Zło. Dramat wolności

Tłumaczenie: Ireneusz Kania
Wydawnictwo: Aletheia
Böse oder das Drama der Freiheit
Filozofia, ontologia, wolność, zło, dobro
filozofia i etyka
Ag2S

Inne wydania

Płodny niemiecki autor filozoficznych i literackich biografii i monografii Rüdiger Safrański (ur. 1945) podejmuje tu śmiały zamiar opisania zła jako neodłącznego atrybutu wolności. W tym obszernym historyczno-filozoficznym eseju, a zarazem wykładzie autor przebiega etapy dziejów ludzkiej myśli, na których można uchwycić węzłowe momenty pojmowania zła – od pradawnych mitów poprzez między innymi starożytnych, Augustyna czy idealizm niemiecki po Hitlera i egzystencjalizm. Doświadczenie zła, opisywane w wielu innych traktatach mających zło w tytule, nie daje się bezpośrednio uchwycić, jest proteuszowe, rozmywa się w pozamoralne kategorie jak interes, służba idei czy inne wytłumaczenia czynów uchodzących za złe. Dążeniem tych traktatów zawsze było uchwycenie zła jako takiego, czystej postaci zła czynionego dla niego samego. Wytłumaczenie – z definicji niewytłumaczalnego – czystego zła nie jest zamiarem Safranskiego. Raczej chce on się „przedrzeć” przez gąszcz rozmaitych doświadczeń i możliwie z bliska je oświetlić. Nie pisze jednak historii naturalnej zła. Związawszy zło z wolnością jako jej konsekwencję, nadaje mu głębszy, spekulatywny sens.

źródło opisu: http://www.aletheia.com.pl/

źródło okładki: http://www.aletheia.com.pl/tytul/125/zlo

Oficjalna recenzja
skygge książek: 594

Jedna z twarzy zła

Zło, podobnie jak dobro, należy do tych abstrakcyjnych pojęć, których opis zmieniał się na przestrzeni wieków, od początku istnienia człowieka. Nie da się go całkowicie uporządkować. Szczególnie, że trzeba by było wybrać to, co się wydaje najważniejsze. A jak ocenić, które występki były ważne, a które błahe? Czy w ogóle zło może uznać za coś błahego? Wybitny filozof niemiecki, Safranski postanawia zmierzyć się z motywem zła, lecz nie „zła czystego”, ale tego związanego z naturą wolności, która mu często towarzyszy.

Czytając „Zło. Dramat wolności” można dostrzec wiele interesujących spostrzeżeń autora. Wymienię tylko cztery, które wydawały mi się najciekawsze.

1. Egoizm (zwany również jako miłość własna), to inaczej brak odpowiedniej wiedzy, który pcha ludzi do zła, dlatego:
2. Tylko rozum i myślenie, a nie działanie może się przeciwstawić złu.
3. Zło daje wolność, jednak:
4. Wolność przerasta człowieka dlatego często czyni zło.

Safranski przebija się przez Biblię, literaturę, mitologię, historię, filozofię, aby wydobyć zajmujące opinie i poddać je sugestywnej ocenie. Jego obserwacje, uwagi i subiektywne komentarze wyciągają na światło dzienne również intrygujące wnioski, choć nie odpowiedział na wszelkie kłębiące się pytania. Za to zapewnił sobie furtkę do dalszych rozważań. Dla siebie i niewykluczone, że dla czytelników.

2. Tylko rozum i myślenie, a nie działanie może się przeciwstawić złu.
3. Zło daje wolność, jednak:
4. Wolność przerasta człowieka dlatego często czyni zło.

Dobre tłumaczenie czyni tę książkę bardzo łatwą i pomimo tematu - przyjemną w odbiorze. Dużo nagromadzonych informacji, dzięki ładnemu uporządkowaniu nie rozprasza, a każdy rozdział posiada skrótowe notki w postaci podtytułów.

„Zło. Dramat wolności” podobnie jak większość pozycji z wydawnictwa ALETHEIA to niezła książka, która stara się zagłębić jeden z tematów związanych ze złem. Nie jest to może szczyt góry, bo w końcu autor nie wykorzystał wszystkich tematów (co jak wiadomo jest rzeczą niemożliwą), o czym sam pisze we wstępie: Zło nie należy do tematów, którym zadośćuczynić może jakaś teza bądź którego problem można rozwiązać. Wystarczy, jeśli na jego z konieczności pokrętnej drodze tu i ówdzie otworzy się perspektywa pozwalająca widzieć nieco dalej*.

Niemniej jednak zawężając go do dramatu wolności jednostek zrobił to przenikliwie, konsekwentnie i niezwykle błyskotliwie.

*Cytat pochodzi z recenzowanej książki.

Katarzyna Barańska

Angst | 2017-02-14