Cyfrowa twierdza

2 444
1 499
Digital Fortress
Martyna

Błyskotliwy technothriller. NSA konstruuje potężny superkomputer, pozwalający złamać każdy szyfr metodą "brutalnego ataku". Dzięki niemu amerykański wywiad może czytać komunikaty przesyłane przez terrorystów i szpiegów, oraz udaremniać ich plany. Genialnemu japońskiemu kryptologowi udaje się stworzyć nie dający się złamać szyfr nazwany "Cyfrową Twierdzą". Grozi, że przekaże go do publicznego użytku. Susan Fletcher, piękna matematyczka pracująca dla NSA, prowadzi dramatyczny wyścig z czasem, by ocalić agencję, zdemaskować zdrajcę w jej szeregach i odkryć szczegóły planu, którego celem jest zniszczenie banku danych wywiadowczych USA. Stawką jest jej życie... i życie mężczyzny, którego kocha.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/

Nippon_ | 2019-03-06
Przeczytana: 06 marca 2019

„CYFROWA TWIERDZA” to pierwsza książka z twórczości Dana Browna i chyba najsłabsza jaką napisał, nie zależnie od tego warto ją przeczytać, choćby tylko po to aby zobaczyć wyraźny progres literacki autora w kolejnych jego powieściach. Mam do tej książki osobisty sentyment, może dlatego, że uwielbiam komputery i wszystko co jest z nimi związane, a w tej powieści właśnie punktem zaczepienia jest super komputer wybudowany przez Narodową Agencję Bezpieczeństwa, którego zadaniem jest łamanie bardzo skomplikowanych szyfrów.

Książkę bardzo przyjemnie się czyta, Dan Brown splótł ciekawą intrygę, mamy tu zaskakujące zwroty akcji, towarzyszą nam umiarkowane emocje, trochę wątku miłosnego, solidni bohaterowie oraz mnóstwo szczęśliwych zbiegów okoliczności, wszystko podane w krótkich i przejrzystych rozdziałach, taka sensacja na miarę superprodukcji filmowych z Hollywood.

W książce można dopatrzyć się kilku błędów, dostrzegą je szczególnie osoby, które mają trochę pojęcia o sprzęcie...

nadzieja1925 | 2016-02-21
Przeczytana: 20 lutego 2016

„Kto ma pilnować tych, co pilnują?!”
Jest to książka o zupełnie nowym szyfrze, którego NSA – pilnujący – nie mogą złamać za pomocą TRANSLATORA. TRANSLATOR jest natomiast urządzeniem, który łamie wszelkie szyfry z całego świata z przechwytywanych wiadomości. Tankado – to on wymyślił ten magiczny szyfr, zapowiedział, że w razie śmierci jego kompan to opublikuje, zagroził NSA i umarł, zostawiając przypadkowym przechodniom pierścionek, który skrywa rozwiązanie zagadki.
David Becker – profesor, który został w tą akcję zaangażowany przez szefa swojej dziewczyny, wyrusza do Hiszpanii w celu odnalezienia szyfru. Będzie musiał nachodzić się do szpitali, domów towarzyskich, różnych knajp, lotnisk... jego podróż będzie bardzo obfita i trudna, a za nim... krok w krok będzie podążał zabójca.
Natomiast Susan – pracowniczka NSA, sobotę będzie musiała spędzić w biurze z szefem i niemiłym towarzyszem, który tak uwielbia swoje perfumy, że wylewa od razu całą buteleczkę na siebie. Niestety nie...

Krzysztof | 2014-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2014

Już od jakiegoś czasu miałem wielką ochotę na zapoznanie się z twórczością Dana Brown'a. Zapowiedź wielu zagadek i skomplikowanych intryg sprawiła, że wreszcie sięgnąłem po Cyfrową Twierdzę pierwszą książkę tego autora.

Punktem zaczepienia opowieści jest super komputer wybudowany przez Narodową Agencje Bezpieczeństwa Jego zadaniem jest łamanie nawet najbardziej skomplikowanych szyfrów. W ten sposób możliwe jest przechwytywanie wiadomości od szpiegów, mafii czy terrorystów i przeciwdziałanie ich zamiarom. Co by jednak było gdyby pojawił się szyfr, którego nie dało by się złamać? Reguły gry całkowicie by się zmieniły i przed takim problemem staje NSA. Przynajmniej tak to wszystko na początku wygląda. Brown bowiem wciąga nas w zgrabnie utkaną intrygę, która w kilku miejscach przyjemnie mnie zaskoczyła.

