Jogod van
jagarkar

Masz prawo to uproszczona wersja Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych. Powstała, aby z treścią tego dokumentu mogły zapoznać się również dzieci. Konwencja o prawach osób niepełnosprawnych została przyjęta przez ONZ 13 grudnia 2006 roku, Polska podpisała ją 30 marca 2007 roku, zaś 23 grudnia 2010 Konwencję ratyfikowała Unia Europejska. To pierwsza w XXI wieku konwencja dotycząca praw...

Konwencja o prawach osób niepełnosprawnych została przyjęta przez ONZ 13 grudnia 2006 roku, Polska podpisała ją 30 marca 2007 roku, zaś 23 grudnia 2010 Konwencję ratyfikowała Unia Europejska. To pierwsza w XXI wieku konwencja dotycząca praw człowieka. Ma za zadanie chronić 650 milionów osób niepełnosprawnych na całym świecie.

Książka Masz prawo jest przyjazną dziecku wersją tego skomplikowanego tekstu. W interesujący sposób mówi o prawach dzieci niepełnosprawnych i dzięki temu promuje ten trudny, ale niezwykle ważny temat. Każde dziecko na świecie wygląda inaczej, ma inne pomysły, doświadczenia, obyczaje i zdolności. To właśnie dzięki tym różnicom rodzą się nowe możliwości, nowe nadzieje, nowe marzenia i nowe przyjaźnie.
Różnice między ludźmi są naszym skarbem, którym powinniśmy się dzielić i który powinniśmy szanować. Każde dziecko należy do wielkiej ludzkiej rodziny i wzbogaca ją swoimi zdolnościami.
Żadnego dziecka nie można odrzucać!

Młody grafik Tibor Kárpáti jest lakoniczny, bezpośredni, ma poczucie humoru i umie rysować. Widać to w jego pozornie dziecinnych, składających się z zaledwie kilku linii rysunkach w stylu „tak to każdy potrafi”, oraz pikselowych, geometrycznych ilustracjach. Kárpáti miał po prostu odwagę pozostać dzieckiem i wydaje się, że to znaczy bardzo wiele: jest autorem, ilustratorem lub współilustratorem wielu książek dla dzieci, jego prace można oglądać na wystawach zarówno węgierskich, jak i międzynarodowych, a New Yorker regularnie publikuje jego rysunki.

źródło opisu: Wydawnictwo Namas, 2011

źródło okładki: http://www.namas.pl/

Joanna Topolska | 2014-01-19

Świetny pomysł! Pan Ogórek na okładce przez całą książkę pokazuje nam obrazowo wielce, do czego prawo mamy (bo nie tylko osób niepełnosprawnych te [prawa dotyczą przecież). Super super.