Czarownica

Tłumaczenie: Karolina Jaszecka
Cykl: Skrzynka Potworów (tom 1)
Wydawnictwo: Tako
6 (15 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
La bruixa
swita77

Czarownica Marysia ciągle wpada w tarapaty.
Tym razem poprosiła o przeniesienie do bajki o Jasiu i Małgosi. Jak zareaguje Wiedźma Szefowa, kiedy dowie się,
że Marysia przewróciła całą tę bajkę do góry nogami?
Ilustrował Oscar Perez.

źródło opisu: http://tako.biz.pl

źródło okładki: http://tako.biz.pl

Oficjalna recenzja
swita77 książek: 276

Czarownica na opak

Co robi pracownik, który jest znudzony i rozczarowany dotychczasowym stanowiskiem pracy? Zmienia pracę albo prosi o przeniesienie na inne stanowisko. Czarownicę o wdzięcznym imieniu Marysia, rezydującą dotychczas w baśni o królewnie Śnieżce, dosięgły właśnie objawy wypalenie zawodowego, więc poprosiła Wiedźmę Szefową o zatrudnienie w bajce o Jasiu i Małgosi. Niestety, nieznajomość realiów i reguł nowej bajki zemści się na niej. Marysia nieźle namiesza w nowym miejscu pracy. Ciekawe, co z tego wyniknie…

Czarownica otwiera korowód strachów, składający się z dziesięciu przerażających postaci. Teoretycznie przerażających, bo jak wynika z książki, daleko im do strasznych pierwowzorów. Marysia jest niezbyt urodziwa, ale w przypadku czarownicy to akurat atut. I na tym kończą się podobieństwa do wiedźm znanych z klasycznych bajek, bo Marysia jest jakaś nieogarnięta. Albo raczej nierozgarnięta.

Wydawnictwo TAKO otworzyło skrzynkę z potworami, wzorując się chyba na mitycznej puszce Pandory. Z puszki wyleciały różne nieszczęścia, podobnie jak z wydawniczej skrzynki. Bo okazuje się, że te potwory też są trapione przez różne nieszczęścia. My się ich boimy, a one muszą pokonać swoje własne lęki. Książki z serii „Skrzynka Potworów” odczarowują złe legendy, jakimi owiane są wszelkiej maści potwory. Chociaż czarownica wygląd ma nieszczególny, okazuje się wcale nie taka groźna, raczej ciamajdowata i nieporadna. Aż żal patrzeć jak psuje sobie złą reputację.

Dość upiorne a przy tym...

Dość upiorne a przy tym zachwycające i klimatyczne są za to ilustracje. Ich autorem jest Oscar T. Perez. Użył przybrudzonych kolorów, zadbał o detale – przyjrzyjcie się dobrze kieszeni przy płaszczu Marysi. Na końcu książki umieścił charakterystykę głównej bohaterki wraz z opisem typowego dla czarownic zestawu gadżetów. Na jego autorskiej stronie (oscartperezilustracion.blogspot.com) można obejrzeć m.in. „Czarownicę” w wersji animowanej.

Historia Marysi rozgrywa się gdzieś na pograniczu świata baśni i rzeczywistości. Niewymuszony humor i absurdalne dialogi (np. rozmowa w sklepie rzeźnika o króliku) są wytworem wyobraźni Enrica Llucha. Bliżej nieznany w Polsce hiszpański pisarz jest autorem niemalże sześćdziesięciu książek dla dzieci i młodzieży (www.enriclluch.com), tłumaczonych na angielski, francuski, niemiecki, portugalski, chiński, japoński, wszystkie języki regionalne Hiszpanii oraz opublikowanych w alfabecie Braille’a.

Potworna seria jest wydana w poręcznym formacie zeszytowym, składa się z dziesięciu części, a raczej potworów: jest wśród nich m.in. „Dziad z workiem”, „Zombi” czy „Mumia”. Lubimy się bać, choć nie wszystkim dzieciom te bajki przypadną do gustu, podobnie jak nie dla wszystkich są baśnie braci Grimm. Wiele zależy od wyczucia dorosłych, bo Enric Lluch napisał je z myślą o tych czytelnikach, którzy mają mocne nerwy. Ale wizerunki tych potworów znacznie odbiegają od stereotypowego wyobrażenia na ich temat, więc wychodzi na to, że strach ma wielkie oczy, ale mało mocy.

Magdalena Świtała

Villiana | 2016-02-13
Przeczytana: 13 lutego 2016

Pierwsza książeczka w cyklu „Skrzynka potworów”. Muszę przyznać, że jeśli bym kupowała pojedynczo i po kolei, to ta pozycja niespecjalnie zachęciłaby mnie do nabycia całej reszty. Jest w ‘skrzynce’ kilka naprawdę ciekawych historii i tej tutaj raczej bym do nich nie zaliczyła.

Opowieść o roztargnionej czarownicy Marysi, której znudziło się zatruwanie jabłek w Królewnie Śnieżce i która przylatuje do miasta, aby prosić Wiedźmę Szefową o przeniesienie do innej bajki. Jak poradzi sobie Marysia w nowej pracy? Zważywszy na jej charakter, może być troszkę ciężko.

Cieszę się z jednej rzeczy, że wiedźma została przedstawiona w bardziej humorystyczny sposób, nawet kiedy jest mowa o truciznach, krwi królika, czy zjedzeniu dziecka, podświadomie czujemy, że do niczego złego nie dojdzie i że czarownice nie są takie straszne, jak je sobie wszyscy wyobrażają. To mi się podoba, bo uważam, że książeczki powinny bawić dzieci, a nie je na siłę straszyć. I ta seria jest naprawdę pomocna w oswajaniu...

| 2013-12-09

Po czym można poznać czarownicę? Oczywiście po brodawkach na twarzy, haczykowatym nosie, rozczochranych włosach, kapeluszu i spiczastych trzewikach. A te współczesne także po miotle z automatyczną skrzynią biegów i bandance na twarzy, zakładanej specjalnie, by nie straszyć przechodniów na ulicy i tak już wpadających lekko w panikę na widok dziwacznych utensyliów wystających z kieszeni. Ale jak czarownica mogłaby bez nich uwarzyć truciznę? I w końcu też jakoś groźnie trzeba wyglądać, zwłaszcza że charakter już nie ten, bo te obecne to takie roztrzepane, zamyślone, znudzone i nawet na wakacie w innej bajce nie potrafią solidnie doprowadzić straszenia do końca. Zupełnie jak Marysia, bohaterka historii Lluch'a.
"Czarownica" to kolejna mini opowiastka z serii "Skrzynka potworów" napisana pod hasłem " Hej, nie masz się czego bać! Nie takie straszydło straszne, jak go malują!". I rzeczywiście, tutaj całą grozę zawierają ilustracje, cudne, mroczne, ciemne, jakby stare...

Adam | 2013-07-18
Przeczytana: 03 czerwca 2013

Historia czarownicy Marysi to rzecz nie koniecznie wciągająca dla dorosłych. Ale mnie się podoba. No i ma zasadniczą zaletę: niezbyt uwielbiająca czytać Marysia (nie czarownica) prosiła po jej przeczytaniu o zakup kolejnych części. Zresztą co ja się tu będę rozpisywał - poniżej jej opinia:

Ta książka jest: ciekawa, wciągająca, kolorowa i zabawna.

Olka | 2018-04-02
Przeczytana: 01 kwietnia 2018