Nasze szczęśliwe dni

Okładka książki Nasze szczęśliwe dni
Julie Kibler Wydawnictwo: Znak Literanova Seria: Zaczytaj się literatura piękna
448 str. 7 godz. 28 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Zaczytaj się
Tytuł oryginału:
Calling Me Home
Wydawnictwo:
Znak Literanova
Data wydania:
2013-04-15
Data 1. wyd. pol.:
2013-04-15
Liczba stron:
448
Czas czytania
7 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324023561
Tłumacz:
Julia Gryszczuk-Wicijowska
Średnia ocen

                7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
325 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1518
735

Na półkach:

Lubię książki z retrospekcją, ze wspomnieniami bohaterów, odkrywaniem tajemnic, zwłaszcza przeplatanie się dwóch płaszczyzn: teraźniejszości i przeszłości. Jest to obecne w książce „Nasze szczęśliwe dni”, ponieważ wspólna podróż dwóch bohaterek: 90-letniej, białej Isabelle, która zaplanowała powrót w rodzinne strony oraz młodej Afroamerykanki Dorie, daje możliwość tej pierwszej podzielenia się swoimi wspomnieniami oraz tajemnicami.
Kiedy mówi Isabelle, cofa się do lat swojej młodości, kiedy to była młodą, 17-letnią dziewczyną z uprzywilejowanej rodziny, zamkniętą w twierdzy konwenansu, która pewnego razu przebywając w nieodpowiednim dla niej miejscu wpada w opresję. Ratuje ją czarnoskóry chłopak, Robert, syn służącej w ich domu, do tej pory ktoś dla niej nieistotny. Jak można się łatwo domyślić, po tym zdarzeniu staje się kimś ważnym…Jednakże przez wzgląd na społeczne różnice w tamtych latach ich miłość jest nie do pomyślenia. Może być tylko miłym wspomnieniem, bo nie widać dla nich przyszłości. Realistyczny i wyrazisty wątek tej zakazanej miłości, sprawia, że kibicujemy Isabelle (tak pełnej wiary, że ich wszystko się ułoży) i Robertowi, mając jednak przeczucie, że nie skończy się to happy endem. Bo za odważne podążanie za głosem serca, w tym wypadku złamanie kodeksu obyczajowego była cena do zapłacenia… Lata 30-te XIX wieku to czas rasistowskich uprzedzeń, dyskryminacji bez granic, które złamały życie i serca wielu dobrych ludzi, którzy byli inni albo występowali w obronie tej inności.
„Każdą społeczność tworzą ludzie dobrzy i źli. Czułam się winna, gdyż tak jak inni sprowadzałam zróżnicowaną grupę do jednego mianownika.”
Miejscami fabule można zarzucić przewidywalność- myślę, że większość czytelników spotkała się z podobnymi historiami tak jak i ja, ale pomimo tego tkwi w tej lekturze jakiś urok, coś co urzeka, pozwala się wciągnąć w bieg wydarzeń. Myślę, że zaskakujące zakończenie wzruszy, a całość przeniesie chwilę refleksji i uświadomi coś ważnego, tak jak Dorie.
Podobało mi się przedstawienie relacji tych dwóch bohaterek: przyjaźni ponad podziałami, ponieważ obie pozornie niedopasowane, mają ze sobą sporo wspólnego: samowystarczalne, z burzliwą przeszłością, przez co silne. Pisarka ukazała, że przyjaźń to poleganie na sobie, ufność, że można się zwierzyć ze wszystkiego i zostanie się wysłuchanym, a nie krytycznie osądzonym.
Na sam koniec mogę tylko zarekomendować „Nasze szczęśliwe dni” jako książkę o miłości niemożliwej do spełnienia, przyjaźni, cierpieniu, o trudnych wyborach życiowych, nieporozumieniach, które oddalają ludzi. Pełna żalu, niesprawiedliwości, ale też nadziei i wiary w szczęśliwe życie.

Lubię książki z retrospekcją, ze wspomnieniami bohaterów, odkrywaniem tajemnic, zwłaszcza przeplatanie się dwóch płaszczyzn: teraźniejszości i przeszłości. Jest to obecne w książce „Nasze szczęśliwe dni”, ponieważ wspólna podróż dwóch bohaterek: 90-letniej, białej Isabelle, która zaplanowała powrót w rodzinne strony oraz młodej Afroamerykanki Dorie, daje możliwość tej...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    493
  • Przeczytane
    402
  • Posiadam
    159
  • Ulubione
    40
  • 2014
    16
  • 2013
    12
  • Chcę w prezencie
    5
  • Przeczytane w 2014
    4
  • Teraz czytam
    4
  • 2018
    4

Cytaty

Więcej
Julie Kibler Nasze szczęśliwe dni Zobacz więcej
Julie Kibler Nasze szczęśliwe dni Zobacz więcej
Julie Kibler Nasze szczęśliwe dni Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także