Królowa Margot

La Reine Margot
historyczna
Booka

Inne wydania

Powieść słynnego francuskiego pisarza Aleksandra Dumasa będąca połączeniem romansu i powieści historycznej, której tłem są wydarzenia wojenne XVI wiecznej Francji. Przygodę rozpoczynamy wraz z zaślubinami Margot i króla Nawarry, Henryka - małżeństwo zawierane jest ze względów politycznych. Czy jednak dzięki temu związkowi uda się pogodzić hugenotów i katolików? Pierwsza książka z serii dzieł...

Pierwsza książka z serii dzieł Aleksandra Dumasa wydana przez Hachette Polska.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Degamisz | 2017-11-03
Przeczytana: 03 listopada 2017

Aleksander Dumas zachwycił mnie wspaniałą powieścią jaką bez wątpienia jest „Trzej muszkieterowie”. W moim rozpędzie poznawania klasyków zabrałem się zatem bardzo chętnie za „Królową Margot” i chociaż nie jestem zachwycony w takim samym stopniu co historią o muszkieterach to jednak „Margot” zrobiła na mnie spore wrażenie.

Lekko awanturnicza powieść pełna skandali obyczajowych, zakulisowej polityki, spisków, intryg i płomiennych romansów. I kto by się po Francuzach spodziewał, że potrafią być tacy porywczy… Do tego pełno ciekawych postaci z czego chyba największe wrażenie zrobiła na mnie Katarzyna Medycejska. Pozbawiona skrupułów, uczuć a czasem wręcz ludzkich odruchów intrygantka i manipulatorka, która śmiało mogłaby być matką takich postaci jak Lukrecja Borgia (co prawda żyjącej przed nią), Cersei Lannister czy Alexis Carrington. Wiadomo, że czarny charakter dodaje historii smaku i pikanterii a ten czarny charakter udał się autorowi nad wyraz dobrze.

Co mnie zaskoczyło...

Shimik | 2016-05-07

Od czasu pierwszego spotkania z twórczością Aleksandra Dumasa minęło już sporo czasu i uważam, że jedynie to pierwsze spotkanie było owocne. Wtedy przeczytałem Trzech muszkieterów i jest to jedyna książka tego autora, która mi się podobała. Nie znam wszystkich książek Dumasa, ale nie pałam chęcią by je poznać. Podobała mi się tylko jedna na kilka przeczytanych. Nie jest to dobry wynik, przez co raczej zrezygnuję z czytania kolejnych.

Co prawda z książek z gatunku płaszcza i szpady już dawno wyrosłam , to jednak "Królową Margot" przeczytałam z wielką przyjemnością.
Jest to doskonała powieść historyczna , napisana świetnym stylem i językiem , od której trudno się oderwać.Wartka , szybka akcja , do tego spora dawka historii , romans , a także magia i trucizny- słowem wspaniała powieść.

zosia_bm | 2014-07-27
Przeczytana: 27 lipca 2014

Następna książka, do której powróciłam po wielu latach. W przeszłości wszystkimi książkami Dumasa byłam zachwycona. Teraz weryfikuję swoją opinię. Czytałam bez zacięcia. Zaskakiwały mnie nieco "dłużyzny". Czytałam z przerwami, delektując się innymi książkami. Może nie trafiłam w swój nastrój na Dumasa.Dochodzę do wniosku, że muszę ograniczyć swoje powroty......

Olinka | 2014-09-18
Przeczytana: 16 września 2014

Niestety, ten pojedynek przegrałam... Aleksander Dumas pokonał mnie zabierając mi płaszcz i szpadę... Powiedział, że może kiedyś, w innej czasoprzestrzeni, z innymi kompanami... Zgodziłam się i teraz pozostaje mi tylko czekać na odpowiedni moment :).

boziaczek | 2012-06-16

Fantastyczna powieść historyczna, tak jak wszystkie Dumas.

pia | 2013-11-17
Przeczytana: 16 listopada 2013

To było tak: szłam już spać, chciałam tylko zobaczyć, o czym właściwie jest ta Królowa Margot, otworzyłam - i wpadłam po uszy. Dla mnie zaczęło się trzęsieniem ziemi - a potem napięcie już tylko rosło.

