Nieprzyjaciel

Tłumaczenie: Andrzej Szulc
Cykl: Jack Reacher (tom 8)
Wydawnictwo: Albatros
The Enemy
Andrzej Szulc
Barbara

Chronologicznie najwcześniejsza, a ósma z serii, powieść o kultowym bohaterze Lee Childe'a, Jacku Reacherze, inteligentnym i zabójczo skutecznym majorze żandarmerii wojskowej. 'Nieprzyjaciel' to swoisty prequel całego cyklu, książka w której autor odsłania kilka tajemnic z przeszłości Reachera, jednej z najciekawszych postaci współczesnej powieści sensacyjnej. Jest rok 1990, niedługo po...

Jest rok 1990, niedługo po upadku muru berlińskiego. Reacher wciąż jeszcze jest majorem żandarmerii i wierzy w szczytne cele US Army. W Sylwestra, przeniesiony ledwie dwa dni wcześniej z Panamy do Karoliny Północenej, Reacher dowiaduje się, że położonym niedaleko obskurnym hoteliku zmarł nagle dwugwiazdkowy generał. Kilka godzin później z rąk włamywaczy ginie jego żona, niedługo później na tamten świat przenoszą się pułkownik i sierżant sił specjalnych. Nowo mianowany zwierzchnik Reachera, pułkownik Willard kategorycznie zakazuje śledztwa. Jest ignorantem, czy spiskowcem? Major łamie rozkaz i trafia w sam środek intrygi. Wraz z czarnoskórą porucznik Summer stara rozwikłać zagadkę i odnaleźć teczkę generała, zawierającą tajemnicze materiały na temat sił pancernych. Akcję przerywa mu nagły telefon - matka Reachera jest ciężko chora, a on musi porzucić sprawę i udać się do Francji…

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,436,2431,nieprzyjaciel.html

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,436,2431,nieprzyjaciel.html

gwiazdka | 2015-09-16
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: 16 września 2015

Dziwne, że „Nieprzyjaciel" jest dopiero ósmy skoro chronologicznie powinien być na początku. Co prawda tomy od pierwszego do siódmego nie psują przyjemności lektury „Nieprzyjaciela", nie zdradzają też żadnych ciekawostek, ale nie przepadam za takim pomieszaniem szczególnie wtedy, kiedy już decyduję się na zachowanie kolejności.

A sama powieść w moim odczuciu jest najlepsza z całej serii, świetny wątek kryminalny, początkowo w ogóle nie do odgadnięcia, chociaż pocieszam się, że na jedną rzecz wpadłam wcześniej niż nasi bohaterowie. Wyjaśnienie też mnie przekonało zarówno logiką jak i prawdopodobieństwem. Reacher zachowuje się jak to Reacher, wszystkie elementy więc są na swoim miejscu. Polecam, nawet można od tej części zaczynać, no chyba, że śmietankę ktoś woli zostawić sobie na deser, to wtedy radzę na niej skończyć.

wiejskifilozof | 2016-02-20

Jak to się zaczęło ? Jak Jack Reacher stał się tym,kim jest.To przeczytać należy,Nieprzyjaciela.
Książka,może nie zachwyca okładką.Bo,jest ona taka "smutna i szara" dosłownie i w przenośni.
A zresztą treść książki,też nie jest jakaś szczególnie zabawna.
Jak to bywa u Lee Childa,jest trochę trupów.
Przemoc wobec kobiet,wymierzanie sprawiedliwości.
Autor ma swój styl od lat.
Tu też od niego nie odchodzi.
Dla mnie Nieprzyjaciel,to doskonała literatura sensacyjna.
Z chęcią ją przeczytałem.

"Nieprzyjaciel" to powieść dobra, zresztą lubię powieści z tym bohaterem i już. Główny wątek zabójstw i spisków w wojsku była fajnie przedstawiony, ale temat dla mnie mało porywający. Czytałam ją dość mozolnie, bo niektóre fragmenty mnie zniechęcały, jak na przykład opisy procedur wojskowych. Był Jack Reacher, były zabójstwa, bójki, śledztwo, dziewczyna i akcja. Wszystko, czego potrzeba do sukcesu Lee Childa. Nie porwała mnie tak bardzo, jak inne, ale nie żałuje, że ją przeczytałam. Polecam fanom :)

Paweł | 2017-07-04
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 03 lipca 2017

Kolejne spotkanie z Reacherem, ale za to bardzo nietypowe, bo opisujące jego życie, gdy był świeżo po awansowaniu na majora amerykańskiej żandarmerii. Główny bohater zaczyna wikłać się w sprawę, w której zginął dwugwiazdkowy generał z wojsk pancernych, stacjonujących w Niemczech. Im bliżej dopatrywania się niejasnym sprawom, tym więcej do odkrycia. Giną kolejni ludzi, a na wysokich stanowiskach pojawiają się nieznane dotąd osoby.

