Mózg na manowcach. Dlaczego oszukujemy, udajemy i ulegamy pokusom?

Okładka książki Mózg na manowcach. Dlaczego oszukujemy, udajemy i ulegamy pokusom?
David DiSalvo Wydawnictwo: Carta Blanca Seria: Pytajniki popularnonaukowa
2013-02-20
Marek Czekański

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Nasze centrum dowodzenia lubi rytynę i chce zachować "status quo". Lęk przed zmianami, przed nieznanym oraz swoiste wygodnictwo powodują, iż w nowych sytuacjach podsuwa nam czasem zaskakujące rozwiązania.
Walory lektury: przystępny język, odniesienia do badań naukowych, cenne wskazówki do zastosowania w życiu osobistym i zawodowym, podpowiedzi dotyczące poznawania samego siebie, relacji międzyludzkich.

Było ok, da się zwrócić uwagę na rzeczy, które robi większość ludzi, a na które uwagi zazwyczaj się nie zwraca. Wykorzystana bibliografia także wygląda nieźle. Kolorystyka okładki dosyć wstrząsająca.

Książka zawiera wiele ciekawych informacji, ale styl autora wydał mi się nieco toporny. Przeciętna.

Plusy:
- rzetelna wiedza,
- przystępny język,
- MÓZG (lubię, bo to najseksowniejszy organ, o ile ktoś potrafi zrobić z niego właściwy użytek) <3,
- ot, tego typu książki przybliżają nas do lepszego zrozumienia samych siebie i innych ludzi,
- tytuł mi się podoba, lubię słowo "manowce".

Minusy:
- zapewne niektórzy uznają, że w książce zamieszczono za dużo wyników badań (zwłaszcza ci, co nie kochają się w statystyce),
- książka zasługuje na bardziej staranną okładkę (i tu zaznaczam, że sam pomysł graficzny, jak najbardziej akceptuję - po prostu widywałam w tej serii okładki bardziej trafiające w mój gust).

Wnioski: Jeśli przypadkiem jesteś, kimś kto śni o przejęciu władzy nad światem absolutnie nie czytaj tej książki, bo zyskasz przewagę nad częścią ludzkości. ;)

Plusy:
- rzetelna wiedza,
- przystępny język,
- tytuł mi się podoba, lubię słowo "manowce".

Minusy:
- zapewne niektórzy uznają, że w książce zamieszczono za dużo wyników badań...

Świetna książka. Bardzo dobrze mi się ją czytało. Kilka kwestii powtarza się z podobnymi książkami (pamięć, siła woli), ale wielu rzeczy się nauczyłem, sporo wynotowałem dla zastosowania w życiu (może coś się powiedzie?). Autor przytacza wiele przykładów badań naukowych, ale czyni to w sposób stosunkowo przystępny. Wprowadza terminy psychologiczne lecz stosuje je z umiarem. Podsumowuje każdy rozdział dla jasności, wreszcie zamieszcza zbiór rad na podstawie tych wywodów. Hipotezą autora jest dążenie mózgu do minimalnego wysiłku, a efekty tego działania są nam dobrze znane na co dzień.
Nie jestem przekonany czy tytuł "Mózg na manowcach" jest odpowiedni. Podtytuł jest już bardziej adekwatny do treści. Może lepszy tytuł były "Kiedy mózg Cię oszukuje" lub "Twój leniwy mózg - instrukcja obsługi".
Książka warta polecenia.

Dla laika - myślę, że ciekawa książka. Dla kogoś, kto czytał już podobne pozycje - niestety, nuda :(

Dodaj cytat z książki Mózg na manowcach. Dlaczego oszukujemy, udajemy i ulegamy pokusom?

Ciekawostki historyczne