Czarownica

Okładka książki Czarownica Enric Lluch
Okładka książki Czarownica
Enric Lluch Wydawnictwo: Tako Cykl: Skrzynka Potworów (tom 1) literatura dziecięca
32 str. 32 min.
literatura dziecięca
Skrzynka Potworów (tom 1)
La bruixa
Tako
2013-03-18
2013-03-18
32 min.
Karolina Jaszecka
Skrzynka potworów Karolina Jaszecka Oscar Perez

Okładka książki Nie odrobiłem lekcji, bo... Davide Cali, Benjamin Chaud
Nie odrobiłem ... Davide Cali, Benjam...
Okładka książki Potwór Grzegorz Kasdepke, Piotr Socha
Potwór Grzegorz Kasdepke, ...
Okładka książki Spóźniłem się do szkoły, bo... Davide Cali, Benjamin Chaud
Spóźniłem się ... Davide Cali, Benjam...

Czarownica na opak

Pierwsza książeczka w cyklu „Skrzynka potworów”. Muszę przyznać, że jeśli bym kupowała pojedynczo i po kolei, to ta pozycja niespecjalnie zachęciłaby mnie do nabycia całej reszty. Jest w ‘skrzynce’ kilka naprawdę ciekawych historii i tej tutaj raczej bym do nich nie zaliczyła.

Opowieść o roztargnionej czarownicy Marysi, której znudziło się zatruwanie jabłek w Królewnie Śnieżce i która przylatuje do miasta, aby prosić Wiedźmę Szefową o przeniesienie do innej bajki. Jak poradzi sobie Marysia w nowej pracy? Zważywszy na jej charakter, może być troszkę ciężko.

Cieszę się z jednej rzeczy, że wiedźma została przedstawiona w bardziej humorystyczny sposób, nawet kiedy jest mowa o truciznach, krwi królika, czy zjedzeniu dziecka, podświadomie czujemy, że do niczego złego nie dojdzie i że czarownice nie są takie straszne, jak je sobie wszyscy wyobrażają. To mi się podoba, bo uważam, że książeczki powinny bawić dzieci, a nie je na siłę straszyć. I ta seria jest naprawdę pomocna w oswajaniu dzieciaków ze strachami, które zostają przedstawione tutaj w zupełnie inny sposób, jako postacie z własnymi problemami i uczuciami, a nie tylko jako do szpiku kości złe bezduszne potwory.

Sama postać Marysi była nawet ok, gorzej z jej graficznym odpowiednikiem w książce, rysunki mi się absolutnie nie podobały. Historia też była dla mnie dość nużąca. Całość oceniam na naciągane sześć, dzieci zadowolone, mamusia wolałaby jednak coś troszkę lepszego.

Historia czarownicy Marysi to rzecz nie koniecznie wciągająca dla dorosłych. Ale mnie się podoba. No i ma zasadniczą zaletę: niezbyt uwielbiająca czytać Marysia (nie czarownica) prosiła po jej przeczytaniu o zakup kolejnych części. Zresztą co ja się tu będę rozpisywał - poniżej jej opinia:

Ta książka jest: ciekawa, wciągająca, kolorowa i zabawna.

Ta książka jest: ciekawa, wciągająca, kolorowa i zabawna.

• Literatura dziecięca i młodzieżowa
  • Dla dzieci i młodzieży