Rozmaitość języków a rozwój umysłowy ludzkości

Tłumaczenie: Elżbieta Kowalska
Wydawnictwo: Redakcja Wydawnictw Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
Über die Verschiedenheit des menschlichen Sprachbaues und ihren Einfluß auf die geistige Entwicklung des Menschengeschlechts
83-228-0972-7
lingwistyka, językoznawstwo
Cavalcanti

Wilhelm von Humboldt (1767-1835) był niewątpliwie jednym z najwybitniejszych umysłów w kulturze niemieckiej przełomu XVIII i XIX wieku. Oryginalność myśli, bogactwo zainteresowań i wielokrotnie podkreślana w literaturze zdolność wchłaniania najrozmaitszych trendów intelektualnych sprawiają, że niełatwo go jednoznacznie przyporządkować jakiemukolwiek kierunkowi, a nawet jakiejkolwiek dziedzinie badań. Jako mąż stanu był autorem jedynej podówczas rozprawy politycznej o charakterze liberalnym; jako filozof - kompetentnym i uczestniczącym obserwatorem wrzenia systemotwórczego, które nastąpiło z początkiem XX wieku w Niemczech; jako estetyk ceniony przez Goethego i Schillera; w antropologii propagator indywidualizmu i typologii porównawczej; w językoznawstwie rzadki poliglota i teoretyk językoznawstwa ogólnego. (z Wprowadzenia)

źródło opisu: Wydawnictwo KUL, 2001

źródło okładki: http://www.wydawnictwokul.lublin.pl/