Most Żydów

Wydawnictwo: Bellona
El pont dels jueus
Literatura współczesna
Bożena

1316 roku mistrz budowniczy z Perpignan dostaje od rady miejskiej katalońskiego miasteczka Besalú propozycję nadzorowania odbudowy lokalnego mostu, zniszczonego licznymi powodziami i trzęsieniami ziemi. Most w Besalú miał nie tylko ułatwić przeprawę przez rzekę Fluvia i umożliwić łatwiejszy dostęp do miasta, ale przede wszystkim miał pełnić ważną funkcję obronną. Mistrz budowniczy i jego syn podczas pobytu w mieście poznają jego mieszkańców, lokalne zwyczaje i panujące w nim stosunki. Bogatemu i ważnemu w regionie hrabstwu Besalú grozi niebezpieczeństwo. Okazuje się, że nadciąga ono nie tylko z zewnątrz, w postaci wojsk wrogiego hrabstwa d`Empúries, ale również czai się wewnątrz. Spiski uknute przez poddanych Bernata Drugiego i chrześcijańskich duchownych są równie niebezpieczne i mogą doprowadzić do upadku oblężonego miasta. Fabuła książki przepełniona jest intrygami, zdradami, ale również opowiada o lojalności i współpracy zamieszkujących Besalú chrześcijan i Żydów, którzy pomimo różnic i odwiecznych konfliktów jednoczą się, stawiając czoła wspólnemu wrogowi.

źródło opisu: Wydawnictwo Bellona, 2013

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl/nokl/big/6272.jpg

allison | 2015-03-27
Przeczytana: 27 marca 2015

Zamieszczona na okładce recenzja zapowiada porywającą lekturę. Niestety, rzeczywistość przyniosła mi rozczarowanie, gdyż powieść jest nijaka, przeciętna i wiem, że szybko o niej zapomnę.

Przede wszystkim mam zastrzeżenia do fabuły, która zrobiła na mnie wrażenie chaotycznej, porwanej, jakby nieprzemyślanej - część wątków nigdzie nie znajduje kontynuacji i nie ma związku z osią akcji, sporo epizodów pojawia się nie wiadomo po co, jakby autor chciał pozaklejać nimi jakieś dziury i wypełnić strony.
Momentami powieść po prostu jest nużąca.

Całość ratują elementy tajemniczości i wątek spisku. Interesujące są też relacje między chrześcijanami i żydami, chociaż pod względem historycznym temat potraktowany został po macoszemu.

Styl i język - proste, niczym się nie wyróżniają.

Czy polecam "Most Żydów"? Można przeczytać z braku laku, ale nie należy nastawiać się na pasjonującą lekturę - ot, książka, jakich wiele.

Isadora | 2013-03-26
Przeczytana: 26 marca 2013

Zawsze chętnie sięgam po beletrystykę historyczną, a już zupełnie nie potrafię się oprzeć urokowi powieści, których fabuła osadzona jest w realiach średniowiecznych i nawiązuje do konkretnych wydarzeń historycznych. Dlatego też na widok opisu książki Marti Gironella "Most Żydów" aż zaświeciły mi się oczy: pomysł na fabułę osnutą wokół epizodu budowy mostu w stolicy jednego z hrabstw XI - wiecznej Katalonii wydał mi się intrygujący i niebanalny. Dodatkowym atutem powieści jawiły mi się stosunki pomiędzy chrześcijanami a społecznością żydowską - byłam po prostu pewna, że czeka mnie atrakcyjna, ciekawa lektura.

Katalonia, Roku Pańskiego 1079.
Hrabia Besalu, Bernat II, w obliczu zagrożenia ze strony odwiecznego antagonisty Hugona d'Empuries, decyduje się na wzniesienie obronnych konstrukcji mających chronić jego ziemie przed najazdem. Centralnym punktem umocnień miałby być most na rzece Fluvia, do postawienia którego hrabia chce zatrudnić polecanego przez papieża słynnego mistrza...

Asica | 2015-10-21
Przeczytana: 07 października 2015

Jak to zazwyczaj bywa, zachecona opisem skusilam sie na ten niby '' mroczny, trzymajacy w napieciu i nawiazujacy do autentycznych wydarzen '' thriller. Wlasciwie jest to powiesc historyczna z dziejow sredniowiecznej Katalonii, a dokladniej opiera sie na budowie mostu w Besalu na poczatku XI w.
Wedlug mnie jest to powiesc podzielona na dwie czesci - pierwsza strasznie nudna, ktora opisuje cala budowe mostu i druga troche bardziej dynamiczna i ciekawsza, gdzie mamy zjawiska nadprzyrodzone, krwawa bitwe i troche seksu.

Ta druga czesc czyta sie zdecydowanie lepiej. I naprawde zaczyna sie to mniej wiecej w polowie ksiazki, bo po przeczytaniu ponad 100 stron nic sie nie dzialo ... nic porywajacego, a wszystko dotyczylo jedynie budowy mostu i zycia w zydowskiej czesci miasta Besalu.

Nie jest to porywajaca lektura, ale nie jest to rowniez zaden gniot, do ktorego nie warto zagladac. Moze kogos zaciekawi historia starozytnej Hiszpanii i regionu Katalonii, moze ktos dowie sie czegos...

Luukas Luoma | 2015-01-01

Mimo, że nie interesuje się jakoś specjalnie historią i opowieściami z Hiszpanii to jednak ta książka zachwyciła. Niezykłe pomysłowa akcja, domieszka religii i magii, oczernianie kościoła. To coś w sam raz dla mnie.

littleanna | 2017-01-03

Ksiązka o nijakim w zasadzie przebiegu akcji, ale jako odskocznia, czy coś do poczytania w autobusie, by zabić czas jest znośna.

isamona | 2016-09-22
freddy | 2016-06-04