Cień Dextera

Cykl: Dexter (tom 6)
Wydawnictwo: Albatros
Double Dexter
Sabcia100

W pierwszej scenie książki Dexter, pełniący funkcję narratora, dokonuje wiwisekcji pedofila o nazwisku Steve Valentine, znanego jako klown Puffalump, który gwałcił i dusił małych chłopców. Kiedy Dexter przygotowuje rozczłonkowane zwłoki Valentine’a do usunięcia, w pustym domu, gdzie miała miejsce wiwisekcja, nagle pojawia się anonimowy mężczyzna i widzi całą scenę, po czym ucieka i odjeżdża samochodem. Dexter zauważa, że jest to honda ciemnego koloru z rdzawą plamą na bagażniku. Kilka dni później w Miami policja znajduje zmasakrowane zwłoki inspektora Kleina leżące w samochodzie pozostawionym na poboczu autostrady; ktoś połamał mu wszystkie kości ciężkim młotem kamieniarskim, dbając, by ofiara żyła, gdy ją tłuczono. Śledztwo w tej sprawie prowadzi siostra Dextera, sierżant Deborah Morgan, która prosi go o pomoc. Po jakimś czasie policja znajduje zwłoki kolejnego policjanta zatłuczonego ciężkim młotem w identyczny sposób; tym razem chodzi o szeregowego funkcjonariusza o nazwisku Gunther.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,1320,2027,cien-dextera.html

źródło okładki: Albatros, 2013

mclena | 2016-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2016

"Przybywam, wiążę taśmą klejącą, zwyciężam. Właśnie taki jestem."

Szósty tom niewiele odbiega od pozostałych. Nadal utrzymuje poziom i mimo iż nie mam dość Dextera, to jednak ten sam schemat zaczyna być troszkę nużący. Myślę, że czas zastosować dłuższą przerwę przed przeczytaniem ostatnich dwóch tomów, nabrać apetytu i wtedy zaatakować.
Tutaj Dexter jest chyba w swojej najsłabszej formie, a wszystko za sprawą jednej pomyłki. Nie był wystarczająco uważny. Ktoś go widział, kiedy wraz z Mrocznym Pasażerem imprezował przy syto zastawionym stole. Morgan zaczyna się obawiać konsekwencji, nie wie, czego świadek morderstwa może od niego oczekiwać, czy widział jego twarz, czy wie kim jest. Z biegiem czasu wszystkie jego wątpliwości rozwiewają się. Został rozpoznany, lecz on sam nie zna przeciwnika. Zaczyna się walka z czasem i nieznanym...
Pierwszy raz Dexter zachowywał się jak półgłówek, choć od początku wiadomo, że jest inteligentny – i sam to przyznał, stał się mniej czujny, mniej...

Magda | 2018-04-08
Na półkach: 2018, Przeczytane

W ten weekend postanowiłam zapoznać się z kolejną odsłoną przygód Dextera. Nie wiem czy wiecie, ale na podstawie pierwszego tomu serii powstał popularny serial wyprodukowany przez telewizje Showtime. Cień Dextera to szósta odsłona przygód niekonwencjonalnego seryjnego mordercy.

Dexter nieco wydoroślał (o ile jest to w ogóle możliwe) i przyjął rolę przykładnego ojca rodziny. Bohater nie porzucił jednak swojego najbliższego przyjaciela Mrocznego Pasażera. Dexter od lat przestrzega kodeksu Harrego zabijając tylko groźnych przestępców, którym udało się uniknąć sprawiedliwości. Tym razem bohater popełnił niewybaczalny błąd i nie zachował wystarczającej ostrożności w trakcie popełniania zbrodni. Na miejscu zdarzenia pojawił się nieproszony gość. Korzystając z policyjnych zasobów Dexter postanawia wytropić przypadkowego intruza…

Książka napisana została w podobnym tonie do poprzednich części. Tym razem Jeff Lindsay oszczędził czytelnikom niewybrednych szczegółów z...

Książniczka | 2014-08-20

Dexter to tego rodzaju bohater literacki (lub filmowy), który nigdy nie będzie obojętny. Albo się go kocha, albo nienawidzi. Albo w jakiś sposób się go podziwia i jest się po jego stronie, albo wzbudza wstręt i szok.

Ja najpierw zetknęłam się z serialem i po prostu go pokochałam. Zawsze pasjonowała mnie też psychika i motywy zabójców, więc Dexter idealnie wstrzelił się w moje zainteresowania. Musiałam poznać jego literacki pierwowzór. Nie będę tu szczegółowo porównywać powieści i serialu, mają one jednak niewiele punktów stycznych.

Serialowy Dexter jest znacznie złagodzony, gdyby był taki jak bohater książek Lindsaya, to nie polubiłby go chyba nikt. A tak to naprawdę daje się lubić - zabija potwory, kocha dzieci i z czasem staje się bardziej ludzki. Ma uczucia, chociaż się do nich nie przyznaje, a wręcz często nie zdaje sobie z nich sprawy.

