Mity bezpieczeństwa IT. Czy na pewno nie masz się czego bać?

Okładka książki Mity bezpieczeństwa IT. Czy na pewno nie masz się czego bać? John Viega
Okładka książki Mity bezpieczeństwa IT. Czy na pewno nie masz się czego bać?
John Viega Wydawnictwo: Helion informatyka, matematyka
informatyka, matematyka
The Myths of Security
Helion
2010-01-01
2010-01-01
Andrzej Grażyński
IT antywirus McAfee bezpieczeństwo IT

Z jednej strony omówienie jest ogólne, dla osób które chcą dopiero poznać co się kryje za antywirusami, z drugiej poruszane są czasem kwestie w sposób zbyt skrótowy, nic niemówiący osobom niemającym pojęcia o technologii. Dla osoby "technicznej" może to być swojego rodzaju przegląd pewnych rozwiązań, spostrzeżeń na temat bezpieczeństwa opisanych bardzo ogólnie.

Niepotrzebne w kontekście tytułu wydają mi się elementy związane z kosztami (nie wszystkie) i decyzjami biznesowymi firm związanych z bezpieczeństwem. Odniosłem wrażenie, że autor po prostu dzieli się swoimi przemyśleniami "na około" tematyki bezpieczeństwa i związanymi z prowadzeniem takiej marki. Tytuł i podtytuł sugeruje za to, że książka będzie zawierać same informacje o bezpieczeństwie i na tych kwestiach dość ściśle się koncentrować.

Przytoczone są ciekawe informacje jak sprawy miały się kilkanaście lat temu. Omawiane są problemy związane z bezpieczeństwem komputerowym które już się nie zdarzają.

Jedna strona się powtarza, występuje masa pustych miejsc i całych stron dla upozorowania grubszej książki. Czyta się szybko i przyjemnie.

Po pierwsze - książka oryginalnie wydana w 2009 roku, a 13 lat w IT i w bezpieczeństwie komputerowym to jednak szmat czasu, więc merytorycznie raczej już wszystko przeterminowane, ale patrz po drugie.
Po drugie - autor chyba nie zdecydował finalnie, kto ma być odbiorcą tej książki. Czy koledzy po fachu, czy generalnie IT, czy "zwykli użytkownicy". Czasami pisze o sobie i swojej karierze, podając sporo detali (więc może pisze dla swoich kolegów z branży),używając wtedy w zdaniach wskazań "użytkownicy to" i "użytkownicy tamto" , a czasami pisze per ty do odbiorcy (np. sprawdzaj linki, nie klikaj tego),a w jednym rozdziale już w ogóle odleciał z używaniem podmiotu w zdaniu, gdy per ja wskazywał, dlaczego hackerzy włamują się na komputery użytkowników. Być może dodatkowo tłumaczenie coś tu namieszało, bo widać, że nie był to tłumacz biznesowy IT (np. "pisherzy nie ustają..." - chodziło oczywiście o twórców phishingu). Generalnie misz-masz tematów, w dodatku słabych merytorycznie (porady typu "nie otwieraj reklam firm, których nie znasz" raczej nie uchronią nikogo przed malwarem) i mocno przeterminowanych technologicznie (pisząc o krótki rozdział o bezpieczeństwie telefonów autor stwierdził, że mają za słabe procesory, więc nie są zagrożone (!)).

Nie oceniam tej książki, bo przeczytałem ją tylko częściowo. Kiedy stałem się szczęśliwym posiadaczem komputera, kupiłem ją, aby się czegoś dowiedzieć o zabezpieczeniach. Jednak, ponieważ jestem typowym humanistą, pomimo ogromnego wysiłku nie byłem w stanie pojąć "o co tam się rozchodzi". Prościej było zadzwonić po informatyka. Mam nadzieję, że komputer mam zabezpieczony...

• Informatyka
  • 2013 - Przeczytane
  • Biblioteka
  • Z_2022

Dodaj cytat z książki Mity bezpieczeństwa IT. Czy na pewno nie masz się czego bać?