Wielki świat nomadów. Między Chinami i Europą

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
historia
Toperz85

(...) Cóż więc chciałbym tu udowodnić? Po pierwsze, wyrazić sprzeciw wobec legendy mówiącej o jakiejś predyspozycji koczowników do okrucieństwa, po drugie, wskazać na konieczność zachowania podstawowego kryterium badacza: obiektywizmu. Ten zaś nakazuje, by przed wydaniem osądu, czyli sformułowaniem twierdzenia, poznać warunki działania każdej strony. A nasze rozpoznanie społeczności nomadów jest jeszcze niedoskonałe. Sugeruje my się często obecnym stanem nielicznych pozostałych ludów koczowniczych, a przecież są to tylko społeczności w istocie pozbawione już swego naturalnego środowiska, rozległych przestrzeni, bez których nie są w stanie się rozwijać. (...) Dlaczego tak się stało, kiedy to się stało? Oto kolejne dwa z kilku podstawowych pytań, na które starałem się odpowiedzieć.
(fragment wstępu)

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

doliwaq | 2013-08-26
Na półkach: Turcy i turkijczycy
Przeczytana: 24 sierpnia 2013

Autor we wstępie zapowiedział, że jego głównym celem jest pokazanie, że nomadzi i koczownicy wcale nie byli dzikusami, że mieli własną kulturę i wcale nie wyróżniali się okrucieństwem. Gdzieś tak w połowie zaczął jednak autor po prostu opisywać niesamowite dzieje ludów koczowniczych w Eurazji. I całe szczęście! Autor w sposób prosty potrafi zafascynować czytelnika losami Drugiego Kaganatu Tureckiego, innością kultury Ujgurskiej czy dziejami Złotej Ordy. A to tylko przykłady.

Gorąco polecam miłośnikom ludów huńskich, tureckich, mongolskich czy tatarskich

Krzysiek | 2015-05-30
Na półkach: Historia