Socjologia rodziny. Ewolucja, historia, zróżnicowanie

Okładka książki Socjologia rodziny. Ewolucja, historia, zróżnicowanie Tomasz Szlendak
Okładka książki Socjologia rodziny. Ewolucja, historia, zróżnicowanie
Tomasz Szlendak Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Wydawnictwo Naukowe PWN
2010-01-01
2010-01-01
socjologia socjologia rodziny psychologia ewolucyjna rodzina

Okładka książki Nowe praktyki kulturowe Polaków Krzysztof Olechnicki, Tomasz Szlendak
Nowe praktyki ... Krzysztof Olechnick...
Okładka książki Grupy rekonstrukcji historycznej. Edukacja i konsumowanie przeszłości Arkadiusz Karwacki, Krzysztof Olechnicki, Tomasz Szlendak
Grupy rekonstr... Arkadiusz Karwacki,...
Okładka książki Napięcia, starcia,rozładowania. Samotna gra w kręgle w obszarze kultury Arkadiusz Karwacki, Tomasz Szlendak
Napięcia, star... Arkadiusz Karwacki,...
Okładka książki Wysokie Obcasy Extra - nr 4/19, wrzesień 2013 Raja Alem, Brené Brown, Andrzej Gryżewski, Agnieszka Kręglicka, Angelika Kuźniak, Czesław Mozil, Krystyna Naszkowska, Tomasz Szlendak, Elżbieta Wittlin Lipton, Dorota Wodecka
Wysokie Obcasy... Raja Alem, Brené Br...

Polecam każdemu, kto interesuje się tematyką rodziny. Książka nie tylko zawiera masę wiedzy, ale jest napisana w sposób przystępny, a więc nie sprawi problemu osobom, które nie studiują socjologii. Mnie osobiście bardzo zaciekawiła i jeszcze bardziej zainteresowała tematem.

Co tu dużo pisać, to obowiązkowy podręcznik socjologii rodziny, który powinien znaleźć się na półce każdego studenta, czy pasjonata tematu.

„Socjologia rodziny” to literatura gatunku popularnonaukowego szeroko i w sposób rozbudowany przedstawiająca zagadnienia w zakresie rodziny. Tematyka jest złożona, co ważniejsze przedstawiona i opisana w sposób przystępny i zrozumiały dla każdego Czytelnika.

Książka składa się z pięciu przewodnich rozdziałów, począwszy od ewolucji rodziny (opierając się na przykładach genetyki oraz zachowań zwierząt),w drugim autor przedstawia rodzinę jako komórkę społeczną i omawia typologię rodzin, w trzecim wyjaśnia, na czym polegają procesy wewnątrz rodzinne (omówienie cyklu życia rodziny oraz stylów życia, przyczyny rozpadu rodziny). W czwartym rozdziale została opisana historia rodziny na przestrzeni wieków, a ostatni rozdział podejmuje tematykę i wątki dotyczące współczesnej rodziny, czyli alternatywne formy rodziny.

Literatura zawiera konkretne informacje omówione zwięźle, na temat, prostym i jasnym językiem, niemniej, w pewnych momentach mam wrażenie, że autor chciał coś więcej dodać, rozbudować wątek. Nie ma więc takiego spójnego rozłożenia treści. Pewne zagadnienia są opisane krótko i wyczerpująco, inne zaś rozwlekle, aż w końcu nie wiadomo, jakie jest meritum sprawy.
Z jednej strony, wykresy i omówienia zagadnień uzupełniają i wizualizują przedstawioną wcześniej treść, niemniej, szkoda, że wiele badań czy opisów statystycznych zaczerpniętych jest z literatury obcej, na podstawie statystyk innych państw. Nie można jednak mieć do końca pretensji do autora książki, a raczej do pewnych braku wynikających z prowadzonych tudzież nie, badań statystycznych dotyczących rodziny w Polsce.
W książce podkreślone są tłustą czcionką kluczowe zagadnienia, dzięki czemu nie trzeba ich długo wyszukiwać pomiędzy omawianymi treściami, ale moim zdaniem niektóre podkreślenia są wybrane nietrafnie albo inne powinny być uwidocznione.

Każdy rozdział zawiera podsumowanie wcześniej omówionych treści. Gdyby coś umknęło w międzyczasie, w tym końcowym miejscu autor krótkim słowem zebrał najistotniejsze informacje. Dodatkowo można zapoznać się z terminologią trudniejszych zagadnień znajdujących się w treści, które wcześniej na bieżąco nie były dopowiedziane wprost.

W każdym razie, mimo tych lekkich technicznych niedopracowań, literatura jest ciekawa, autor naprawdę postarał się, aby każdy z tych najbardziej interesujących i popularnych dla Czytelnika zagadnień omówić. Książka okazała się także pomocna w opracowaniu mojej pracy magisterskiej, także znalazłam źródło zastosowania tej książki ;)

Jedna z lepszych książek o rodzinie. Może się wydawać, że jak naukowa to bardzo trudno będzie zrozumieć, jednak najważniejsze sprawy są w ramkach lub pogrubioną czcionką i naprawdę prostym językiem. Książka była potrzebna mi na studia i bardzo mi pomogła. Miałam ją w pdfie, ale bardzo źle mi się ją czytało, więc kupiłam. I nie żałuję ! I jak zwykle polecam :)

Fragment przeczytany na potrzeby egzaminu. Książka bardzo ciekawa choć trudna.

Fragment przeczytany na potrzeby egzaminu. Książka bardzo ciekawa choć trudna.

• Socjologia
  • Studia