Kotkad | 2016-04-10
Przeczytana: 10 kwietnia 2016

Kolejny tom a historią najwcześniejsza. Jack jest w wojsku, właśnie pada mur berliński. Jest pierwszy stycznia a na terytorium podległym bazie Jacka ginie ważny generał. Za moment okaże się że w innym miejscu ginie żona generała, czy to zbieg przypadków... Nie w książkach Lee Childa nie ma przypadków. W tej książce spotykamy też matkę Jacka i jego brata Jo.

Po raz kolejny czytelnik się nie znudzi. Polecam

wiejskifilozof | 2014-08-21

Lee Child,to to autor,którego obecnie poznaję.I coraz bardziej,podobają mi się jego książki.
Ta,też.Bo fabuła,jest super.Zabójstwa w bazie wojskowej.Czyli,to co może nie uwielbiam.Ale,powiedzmy lubię czasem przeczytać.
Jack Reacher,jest w świetnej formie.
Prowadzi śledztwo,razem z taką fajną czarną dziewczyną.
Ich,kroki wiodą także do Europy.
Czytelnik tam,też znajdzie informację o Polsce.To,fajne gdy zagraniczni pisarze wspominają o naszym kraju.
Książka,może nie jest idealna.
Nie bardzo,mi się podobały opisy prywatnego życia Jacka.
Wolałem się skupiać na akcji.
Ale,książka jest dobra.
I to jest chyba najważniejsze.

fulmir | 2016-06-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Lee Child
Przeczytana: 06 czerwca 2016

Moje kolejne spotkanie z Lee Childem i Jackiem Reacherem mogę chyba zaliczyć do udanych. Od początku dzieje się dużo a trup ściele się gęsto. Tym razem cofamy się w przełomowy dla Europy rok 1990 i poznajemy Reachera jako żandarma w stopniu majora w 110 specjalnej jednostce. Gdy pojawiają się kolejne ofiary mordu dostaje rozkazy z góry aby sprawę zamieść po dywan. Reacher jednak nie lubi nie wyjaśnionych spraw i łamiąc wszelkie zakazy bierze udział w śledztwie. Towarzyszy mu piękna Summer. Co z tego wyniknie i jakie będą konsekwencje czynów żandarma?

Tibora | 2018-03-31
Przeczytana: 26 marca 2018

Kolejny bardzo dobry tom!

Poznajemy przyczyny zmian w życiu Jacka jak również kulisy wewnętrznych rozgrywek w armii.

Zaskakujące zakończenie - zdecydowanie na plus.

Bardzo dobra część, polecam!

Kurebayashi | 2018-05-10
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Lee Child
Przeczytana: 07 maja 2018

Ach ten Reacher...
Zaczynasz czytać książkę z takim głównym bohaterem i od pierwszej stroy wiesz, że przed nim nie uchowa się żaden sekret, żadna tajemnica. Chodząca doskonałość - Reacher jest przystojny, dobrze zbudowany, silny, sprawiedliwy a przede wszystkim inteligentny i sprytny. Zadziwiające, że autorowi udało się stworzyć tak niezwykłą, nierzeczywistą postać, a jednocześnie taką, która nie tylko nie jest irytująca ale i szybko wzbudza sympatię. Czytelnik z łatwością akceptuje zasady gry i razem z naszym macho chce poznać prawdę, rozwiązać zagadkę, ukarać winnych i w spokoju wrócić do picia hektolitrów kawy.

To moje trzecie spotkanie z Reacherem i chyba najciekawsze. Czasem trudno było mi nadążyć za ciągłymi podróżami głównych bohaterów i kolejnymi bazami wojskowymi, ale z drugiej strony dzięki temu akcja była dynamiczna, a spisek wewnątrz armii opisany ciekawie.

Przyjemna lektura, dobrze się czytało.

Meszuge | 2014-12-25
Przeczytana: 25 grudnia 2014

Chronologicznie jest to pierwszy tomik przygód żandarma Jacka Reachera. Rok 1990, Reacher ma 29 lat, jest majorem żandarmerii. Pełni służbę w Panamie, zaangażowany jest w sprawę Noriegi, ale nagle przeniesiony zostaje do Karoliny Północnej. Wkrótce okazuje się, że nie tylko on, bo z Panamy odwołanych i przeniesionych zostaje wielu dobrych oficerów żandarmerii.

W wydawałoby się banalnych okolicznościach (spotkanie z prostytutką w podrzędnym hotelu) umiera na zawał generał Kramer. Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie fakt, że ginie jego służbowa teczka. Miał w niej być – według Reachera – program spotkania wyższych dowódców. Co dziwne, a według Reachera zupełnie nieprawdopodobne, inni uczestnicy konferencji twierdzą, że żadnego programu w ogóle nie było.

Kiedy traci życie wdowa po generale, a wkrótce potem sierżant Delta Force, nie ma już wątpliwości, że za kulisami toczy się gra o najwyższą stawkę. Major Jack Reacher, wraz z czarnoskórą panią porucznik Summer, mając przeciwko...