Witajcie w Dzyndzylakach

Wydawnictwo: Wydawnictwo Lubelskie
Witajcie w Dzyndzylakach
balbina

Dzyndzylaki, to pełna satyry i humoru książka. Wieś ani duża, ani mała wpada w tarapaty finansowe. Do mieszkańców jednak dochodzi informacja, ze wieś ma prehistoryczną przeszłość . Sołtys Pyrolak postanawia to wykorzystać i utworzyć skansen.Perypetie mieszkańców z podjętą decyzją, pełne wesołości, przekształcanie wsi w skansen, to wszystko o czym warto przeczytać. Polecam. W.P.Wiatr

źródło opisu: własne jako recenzja przeczytanej książki W.P.Wiatr

magdalena | 2017-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2017

Przyznaję szczerze,że zaczynając czytać tę książkę, w ogóle nie wiedziałam czego mam się spodziewać. Dostałam genialną tragifarsę na rzeczywistość Polski z lat 60. Doskonały, dość uniwersalny dowcip, ciekawie opowiedziana historia i postaci, które z miejsca się lubi.
Uśmiałam się przy niej, jak przy najlepszej komedii. Polecam każdemu.

zaczytana | 2015-02-28
Przeczytana: 01 marca 2015

Dzyndzylaki- wieś jak wieś, ani duża ani mała, strona wschodnia charakteryzowała się wschodem słońca, zachodnia zachodem, rozciągała się na niewielkim wzniesieniu.

Pewnego dnia okazuje się, ze wieś ma prehistoryczną przeszłość. Sołtys Skubany postanawia zrobić z faktu użytek i wraz z firmą "Dewizowy Turysta", której groziła plajta, przekształca Dzyndzylaki na skansen. Koparka równa wszystko do zera , mieszkańcy podpisują umowę i godzą się na przedstawione w niej warunki. Bo...dorobią się majątku. Zaczynają chadzać w skórach, jadać proso, a dziadek Milordziak- chory i niedołężny, wyekspediowany na przydomową topolę robi za bociana. Bocian, tak na marginesie, budzi największy zachwyt wśród przybyszów zza Oceanu. Wszystko zaczyna toczyć się jak dawniej, a mieszkańcy Brysiak, Kulfoniak, Pyrolak zarabiają w dolarach...

Książka ukazała się w 1968 roku nakładem niewielkiego wydawnictwa z Lublina w ilości 10 257 egzemplarzy. Okładka szara i niepozorna nie kusiła przez szyby kiosków...

Olgie | 2016-06-19

Kulałam się przy niej ze śmiechu. Naprawdę jest rewelacyjna.

xendo | 2015-03-13
Przeczytana: 2013 rok

Przewidywalna. Mało śmieszna. Tragifarsa naszej (nawet współczesnej) rzeczywistości.

balbina | 2013-02-12

Książka autorstwa Feliksa Dereckiego i Mariusza Kwiatkowskiego. Akcja rozgrywa się w Polsce, w dobie kwitnącego socjalizmu, z wszystkimi absurdami tego okresu. I tylko tu i wtedy coś takiego mogłoby się wydarzyć. Zaczęło się od badań pewnego uczonego, który odnalazł ślady wskazujące na to, że tytułowe Dzyndzylaki leżą na terenach mających dla nauki znaczenie historyczne. Mianowicie na tym terenie doszukał się istnienia przed wiekami, otoczonego fosą, grodu wczesnosłowiańskiego.
Wieść o tym odkryciu nieśmiało i nieoficjalną drogą dotarła do przedsiębiorczego prezesa Powiatowej Spółdzielni "Dewizowy Turysta", Alojzego Skubanego. Aby ratować Spółdzielnię, która stała na krawędzi finansowej ruiny, wpadł na rewelacyjny pomysł: przywrócić stan prehistoryczny w Dzyndzylakach... Sensacyjne "okrycie" enklawy wspólnoty pierwotnej otoczonej cywilizacją spowodowałoby napływ upragnionych dewizowych turystów, głównie emigrantów, i otworzyłoby nieograniczone możliwości drenażu ich zasobnych...

Wojciech-Paweł Wiatr | 2016-04-13
Przeczytana: 22 lipca 1983

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

shuchong | 2017-09-20
Na półkach: Przeczytane, Na wsi