Wampir

Tłumaczenie: Karolina Jaszecka
Cykl: Skrzynka Potworów (tom 2)
Wydawnictwo: Tako
El vampir
swita77

Wampir Władek ma pewien kłopot: stępiły mu się kły.
A bez ostrych kłów nie może wbijać się w smakowite szyje
ani nie wzbudza strachu...
Ciężkie jest życie wampira!
Ilustracja Fernando Falcone.

źródło opisu: http://tako.biz.pl

źródło okładki: http://tako.biz.pl

Oficjalna recenzja
swita77 książek: 276

Nie taki wampir straszny…

Wampir Władek, który wyskakuje ze Skrzynki Potworów, może przyprawić niejednego twardziela o dreszcze grozy. Choćby z tej przyczyny, że wygląd ma odrażający i nie ma urody amanta: jest trupioblady, na mikrym tułowiu dźwiga wielką głowę z przerzedzoną fryzurą, oczy wyglądają jak u chorego na zapalenie spojówek. On ma jednak poważniejszy problem: kły, podstawowe narzędzie pracy każdego wampira, po prostu się stępiły. Bez ostrych kłów jego życie zamieni się w koszmar.

Władek wyruszy na poszukiwanie dobrego dentysty, który przywróci jego kłom dawną świetność. Ale kto by traktował poważnie krwiopijcę z wybrakowanym uzębieniem? Poza tym dorośli nie wierzą w wampiry i inne tego typu stwory, jedynie mała dziewczynka zerwie się z przerażeniem na jego widok. Inni traktują go jak nieszkodliwego przebierańca, obiekt kpin i żartów. W tym miejscu wyraźnie zaznaczają się różnice w percepcji grozy między dzieckiem a dorosłym.

„Wampir” jest kolejną, po „Czarownicy”, publikacją wydawnictwa TAKO. Równie udaną, wypełnioną humorystycznym tekstem i niesamowitymi całostronicowymi ilustracjami. Ich autorem jest Fernando Falcone (http://www.fernandofalcone.com.ar). O ile w pierwszym tomie serii czarownica jeszcze w miarę przyzwoicie wyglądała, o tyle tutaj postaci są przerysowane, groteskowe i trochę wynaturzone. Ze swoją estetyką plasują się gdzieś pomiędzy Shaunem Tanem a Timem Burtonem. Autor balansuje pomiędzy nastrojowością sennego koszmaru, gdzie ciągle panuje półmrok, przedmioty i ludzie mają zaburzone proporcje a karykaturalnie wykrzywioną rzeczywistością. Falcone, by podkreślić nastrój grozy, ale i melancholię Wampira, celowo użył mętnych barw i wąskiej gamy kolorystycznej, z rzadka ożywiając je jakimś żywszym akcentem.

Dużo na rysunkach szarości, trupich kolorów, ale to właśnie czyni je wyjątkowymi – są po prostu zachwycające w swej brzydocie. I ten rewelacyjny czarny humor, wyzierający spomiędzy tekstu i ilustracji. Sam tekst bez tak bogatego materiału ilustracyjnego sprawiałby wrażenie nijakiego. W połączeniu z obrazami historia nabiera ekspresji, precyzji w wyobraźni czytelników. Ilustracje dodają tekstowi głębi, a po połączeniu obu warstw – tekstowej i ilustracyjnej – historia staje się pełnowymiarowa.

Cóż może być pociągającego w tych koszmarnych historiach? To w głównej mierze zależy od odbiorcy. Dorosłym spodoba się niepokojący klimat i absurdalne poczucie humoru. Dzieci, przy wsparciu rodziców, podejmą próbę oswojenia dziecięcych potworów, których lista bywa długa. Śmieszne, zdrobniałe imiona zupełnie nie pasowałaby do bohaterów, których odwiecznym zadaniem jest straszenie. Dlatego straszydła Enrica Llucha nazywają się tak swojsko i bardziej śmieszą, niż przerażają. Groteskowe postaci w połączeniu z zabawnym tekstem znacznie obniżają stopień natężenia lęku. Wyobraźnia dziecka twórczo pracuje, przerabiając straszne wyobrażenia na całkiem strawne. Po takiej lekturze duchy, upiory i inne widziadła wyraźnie blakną.

TAKO wydaje niebanalne książki dla dzieci, zachwycające szatą graficzną i tekstem, trafiając precyzyjnie w czytelnicze gusta i podbijając ich serca ciekawymi i oryginalnymi. „Skrzynka Potworów” podejmuje się niełatwego zadania pokazując, że za pomocą humoru i wyobraźni można okiełznać i oswoić nawet najgorsze potwory z dziecięcych z koszmarów. Nie da się całkowicie wyeliminować uczucia strachu z życia dziecka, ale można z nim powalczyć, najlepiej na wesoło. Myślę, że ta seria jest tego doskonałym dowodem, czekam więc z niecierpliwością na kolejne części.

