Odwrót, do cholery!

Tłumaczenie: Jerzy Łoziński
Cykl: Korpus (tom 10)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Retreat, hell!

Kroniki Korpusu Piechoty Morskiej okazały się jednym z najbardziej popularnych cykli powieściowych poświęconych II wojnie światowej. Teraz Griffin wprowadza nas na arenę wojny koreańskiej. Jest jesień roku 1950. Piechota morska przeprowadziła błyskotliwą operację desantową pod Inchon, czekają ją jednak jeszcze burzliwe wydarzenia. Zawzięty Douglas MacArthur jest gotów przekroczyć 38...

Jest jesień roku 1950. Piechota morska przeprowadziła błyskotliwą operację desantową pod Inchon, czekają ją jednak jeszcze burzliwe wydarzenia. Zawzięty Douglas MacArthur jest gotów przekroczyć 38 równoleżnik i maszerować aż granicznej rzeki Jalu, przekonany, iż nie ma tam wojsk chińskich, które mogłyby pokrzyżować jego zamiary. Jednakże opierający się na tajnych informacjach wywiadowczych major Ken McCoy ma w tej kwestii zupełnie inne zdanie i chce ujawnić prawdę, zanim będzie za późno. Tymczasem generał brygady Fleming Pickering, przenosząc się z jednego kontynentu na drugi, stara się mediować w dojrzewającym konflikcie między MacArthurem i prezydentem Harrym Trumanem, mając zarazem bolesną świadomość, że gdzieś za liniami wroga ukrywa się jego syn, Pick, którego szanse na powrót maleją z każdym dniem.

Ta książka pełna żywych opisów i wyraźnie nakreślonych postaci - żołnierzy, polityków, dziennikarzy, żon i narzeczonych - oraz przeniknięta ową charakterystyczną dla Griffina miłością do armii, szacunkiem dla siły charakteru i podziwem dla męstwa, jest kolejnym dowodem na to, że "Griffin jest mistrzem amerykańskiej powieści wojskowej".

źródło opisu: nota wydawcy

Elvis7 | 2014-09-16

Po prawie roku od momentu gdy sięgnąłem po pierwszą część Koprusu doszedłem do ostatniej strony o przygodach Kennetha McKoya i jego bandy. No cóż cała seria trzyma poziom zarówno pod względem pomysłu jak i wykonania. Przy okazji stanowi lekcję historii, bo przecież co chwilę mamy doępne informacje o prawdziwych bohaterach II wojny światowej i wojny w Korei.

Greg | 2016-03-07
Merkav | 2015-12-30