Magia w potocznej narracji

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego
Ezoteryka, magia
welesxxi

Przedmiotem publikacji są przejawy i relikty magii w tekstach folkloru narracyjnego, zebrane na terenie Śląska Cieszyńskiego. Autor koncentruje uwagę na poznawczym wymiarze potocznego tekstu, poruszając kwestię uzależnienia obrazu świata jednostki od siły kolektywnych wyobrażeń, docierających do niej w postaci opowieści, których odniesienie do rzeczywistości trudno sprawdzić. Magię przedstawiono w publikacji jako mechanizm konstruowania ludzkiego bezpośredniego i zapośredniczonego doświadczenia – jako mechanizm porządkowania świata – który zapewnia człowiekowi poczucie trwałości, bezpieczeństwa oraz kontroli nad teraźniejszością i przyszłością. Podstawową propozycją zawartą w pracy jest interpretacja magii w aspekcie jej kognitywnych uwarunkowań. Analizy, skoncentrowane na różnych formach magii w śląskocieszyńskich narracjach, mogą stanowić inspirację do czytania tekstów pochodzących również z innych terenów, między innymi na użytek interpretacji niektórych sensacyjnych legend miejskich.

źródło opisu: https://wydawnictwo.us.edu.pl/node/1252

źródło okładki: https://wydawnictwo.us.edu.pl/node/1252