Magdalena Świtała

Villiana | 2016-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2016

Jestem totalnie zawiedziona.

Historia o wampirze Władku, któremu stępiły się zęby i poszukuje dentysty aby mu je naostrzył była całkiem ok, całość wizualnie też bardzo mroczna i klimatyczna, ale wizerunkowi głównego bohatera mówię stanowcze NIE! Najokropniejsza i najbrzydziej przedstawiona postać jaką do tej pory widziałam w dziecięcych książeczkach, tak odpychająca, że wręcz musiałam się zmuszać, aby na nią patrzeć.

Jego przygody i perypetie były dość zabawne, jak to w tej serii książeczek bywa, ale współczesna rzeczywistość wykreowała w mojej głowie obraz modelowego wampira, zwykle chudego, wysokiego, charakternego, a ten tutaj miał co najwyżej wysokie czoło. W postaci nietoperza był jeszcze do zniesienia. Cóż... mam wrodzoną niechęć do wampirów, ta tutaj książeczka absolutnie nie pomogła mi jej zwalczyć.

| 2013-05-18

Wampiry opanowały literacki świat, nie dziwi więc, że w końcu dotarły do dziecięcych opowieści.
Wydawnictwo Tako pokusiło się o wydanie serii z dreszczykiem dla najmłodszych SKRZYNKA POTWORÓW i już po tej pierwszej pozycji, jaka wpadła nam w ręce, przyznajemy z młodszym, że całkiem zgrabnie to wyszło.
W tej opowieści wampir to nie uosobienie strachu i grozy, ale całkim miły i grzeczny osobnik. Nawet imię ma niewampirze - Władek, więc jak tu się bać. Tym bardziej, że Władek ma osobliwy i poważny problem -
stępiły mu się zęby, i bezskutecznie usiłuje znaleźć pomoc. Nikt nie bierze go na poważnie, nie widząc w nim zagrożenia, ba! nawet samego wampira! Poznajemy więc bohatera trochę ciapowatego, niezgrabnego, choć szalenie ambitnego.
Zamiast samej historii grozę sytuacji mają przedstawić ilustracje - mroczne, niebanalne, karykaturalnie przedstawiające brzydotę, ale samego Władka chciałoby się pogłaskać, no, może z chociaż jedną główką czosnku w kieszeni.
Być może większość dzieci...

Monika | 2017-06-16
Przeczytana: 16 czerwca 2017

STRACH MA WIELKIE OCZY... I OGROMNY CZEREP

„Skrzynka Potworów” to taki kuferek, z którego wyskakują najbardziej znane strachy: czarownica, zombi, ogr, mumia czy wilkołak. My przyjrzymy się wampirowi.

Nosi on swojskie imię Władek i ma problem ze stępionymi kłami. Zjawia się więc w szpitalu podczas nocnego dyżuru. Straszy przy okazji małą dziewczynkę, której wrzaski uświadamiają lekarzowi, z kim będzie miał do czynienia. Dentysta wita pacjenta ustrojony w naszyjnik z czosnku, dzierżąc w dłoniach kołek i młotek, co uniemożliwia Władkowi skorzystanie z jego fachowej pomocy. Głodny krwiopijca próbuje jeszcze swoich sił w filmie, ale tu też ponosi porażkę, bowiem ze stępionymi kłami nie wypada wiarygodnie. Zaliczając po drodze zderzenie z neonem, wraca smętny i rozczarowany do domu.

Historyjka o wampirze Władku jest prościuteńka jak wypracowanie pierwszoklasisty. Powiedzmy sobie jednak szczerze: nikt nie nabywa pozycji z tej serii dla historyjek. Lepem na nas, dorosłych, są genialne...

Adam | 2013-07-18
Przeczytana: 01 czerwca 2013

"Wampir jest lepszy od Czarownicy, tego samego autora. Książka opowiada o wampirze Władku co ma nienaostrzone zęby. Jego problemem jest nie potrafić napić się krwi".

I znów opinia Marysi zafascynowanej możliwością już nie samego tylko czytania, ale i możliwością oceny książki. Postanowiła się podzielić swoją opinią z innymi. Oto niespodziewanie okazało się, że portal LUBIMY CZYTAĆ, spowodował zaskakującą przemianę i dziecko nagle chce czytać. I jak tu się nie cieszyć ?... :)
Wiem, że to już mniej dotyczy oceny książki, ale muszę zerknąć w regulamin czy można by założyć profil dziecku.

raywoman | 2017-05-23
Khania | 2017-01-09