Pierwsze trzęsienie to wesele ślicznej Margot i Henryka, króla Nawarry. Drugie trzęsienie to krwawe wesele paryskie w noc świętego Bartłomieja. Potem było jeszcze trzecie, ósme i stutysięczne, aż do samego końca.
Tylko ten koniec - tak nie powinno się kończyć takich książek. Jestem zła, chociaż jakościowo było świetne.

Nie ma co się łudzić, że to wybitna książka. Możliwe nawet, że to tylko zwykłe czytadło - ale, rany, jak napisane! Im dłużej czytałam, tym bardziej otwierałam oczy, usta i serce.

Ale domyślając się, co Mario Puzo zrobił w swojej Rodzinie Borgiów, sprawdziłam jak tutaj było naprawdę. Na pewno zgadza się szkielet, na pewno zaciekawił mnie tym wszystkim - chociaż mam wrażenie, jakby Dumas potraktował historię z cudowną dowolnością. I na pewno na dobre mu to wyszło.

ewelajna | 2013-02-05
Przeczytana: grudzień 2012

Czytanie tej książki podzieliła bym na parę etapów.Na początku krótko mówiąc miałam na nią ochotę, zapowiedz romansów, intryg, pojedynków przystojnych kawalerów o piękne szlachcianki, przeniesienie się w dawne, romantyczne czasy była kusząca . Niestety zawiła akcja, jakiś ogólny chaos, ciągłe intrygi a nawet trudne do wymówienia nazwiska bohaterów i nazwy ulic zaczeły działać ni na nerwy co sprawiło że niemalże zaniechałam dalszego czytanie. Kto mnie jednak zna wie że jestem uparta oczywiście w pozytywnym znaczeniu tego słowa, a na pewno łatwo się nie poddaje więc czytałam dalej. I tak z każdym rozdziałem coraz lepiej poznawałam zakamarki Luwru, odkrywałam coraz to nowe tajne przejścia, podsłuchiwałam rozmowy spiskowców i kochanków byłam też światkiem nie jednej upojnej nocy i próby morderstwa. Po pewnym czasie odkryłam że sama zostałam celem jakiejś niecnej intrygi mającej na celu oderwanie mnie od każdego zajęcia na rzecz dokończenie jeszcze tego "ostatniego" rozdziału....

Joanne | 2012-06-18
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, 2012
Przeczytana: 18 czerwca 2012

Piękna, naprawdę piękna książka! Aleksander Dumas zawarł w "Królowej Margot" wszystkie cechy ponadczasowego utworu- wciągającą fabułę, o tym, co kręci ludzi najbardziej- miłości, pieniądzach, władzy, szokujące zwroty akcji, których aż do końca się nie spodziewałam, wzruszające sytuacje, charyzmatycznych bohaterów etc. etc. Śmiałam się z Panem de Coconnas, wzdychałam z La Molem, płakałam z Margot i spiskowałam z Katarzyną. Nie dość, że "Królową Margot" czyta się w zawrotnym tempie, to jeszcze ma się okazję, by próbować "prześcignąć narratora" w odkrywaniu tajemnic Luwru. Super!

dorotex86 | 2011-05-02

Królowa Margot to jedna z najlepszych powieści niezrównanego Alexandra Dumas. Dworskie intrygi, spiski, zabójstwa, romanse, miłostki, przyjaźnie, zawzięte pojedynki i zdrady to wszystko można znaleźć w powieści. Książkę przeczytałam parę lat temu ale pamiętam, że wywarła na mnie ogromne wrażenie i stała się przyczyną sięgnięcia po inne powieści autorstwa pana Dumas.

Dziś zaś nasuwa mi się refleksja: tandetne i płytkie powiastki mają 90% ocen "rewelacja", czy to oznacza, że czytelnicy już nie sięgają po tak dobre powieści jak rzeczonego Dumas u którego można znaleźć wszystko to co w wydawanych tonami współczesych autorów ale w dużo lepszej, bogatszej wersji.

Szczerze polecam sięgnąć po tę klasykę.