Natomiast Dexter z powieści jest zupełnie inny - o wiele bardziej mroczny i po prostu zły jak diabli...Jest prawdziwym psychopatą, a ci nie...

Nancy | 2018-04-26
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 26 kwietnia 2018

Miałam 5-letnią przerwę z serią, i trochę się obawiałam, czy to dalej "mój klimat", ale i tym razem Dexter mnie nie zawiódł.
Ta część jest dużo mniej mroczna niż pierwsze części cyklu, ale nadal Dexter jest bohaterem nietuzinkowym, którego ciężko szukać na łamach innych powieści. Tym razem mniej towarzyszymy mu podczas mrocznych eskapad, ale za to musimy wspólnie wytropić jego "Cienia", który widział Dextera na eskapadzie z Mrocznym Pasażerem.
Dodatkowo możemy obserwować jakie zmiany zachodzą w głównym bohaterze - czy staje się bardziej ludzki? czy to tylko złudzenie? A także, jaką rolę w tym wszystkim w przyszłości odegrają Cody i Astor?
Trzymająca w napięciu jak poprzednie, i napisana tym samym, mnie bardzo pasującym stylem. Bardzo dobra kontynuacja serii.

McRap1972 | 2014-08-05
Przeczytana: 01 sierpnia 2014

Nie będę się rozpisywał. 6 tom Dextera jest świetny i nie odstaje poziomem od wcześniejszych części. Ja zwykle mamy w powieści specyficzny humor pełen ironii. Dexter tak jak w poprzednich tomach, jest urzekający i jednocześnie śmiertelnie groźny. Nie wiem czy znam cykl który przez wszystkie części trzymałby tak wysoki poziom. Niecierpliwie czekam na polskie wydanie ostatniego tomu. Polecam, polecam i jeszcze raz polecam.

| 2014-06-07

Marczewek | 2013-12-20
Przeczytana: 20 grudnia 2013

Autor coś niema zbytniego szczęścia do polskiego wydawcy. Niby popularny serial, a Amber już dwa razy dał sobie spokój. Pierwszym razem jeszcze wrócił, i wydał po kilku latach przerwy tomy 1-5, ale widać zapał opadł.
Ciekawe co z serią zrobi Albatros, bo póki co nie zapowiadają takiej inwazji jak ze sprzątniętym Amberowi Grishamem.

Co do poprzednich tomów, to niewiele z nich pamiętam, zważywszy że na ten trzeba było czekać trzy lata. A że czytać i oglądać zacząłem jakoś na przełomie 2009/10 roku, to sporo detali uleciało. W sumie erial dość mocno się rozminął nawet z pierwszym tomem, bo potem idą swoimi odrębnymi drogami.

Mimo wszystko można tu odczuć też taki swoisty jego powiew, bo ilość bzdurnych momentów jest całkiem spora.
Dexter zostaje przyłapany, podczas swojego hobby, a gość który go przyłapał, zamiast zawiadomić policję, postanawia się zabawić. Oczywiście międzyczasie w okolicy dochodzi do dość makabrycznych morderstw policjantów.
Pan Cień zabawia się tak bardzo, że...

aliss80 | 2016-08-16
Przeczytana: kwiecień 2016

Książka dobra, ale według mnie niektóre zdarzenia w niej zostały powielone z poprzedniej części i historia jakby mniej ciekawsze. Mimo wszystko dobrze się ją czyta, wątki są spójne i ciekawe, ale dostaje punkt mniej niż jej poprzedniczka.

Spiderdog86 | 2015-12-20
Przeczytana: 20 grudnia 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Rany, przeczytanie tej części było naprawdę męczące. Ale nie dlatego,że książka była zła.Wręcz przeciwnie. Była genialna jak wszystkie poprzednie. Chodzi o to,że fabuła była tak wciągająca,a ja czytałem książkę po angielsku (co zajmuje nieco dłużej),więc nie mogłem się doczekać zakończenia.A było czego wyczekiwać.Przy ostatniej części wspominałem,że denerwuje mnie,iż Dexter traci kontrolę i ciągle dostaje po głowie. I w tej części znowu dochodzi do czegoś podobnego. Tym razem znajduje się ktoś,kto przyłapuje Dextera na gorącym uczynku. I zaczyna go prześladować.Dowiaduje się kim jest Dexter,gdzie pracuje,jak wygląda jego życie rodzinne,itp,itd. Hakuje jego komputer,naśladuje jego sposób zabijania i nawet zabija współpracowniczkę Dextera,aby go wrobić.W dodatku Doakes i inny detektyw zaginają parol na Dextera nie dając mu spokoju.A Dexter przez całą książkę wydaje się otumaniony i bezradny,co jest wielce irytujące.Dlatego przez całą książkę nie można się doczekać,aż w końcu Dexter...

Mucha | 2014-10-31
Przeczytana: 28 października 2014

nie porwała mnie, na co miałam nadzieję. to moja pierwsza z serii Dextera, ale raczej nie zachęciła do sięgania po poprzednie