Ostatni król Polski. Karol Stefan Habsburg. Historia polskich Habsburgów

Wydawnictwo: BoniMed
6 (5 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
Habsburgowie, historia Polski
historia
Thomas

Najpełniejsza z dostępnych na rynku pozycji dotyczących historii polskiej linii Habsburgów. Zawiera ona, pochodzące bezpośrednio od żyjących świadków i członków rodziny, niepublikowane dotąd fakty z życia rodziny polskich Habsburgów. Głównym wątkiem publikacji jest nieznany szerzej epizod związany z planami władców Niemiec i Austro-Węgier dotyczącymi elekcji arcyksięcia Karola Stefana...

Głównym wątkiem publikacji jest nieznany szerzej epizod związany z planami władców Niemiec i Austro-Węgier dotyczącymi elekcji arcyksięcia Karola Stefana Habsburga na tron Polski. Interesujące jest również przedstawienie postaci syna głównego bohatera, arcyksięcia Wilhelma, zwanego „Czerwonym Księciem” lub „Wasylem Wyszywanym”, próbującego sięgnąć po koronę Ukrainy. Książka zawiera nieznane współcześnie fakty dotyczące jego osoby oraz polemizuje z wydaną niedawno książką „Czerwony Książę” prof. T. Snydera z Uniwersytetu w Yale.
Mimo tego, że książka ma charakter popularnonaukowy, jej zaletą jest przystępny język, wiele anegdot i barwne przedstawienie postaci, co sprawia, że doskonale się ją czyta. Walory książki podnosi prawie 150 zdjęć i dokumentów, w większości do tej pory nigdzie niepublikowanych.

źródło opisu: http://www.bonimed.pl/

źródło okładki: http://www.bonimed.pl/

Piratka | 2018-02-02

"Już sam jej tytuł powoduje zaskoczenie czytelnika (...) Autorzy we wstępie wyjaśniają jego znaczenie, jednak w samej treści książki, a zwłaszcza w rozdziale „Karol Stefan – król Polski” trudno znaleźć „żelazne” argumenty na to, że Habsburg był pewnym kandydatem na króla Polski, trafniejszym określeniem byłoby tu stwierdzenie, że był „kandydatem na kandydata”."

"Przypisy wskazują na publikację naukową, jednakże poważnym brakiem jest brak bibliografii, indeksu rzeczowego lub indeksu osób."

"Zarzuty skierować należy również w stronę osób odpowiedzialnych za korektę językową książki. Czytelnikowi na pewno przeszkadzać będą kolokwializmy [„(…) Z pewnością wiele młodych arystokratek maślanymi oczami patrzyło za nim (…)” (s.81); „(…) nawet jak kierowali się zasadą, że państwo tak czy siak musi funkcjonować (…)” (s. 220)], neologizmy – co nie przystoi publikacji o tym charakterze [„Dla wielu postronnych ta wiadomość była mega sensacją” (s. 150), bądź pleonazmy [„(…) grabili liście,...

Nifelinord | 2014-11-20
Na półkach: Przeczytane, Na składzie
Przeczytana: 2014 rok

Jako osoba urodzona i mieszkająca przez długi czas w Żywcu, a także uwielbiająca dynastię Habsburgów (zarówno naszą rodzimą linię żywiecką, jak i panującą), nie mogłam oprzeć się pokusie kupna tej książki.

Zasadniczo nie żałuję - jak na pozycję amatorską, wydana została dość poprawnie, a pod względem technicznym nawet starannie. Dobrej jakości papier, porządnie zszyte strony, wygodny do trzymania format, estetyczne i czytelne czcionki oraz śliczny materiał ilustracyjny sprawiają, że czytanie tej książki - przynajmniej jako czynność - sprawia dużą przyjemność.
Gorzej jest niestety z treścią. Poza dobrym pierwszym wrażeniem pozycja ta ma wszelkie cechy wydawnictw regionalnych - jest nieporadna językowo i merytorycznie, w tekście występują liczne kolokwializmy i literówki, których korekta nie wiedzieć czemu nie wyłapała, a autorzy nie mają bladego pojęcia o wyborze i krytyce źródeł, co przy ich popularnonaukowym zacięciu może czytelnikowi nieco mydlić oczy - zwłaszcza że praca...