Mózg na manowcach. Dlaczego oszukujemy, udajemy i ulegamy pokusom?

Tłumaczenie: Marek Czekański
Seria: Pytajniki
Wydawnictwo: Carta Blanca
What Makes Your Brain Happy and Why You Should Do The Opposite
popularnonaukowa
Kokoss

David DiSalvo ujawnia ciekawy paradoks: to, czego pragnie mózg, bywa niezgodne z naszymi potrzebami. Mózg człowieka lubi oszczędzać energię, ceni sobie rutynę i stabilność, więc często podsuwa rozwiązania, które go „uszczęśliwiają”, a nam szkodzą. Dlatego wbrew sobie regularnie dokonujemy złych wyborów, ulegamy pokusom, przypisujemy ukryte znaczenia banalnym zbiegom okoliczności oraz upieramy się przy błędnych opiniach, mimo że zaprzeczają im ewidentne dowody.

źródło opisu: http://www.dwpwn.pl/produkty/724/mozg-na-manowcach

źródło okładki: http://www.dwpwn.pl/produkty/724/mozg-na-manowcach

Badhbh | 2015-09-08
Przeczytana: 08 września 2015

Plusy:
- rzetelna wiedza,
- przystępny język,
- MÓZG (lubię, bo to najseksowniejszy organ, o ile ktoś potrafi zrobić z niego właściwy użytek) <3,
- ot, tego typu książki przybliżają nas do lepszego zrozumienia samych siebie i innych ludzi,
- tytuł mi się podoba, lubię słowo "manowce".

Minusy:
- zapewne niektórzy uznają, że w książce zamieszczono za dużo wyników badań (zwłaszcza ci, co nie kochają się w statystyce),
- książka zasługuje na bardziej staranną okładkę (i tu zaznaczam, że sam pomysł graficzny, jak najbardziej akceptuję - po prostu widywałam w tej serii okładki bardziej trafiające w mój gust).

Wnioski: Jeśli przypadkiem jesteś, kimś kto śni o przejęciu władzy nad światem absolutnie nie czytaj tej książki, bo zyskasz przewagę nad częścią ludzkości. ;)

vitis | 2013-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2013

Świetna książka. Bardzo dobrze mi się ją czytało. Kilka kwestii powtarza się z podobnymi książkami (pamięć, siła woli), ale wielu rzeczy się nauczyłem, sporo wynotowałem dla zastosowania w życiu (może coś się powiedzie?). Autor przytacza wiele przykładów badań naukowych, ale czyni to w sposób stosunkowo przystępny. Wprowadza terminy psychologiczne lecz stosuje je z umiarem. Podsumowuje każdy rozdział dla jasności, wreszcie zamieszcza zbiór rad na podstawie tych wywodów. Hipotezą autora jest dążenie mózgu do minimalnego wysiłku, a efekty tego działania są nam dobrze znane na co dzień.
Nie jestem przekonany czy tytuł "Mózg na manowcach" jest odpowiedni. Podtytuł jest już bardziej adekwatny do treści. Może lepszy tytuł były "Kiedy mózg Cię oszukuje" lub "Twój leniwy mózg - instrukcja obsługi".
Książka warta polecenia.

wojtasgp | 2017-09-24
Przeczytana: 23 września 2017

Książka zawiera wiele ciekawych informacji, ale styl autora wydał mi się nieco toporny. Przeciętna.

Captain_Drown | 2017-12-12

Było ok, da się zwrócić uwagę na rzeczy, które robi większość ludzi, a na które uwagi zazwyczaj się nie zwraca. Wykorzystana bibliografia także wygląda nieźle. Kolorystyka okładki dosyć wstrząsająca.

KaJo | 2017-09-25
Przeczytana: 25 września 2017