych amerykańskich turystek szukających przelotnych wrażeń. I jakoś do jej końca to moje odczucie mnie nie opuściło. Dziewczyny oszalały na punkcie Turcji, jej wielokulturowości, historii, krajobrazów oraz Turków, dostrzegając tych ostatnich głębię duchową, szczerość charakterów, tkliwość, bezinteresowność, tu posłużę się przykładowym wnikliwym opisem osobowości jednego z napotkanych przez nie Turków: „smukły, umięśniony, z romantyczną twarzą o brązowych oczach i posągowych rysach…”. Jeśli chodzi o opisy zabytków, przyrody, krajobrazów, zwyczajów, pożywienia itd., to są one równie głębokie i wnikliwe. W całości książki przeważa wyliczenie panów na które panie miały ochotę, oraz panów na które nie miały ochoty, przy czym panie uzależniały podział od kryteriów jak wyżej ( smukły, umięśniony…).
Żeby była jasność, cała wyprawa była też po części śladami prapoczątków chrześcijaństwa, poza tym jedna z...

Midnight_Rose | 2016-04-19
Na półkach: Przeczytane, Turcja

Kocham Turcję. Jestem dobrze “zaznajomiona” z tym krajem, jego tradycjami, obyczajami, jak i samymi mieszkańcami, więc gdy tylko zobaczyłam książkę o mojej ulubionej, wakacyjnej destynacji musiałam ją przeczytać. Sądziłam, że ta powieść choć odrobinę odtworzy cudowny, ulotny świat zapachów i kolorów Anatolii, sprawi, że dowiem się czegoś nowego i zakocham w Turcji jeszcze bardziej.

Niestety zupełnie nie zaiskrzyło, nie wspominając już o tytułowym romansie. Jeśli miałabym komuś opowiedzieć jaka jest Turcja tylko po przeczytaniu tej książki - nie byłabym w stanie. Autorki nie przekazały niczego charakterystycznego, ciekawego czy zapadającego w pamięć, a o tak różnorodnym kraju, sama mogłabym pisać czy opowiadać godzinami. W takim razie skoro nie brakuje materiału, to co sprawiło, że książka okazała się dla mnie porażką? Ano podejście głównych bohaterek i sposób przedstawienia Turcji.

Mamy tu zlepek kilku historycznych informacji ( które raczej nie zainteresują nikogo prócz...

Vajlet | 2013-08-19
Przeczytana: 19 sierpnia 2013

"Uchwycić to, co nieuchwytne..."
"Bir varmış bir yokmuş [może się zdarzyło, a może nie- powiedzenie tureckie].
Nie bez powodu zapragnęłam mieć i przeczytać tę książkę. Powód wynika z tego, że sama mam mnóstwo przyjaciół z Turcji i wiele od nich słyszałam. Przedstawiali mi Oni swój kraj w samych superlatywach (z wyjątkiem problemu znalezienia pracy przez młodych ludzi czy systemu szkolnictwa, ale to akurat w Polsce też kuleje, więc nie było dla mnie nowością) nie pamiętam żeby kiedyś przytoczyli jakieś poważne wady. Ku piłam tę książkę bo byłam ciekawa czy ktoś "z zewnątrz", spoza Turcji mógłby to w jakiś sposób potwierdzić. "Romans z Turcją" okazał się strzałem w dziesiątkę. Uzyskałam odpowiedź na wiele pytań. Dowiedziałam się mnóstwo ciekawych i interesujących rzeczy na temat Turcji i mieszkańców kraju. Kochasz, lubisz Turcję? Książka jest dla Ciebie. Boisz się ludzi z Turcji, przeraża Cię islam? Ta książka jest tym bardziej dla Ciebie.
Zdanie na okładce "Ta książka zmieni...

Oljka | 2013-08-06
Przeczytana: lipiec 2013

Faktycznie - czytając łatwo wyobrazić sobię zaułki tureckich ulic czy poczuć zapach egzotycznej roślinności. Jednak w moim subiektywnym odczuciu, autorki niestety nieco pogubiły się w swoich zamiarach - chciały napisać powieść typowo beletrystyczną czy jednak przewodnik turystyczny? Zapewne można połączyć oba te elementy w taki sposób, aby powieść czytało się z przyjemnością, jednak moim zdaniem, w tym przypadku autorki nie podołały wyzwaniu.

rea | 2016-04-29
Przeczytana: 10 kwietnia 2016

Jak dla mnie za mało w tej książce Turcji a za dużo romansowania :)