Katolickie Żeńskie Liceum Ogólnokształcące im. św. Teresy

Okładka książki Katolickie Żeńskie Liceum Ogólnokształcące im. św. Teresy Janina Teresa Ostrowska
Okładka książki Katolickie Żeńskie Liceum Ogólnokształcące im. św. Teresy
Janina Teresa Ostrowska Wydawnictwo: Polihymnia reportaż
reportaż
Polihymnia
2002-01-01
2002-01-01
83-909802-1-5
szkoła katolicyzm wiara Bóg kobieta

Dnia 10 kwietnia 1992 r. podczas spotkania założycielskiego emerytowanych nauczycieli lubelskich szkół i zaprzyjaźnionych z nimi osób powołano do życia Katolickie Stowarzyszenie Oświatowe im. św. Teresy. Nowo wybrany zarząd wraz z całym zgromadzeniem uchwalił statut stowarzyszenia i podjął pierwszą decyzję o założeniu katolickiej szkoły - Liceum, które jako społeczne, miałoby zacząć swoją działalność z dniem 1 września 1992 r. Liceum miało mieć charakter nie tylko szkoły katolickiej, ale również miała to być szkoła żeńska nawiązująca do przedwojennych tradycji szkół żeńskich, uczących i kształtujących wrażliwość młodych dziewcząt i przygotowujących je do odpowiedzialnej roli żony, matki czy osoby zakonnej pielęgnując rodzące się w sercu powołanie. Na stanowisko Dyrektora wybrano jednogłośnie jedną z założycielek stowarzyszenia panią Janinę Ostrowską. W pierwszym roku funkcjonowania Liceum uzyskało uprawnienia szkoły publicznej. 15 października 1994 r. w obecności jego Ekscelencji Księdza Arcybiskupa Bolesława Pylaka szkoła przyjęła imię św. Teresy z Lisieux.
10 czerwca 1996 roku Liceum otrzymało apostolskie błogosławieństwo papieża Jana Pawła II. W roku 1997 Ojciec Święty nadał patronce szkoły tytuł Doktora Kościoła i z tej racji Liceum ogłosiło ogólnopolski konkurs poetycki pod hasłem O róże świętej Teresy. Spośród 162 prac nadesłanych z całego kraju jury wyróżniło 20, które zostały opublikowane w wydanym z tej okazji tomiku wierszy (O róże świętej Teresy, red. J. Ostrowska, Lublin 1998). Autorzy poezji otrzymali nagrody podczas zorganizowanego w szkole specjalnego spotkania. 22 grudnia 1999 r. odbyła się uroczystość złożenia Bogu dziękczynienia za dwa tysiące lat chrześcijaństwa. Arcybiskup Józef Życiński odprawił Mszę świętą w Kościele św. Teresy. Następnie poszczególne klasy zaprezentowały na scenie postacie chrześcijan, których życie ilustrowało błogosławieństwa ewangeliczne. W ten sposób szkoła powitała Rok Jubileuszowy. W 2000 r. powołano do życia Katolickie Żeńskie Gimnazjum. 24 października 2002 r. z udziałem Jego Ekscelencji księdza biskupa Ryszarda Karpińskiego obchodziliśmy 10-lecie Liceum. Z tej okazji Stowarzyszenia wydało monografię szkoły. Od kwietnia 2002 r. funkcje Prezesa Stowarzyszenia przejął wybrany jednogłośnie pan Antoni Leśniak, związany ze szkołą od 1998 r., jemu też 15 lipca 2003 r. Stowarzyszenia powierzyło stanowisko Dyrektora Szkoły. On też podjął decyzję o połączeniu żeńskiego gimnazjum i żeńskiego liceum w Zespół Szkół Katolickich Gimnazjum i Liceum im. św. Teresy oraz o wprowadzeniu koedukacyjnego systemu nauczania. Dnia 10 kwietnia 2005 r. powołana została Katolicka Szkoła Podstawowa im. św. Teresy, która też weszła w skład zespołu szkół. Powołano również Katolickie Centrum Pomocy Psychologiczno-terapeutyczno-logopedycznej oraz Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Fundację Teresianum, która miała zająć się prowadzeniem szkoły policealnej i szkoły nauki jazdy. Do czerwca 2006 r. szkoła miała swoją siedzibę w budynku parafialnym przy ul. Krochmalnej 47, dzięki działaniom nowego dyrektora została ona przeniesiona do odremontowanych budynków przy ul. 1 Maja 14 C i tam z małej kameralnej szkoły stała się niezwykle popularną i obleganą szkołą dla wszystkich potrzebujących – szkołą ostatniej szansy. W 2009 r. powołano do życia ECIN-Europejskie Centrum Integracji Niepełnosprawnych oraz Centrum Rekreacyjne–Gabinet Masażu. Od września 2010 r. funkcję Prezesa przejęła pani Agnieszka Werner a stanowisko Dyrektora Szkoły pani Małgorzata Sidor a następnie od listopada 2010 r. Prezesem został pan Sebastian Janulewicz a Dyrektorem Szkoły pani Joanna Hałoń-Gnutek. Szkoła zmieniła też wtedy swoją nazwę i przestała być szkołą katolicką. Od września 2011 r. Prezesem został pan Daniel Zajączkowski.

• NASZ KSIĘGOZBIÓR DOMOWY
  • Historia, historiozofia, archeologia, paleontologia