Oto bowiem były pracownik NSA Ensei Tankado konstruuje program o nazwie Cyfrowa Twierdza, który jest niedającym się złamać algorytmem. Stawia on żądania NSA, których niespełnienie...

Joanna | 2017-05-08
Przeczytana: 08 maja 2017

nie lubię tego typu książek. niestety ten autor mi nie spasował. jedyna fajna książka to KOD LEONARDA. a tutaj pomimo fajnego opisu z tyłu książki nie urzekła mnie i kończę przygodę z tym autorem.

Marcin | 2010-08-28
Przeczytana: sierpień 2010

Akcja toczy się dwutorowo i to mi się podoba: jest wątek matematyczki znajdującej się w laboratorium NSA (którego opis też ma swój klimat) próbującej rozwikłać o co tu chodzi i jest też typowy thriller z udziałem jej narzeczonego i zabójcy, rozgrywający się na uliczkach słonecznej Hiszpanii. No i ten finał w supertajnych podziemiach jest bardzo dramatyczny, ekscytujący i ogólnie hollywoodzki. Autor bardzo fajnie wykorzystał szyfry, kody i inne zjawiska z zakresu kryptologii do skonstruowania skomplikowanych zagadek. Wszystko to dzieje się dynamicznie, z szybką narracją i bez zbędnego pisania "naokoło".

Piotr | 2016-05-19

Dan Brown w zupełnie nowym repertuarze sprawdził się wyśmienicie. Książka jest fenomenalnie napisana.

Na początku zmartwiłem się nieco, że w "Cyfrowej Twierdzy" nie spotkam Roberta Langdona ;)
Kryptolodzy, szyfry, superkomputery, szantaże i morderstwa. Książka wciąga od pierwszych stron i trzyma w napięciu do ostatnich, całkowicie zaskakując czytelnika ostatecznym rozwiązaniem.

Książka idealna dla fanów nowoczesnych technologii i programów komputerowych. Świetnie poprowadzona akcja z licznymi, zaskakującymi zwrotami. Aż strach pomyśleć jak łatwo wywołać całkowity paraliż i chaos ;-)

Polecam

Ciekawa fabuła, która z każdą stroną coraz bardziej wciąga. Lubię książki, gdzie najmniej podejrzani stają się winnymi. Pozycja godna uwagi, lecz "Zwodniczy punkt" był lepszy.

ZARAZA | 2012-04-12
Przeczytana: marzec 2012

Moja trzecia powieść Browna. "Anioły i Demony" oraz "Kod Leonarda da Vinci" podobały mi się bardziej, ale "Cyfrowa twierdza" była miłą odskocznią od intryg związanych z Kościołem.

Denerwuje mnie jednak ten sam schemat powtarzany w tych trzech książkach, jakie przeczytałam. Mam wrażenie, że jak sięgnę po kolejną powieść autora to schemat będzie ten sam. Jeśli nie, Brown mnie miło zaskoczy.

To, co mi się jeszcze nie spodobało to zdominowanie głównej bohaterki pod koniec. Dan Brown ma chyba bardzo małą wiarę w kobiece możliwości.

Po za tym powieść bardzo wciągająca i interesująca :)

chabrowaczytelniczka | 2010-10-18
Przeczytana: 17 października 2010

I następna książka tego autora na moim koncie. Spodobała mi się trochę mniej niż np.Kod... czy Anioły i..., ponieważ jest tu trochę zagadnień informatyki, matematyki. Przedmioty, za którymi raczej nie przepadam. Ale jak zwykle jest tu świetna intryga, mnóstwo zagadek, zabójstw, pościgów. Polecam!!! Czytanie ułatwiają krótkie rozdziały i gdy mówimy sobie, że na tym rozdziale skończymy robimy to dopiero po 20, czy 30.

malineczka74 | 2010-08-23

To już trzecia z powieści Browna ,która przeczytałam.Schemat powieści jest taki sam jak w Kodzie Da Vinci czy Aniołach i Demonach.Akcja rozgrywa sie w ciągu 24 godzin.Tylko w tej powieści intryga osnuta jest nie w powiązaniu z religią a w związku z techniką i komputerami.Różne czytałam opinie na temat tej książki.Moja będzie pozytywna - bo powieści Browna mnie niesamowicie wciągają .A chyba o to w thrillerach chodzi.Jesli ktoś nie bardzo zna sie na technice komputerowej to się znudzi .Mimo schematyczności solidnie odcięłam się od świata i choć czasami poczułam jakby ukłucie nieco naiwności to z przyjenością przeczytałam.Sam wątek miłosny jest moze nieco harleqinowy ale nie jest on na pierwszym planie więc nie "osładza"zbytnio.